Rumunsko zakázalo pobyt jednomu z homosexuálních manželů. Evropský soudní dvůr je však na straně stejnopohlavního páru

12. 1. 2018 12:00 Co se děje
Rumunsko zakázalo pobyt jednomu z homosexuálních manželů. Evropský soudní dvůr je však na straně stejnopohlavního páru

Práva manželů stejného pohlaví musí být uznána každým členským státem EU, a to i v případě, že vláda dané země nepovolila homosexuální manželství. Belgický generální advokát lucemburského soudu, Melchior Wathelet, totiž tvrdí, že ačkoliv byl pokrok v otázce rovnosti práv označen za významný, homosexuální manželé stále žijí v zemích, které neústupně vládnou proti stejnopohlavní manželské instituci. 

3. 6. 2018Po padesátce sexuální život rozhodně nekončí! Nejstarší prostitutky světa, babička s bičíkem a další zajímavosti jako důkaz

Stanoviska generálních advokátů ESD (Evropský soudní dvůr) jsou pro soudce nezávazná, ale za normálních okolností se jedná o plénum. Konečné rozhodnutí bude vydáno v nadcházejících měsících.

mapa

Evropské rozdělení dle uznání práv stejnopohlavním manželstvím a párům

Wathelet zmiňuje případ rumunského občana, Adriana Comana, který chtěl v Rumunsku vést život se svým americkým manželem, Claibournem Robertem Hamiltonem. Společně žili čtyři roky ve Spojených státech a v roce 2010 se oženili v Bruselu. Bohužel, Rumunsko zakazuje manželství mezi lidmi stejného pohlaví a řadí se tak mezi pět dalších států EU (Polsko, Slovensko, Bulharsko, Litva, Lotyšsko), které pro stejnopohlavní páry nenabízejí právní uznání.

13. 6. 2018Pravá jména slavných: Kdo si zvolil pseudonym podle rumu, kdo podle přezdívky z dětství a kdo se málem jmenoval jako pornohvězda?

Rumunské orgány odmítly udělit právo na pobyt v zemi z toho důvodu, že Hamilton nemohl být v Rumunsku zařazen jako manželka občana EU. Muži se odvolávali na rumunský ústavní soud, který se posléze obrátil na Lucembursko. Wathelet se vyjádřil, že vláda nesmí bránit svobodě pobytu občana EU tím, že odmítá poskytnout stejné povolení jeho/jejímu manželovi, který je příslušníkem státu mimo EU. Vysvětlil, že právo EU je neutrální z hlediska pohlaví manžela/ky. Směrnice o zásadě EU pro volný pohyb z roku 2004 totiž neupřesnila, jakým způsobem je definována manželka.

Rozsudek ESD, pokud jde o tento konkrétní případ, by mohl mít podstatně širší dopad na rozsah státních benefitů a práv, kter mohou nárokovat ti, kteří uzavřeli manželství stejného pohlaví, a to tím, že zajistí, aby výraz „manžel“, byl z hlediska pohlaví neutrální.

„Vzhledem k obecnému vývoji společnosti členských států EU v posledním desetiletí v oblasti povolování manželství stejného pohlaví, není již vhodné dodržovat judikaturu definice manželství jako spojení dvou osob opačného pohlaví,“ uvedl Wathelet. Na což reagovala holandská poslankyně Sophie in ´t Veld: „Toto jsou fantastické zprávy pro „duhové“ rodiny. Svoboda je právem všech občanů EU, nemůže být omezena kvůli tomu, koho milují. Evropská unie chrání naše práva.“

 Zdroj: theguardian.com

Tomáš Boroš

Autor

Tomáš Boroš

Umělec s bohémskou duší, který se nebere až příliš vážně. Těžko se s ním pohádáte, ale lehce si z něj vystřelíte – na všechno skočí. Seriózní blázen a lidumil, co se neustále hledá, i když se nikdy nenajde. A ke všemu nedokáže rozeznat barvy. Zkrátka ztracený případ. 

E-shop