Muži ignorují ženy. Ve vědě a IT je to větší problém než sexuální obtěžování

12. 1. 2018 12:30 Co se děje
Muži ignorují ženy. Ve vědě a IT je to větší problém než sexuální obtěžování

Vypadá to, že jsme se stále ještě neodhodlali přijmout fakt, že mezi muži a ženami jsou rozdíly. Nejspíš z tohoto důvodu byla vypracována další vědecká studie, která měla přesně probádat, co to vlastně “muž” a “žena” je. Ta kupříkladu zjistila, že se 60 % mužů domnívá, že rozdíly mezi muži a ženami jsou vrozené a máme je od přírody. Souhlasíte? Potom byste měli vědět, že přibližně 60 % žen je přesvědčeno, že tyto rozdíly na nás přenáší až výchova a společnost.

20. 6. 2018Reneé Zellweger ztvární v životopisném snímku Judy Garland. Rodina Garland, včetně Lizy Minelli, však protestuje

Nabízí se snadné, genderově trochu nekorektní vysvětlení: muží mají tendenci ospravedlňovat svoje výhody tím, že jsou prostě přirozené. Jejich argument zní: “Tak to na světě prostě chodí.” Ženy, které jsou chápany jako slabší, naopak vinu svalují na společnost a brání se: “Nene, v tom osud nemá prsty, můžou za to sexisti.” A na nás teď je, abychom rozsekli, jak je to doopravdy. Sexismus je samozřejmě hnus, ale co když mají muži pravdu? A není možné, aby měly pravdu oba dva tábory?

tug of war

Možná si pamatujete na loňské léto, kdy byl z Googlu vypoklonkován inženýr, který poukázal na rozdíly mezi ženami a muži. Oficiální stanovisko Googlu znělo, že žádné rozdíly samozřejmě neexistují, nechceme se přeci žen dotknout. Ostatně to, že se žen často dotkneme (nebo je rovnou urážíme), je jeden z důvodů toho, že se do IT moc nehrnou. Studie kromě toho potvrzují, že ženy sice mohou dosáhnout stejného postavení a úspěchu, ale musí za nimi být dvakrát tolik práce, než kolik jí za sebou má stejně úspěšný muž.

sexist adVěříme, že ten, kdo tuhle reklamu vymyslel, to myslel dobře. Ale cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly.

Člověk by si pomyslel, že to budou právě ajťáci a vědci, kdo zatočí se sexismem. Že třeba na základě těchto studií vytvoří nějaké rovnější a přívětivější prostředí. Jenže ne. Muži místo toho odmítají věřit studiím, které diskriminaci potvrzují, a dávají přednost pochybným zdrojům nebo rovnou takzvaným “fake news”. Každý vědec, kterému se reálné výsledky nelíbí, si jednoduše vytvoří vlastní studii, ve které mu vyjde to, co chce, aby mu vyšlo. Třeba že ženy jsou prostě hloupější.

trumpÚspěchy Donaldu Trumpovi nemůžeme upřít. I on je přesvědčený, že jich dosáhl díky tomu, že je takřka dokonalý. Ve skutečnosti je to arogantní sexistické prasátečko.

Smutný fakt, který z toho vyplývá, je, že mnoho mužů, kteří dosáhli vysokého postavení, ho dosáhli díky tomu, že jsou muži. Možná někde existuje úplně stejně kvalitní vědkyně, kterou jenom někdo příliš dlouho ignoroval. Mužům (a zvláště těm úspěšným) se tohle ale neposlouchá snadno. Nikdo vám neřekne, že dosáhl svého úspěchu díky štěstí. “Krev, pot a dřina,” to je recept na úspěch muže. (Povšimněte si, že úspěšné ženy často za svůj úspěch vděčí úplně jiným věcem, např. “rodině a přátelům”.)

1. 6. 2018Ach, ta čeština! Koupili byste si zásuvku Koppla nebo gyros od Kebabishe?

To je skutečný důvod, proč ženy chybí ve vědě. Sexuální harašení je sice problém, ale přehlížení žen je ještě horší. Takže příště, až si do svého týmu budete vybírat lidi, poraďte se o tom se svou mámou, fag hag nebo partnerkou. Je možné, že ženské oko odhalí ženu schopnější, než několik mužů dohromady.

Zdroj: gqmagazine.fr, wired.com

Johnny G. Midgey

Autor

Johnny G. Midgey

Pouliční umělec, záchranář, lingvista a pilot F1 samouk. Chvíli nejlepší kluk na světě a chvíli holka k zulíbání. Milovník koček, Brouků a masa na grilu.

E-shop