V Praze se uskuteční premiéra filmu Bufo Alvarius – O žábě, jejíž jed funguje jako LSD a léčí závislost na heroinu

Mexičanům je už dávno známý druh žáby (ropucha coloradská), která vylučuje silně neurotoxický jed. Pokud to s žábou umíte, zfetujete se tak, že vám to údajně…

Mexičanům je už dávno známý druh žáby (ropucha coloradská), která vylučuje silně neurotoxický jed. Pokud to s žábou umíte, zfetujete se tak, že vám to údajně odemkne brány do úplně jiných světů. Indiáni věří, že bez téhle speciální ropuchy by lidstvo vůbec nebylo takové, jak ho známe dnes, my jenom víme, že svými účinky připomíná např. LSD nebo DMT. Žába nicméně není vyloženě jedovatá, takže vás podobný zážitek nemůže zabít, dokonce se pomocí jejího jedu léčí závislost na jiných, návykových drogách.

Ugandský prezident zablokoval návrh zákona, který by kriminalizoval homosexuály19. 8. 2021

O ropuše coloradské nyní vznikl český dokument režiséra Filipa Záruby nazvaný Bufo Alvarius – The Underground Secret. Aktéry filmu jsou přední odporníci na drogy všeho druhu, mimo jiné i českého psychologa Stanislava Grofa, který v padesátých velmi slavně testoval LSD v psychiatrické léčebně v Bohnicích. Kromě toho se také dozvíme o ropuše víc od novodobého šamana, kterého navštěvuje celý svět, aby se v jeho přítomnosti bezpečně sjel, a nahlédnul tak do svého nitra i do tajů vesmíru.


Film je koncipován jako strhující audio-vizuální dobrodružství, které umocňují originální zážitkové animace inspirované touto mimořádnou látkou. Původní záměr tvůrců natočit dokumentární reportáž vygradoval do intenzivní filmové meditace o povaze vědomí a bytí. 

Jak je vidno z krátké upoutávky, film využívá propracovaných 3D animací, aby v divákovi navodil pocit, jako kdyby si zmíněnou drogu skutečně vzal. Tento stav tak můžete alespoň teoreticky zažít, pokud dnes (v pátek) nebo zítra zajdete do experimentálního prostoru NoD. Po promítání filmu následuje diskuse s jeho tvůrci a celý večer završí afterparty. O hudbu se postará česká DJka IM Cyber, zatímco bude pokračovat projekce psychedelických animací. Přejeme hezkou zábavu!

Zdroj: vice.com