Rozhovor s Honzou Foblem o tom, jaký je opravdový život kulturisty. A skutečně to není žádný med!

12. 1. 2018 20:26 Co se děje
Rozhovor s Honzou Foblem o tom, jaký je opravdový život kulturisty. A skutečně to není žádný med!

Kulturista Honza Fobl (31) sice pracuje jako obchodní zástupce pro německy a anglicky mluvící země, ale jeho srdce patří kulturistice, kterou provozuje už patnáct let.  Žije v Brně a jak sám říká, jeho život se točí mezi prací a posilovnou. 

21. 6. 2018Jaké jsou současné trendy v osvětlení nejen domácností? Více informací uvnitř článku!

"Kulturistika je v mých očích o sebekázni, úctě a koncentraci, stejně jako o tvrdé dřině a odříkání," tvrdí Fobl a dodává: "Spousta mladých teenagerů si ale slovo "tvrdá dřina" přebírá po zhlédnutí několika videí youtuberů po svém a v gymech se jako houby po dešti rojí hejna mladých rachitických postaviček v nátělnících." 

Naštěstí to prý po pár měsích falešného plácání se do zad, marné snaze odlepení činky od země a vyhřezlých plotýnkách vzdají. To u Honzy Fobla nehrozí. Kulturistika je jeho snem už od dětství, kdy zbožňoval Arnolda Schwarzeneggera a uvědomil si, že nesnáší ten pocit "být jako ostatní".

Sám si uvědomuje, že kulturisti jsou jiní a budí zájem okolí, což právě jemu vůbec nevadí. 

"Kromě toho, že kulturisti odlišně vypadají, musí i jinak myslet, jinak žít, podřídit své okolí svému životnímu stylu. Proto když někde vidím úspěšného kulturistu, tak vím, že to není lenoch, flákač a nebojí se tvrdě pracovat," prozrazuje Honza.

12049181 10201009566039034 2782686370834055170 n

Na stupních vítězů

Kulturisté se často setkávají s podezíráním, že si píchají anabolika, ale i na to má sportovec vlastní názor.

"Bohužel/bohudík ještě nikdo nevymyslel látku, která by na člověka "nalepila" svaly zhmotněné z čerstvého vzduchu a já doufám, že to nikdy nepůjde bez každodenní řehole, tvrdé práce, disciplíny ve stravování a dostatku odpočinku," vyjmenoval ta nejzásadnější pravidla svalového rozvoje.

Sám přiznává, že přepálil začátek a když na první soutěži, na kterou se připravoval sám, skončil na posledním místě, na dlouhá léta soutěžení pověsil na hřebík.

"Na dlouhá léta jsem na soutěžení zanevřel, asi ze strachu z dalšího zklamání, že ve sportu, který mi je vším, stojím vážně za starou bačkoru a nikdy to nikam nedotáhnu. V roce 2015 jsem se ale začal bavit s Milanem Obořilem, juniorským mistrem světa, který kulturistiku miluje stejně jako já, a vzájemná spolupráce na sebe nenechala dlouho čekat," pochvaluje si setkání, které mu změnilo život, Fobl.

Následoval každodenní dril a dodržovnání správné životosprávy, která milovníkovi kvalitního dobrého jídla občas pěkně leze krkem.

"Kulturistická strava je všechno, jen ne pestrá – především pak v předsoutěžní fázi. Který racionálně smýšlející člověk by také den co den po dobu skoro pěti měsíců jedl dobrovolně denně pět vajec k snídani, kilo kuřecích prsou, kilo brambor rozdělených do pěti porcí během celého dne a vaničku tvarohu s hrstkou ořechů k večeři? Den co den, bez vyjímky!" přiznává bez mučení stinné stránky svého koníčku a dodává, že pořady typu Masterchef pro něj byly učiněné porno.

Ani letošní Vánoce se Honza nijak nerozšoupl, těžko totiž najdeme nějakou nízkokalorickou verzi smaženého kapra a klasického bramborového salátu s majonézou, což mu prý ale vůbec nevadilo..

"Těší mě, že si tuhle kratochvíli můžu přetrpět jen jednou za rok, protože tomuhle druhu gastronomie jsem nikdy nepropadl – zákusky, chlebíčky s pařížákem, cukroví, okoralí čokoládoví Mikuláši a všechno to spláchnout vánoční verzí Kofoly se skořicí, to vážně není nic pro mě."

8. 6. 2018Máte na autě škrábanec? Poradíme vám, jak ho odstranit bez návštěvy servisu!

Kromě kulturistiky Honzu baví hrát na bicí a kreslit. Také miluje svého destiletého synovce a pětiletou neteř. Sám by moc toužil po tom založit rodinu, ale jak přiznává, život s profesionálním kulturistou není žádný med.

"Jak jsem již zmiňoval, úspěšní kulturisté podřizují své okolí podmínkám vlastního úspěchu. To samé platí o vztahu. Je sice krásné, když se může žena chlubit krásným svalnatým chlapem, ale ti zasvěcení vědí, že za tenhle luxus se platí daň. Ať je to tak či tak, úspěšní kulturisti jsou a musí být sebestřední," zakončuje vyprávění ze svého života Jan Fobl.

Zdroj: Jan Fobl

Petra Járková

Autor

Petra Járková

Vystudovala Literární akademii, obor tvůrčí psaní a mediální komunikace, kde získala titul MgA. Poté pracovala několik let v největším vydavatelství v naší zemi jako redaktorka, reportérka a PR specialistka. Miluje dobré jídlo, pití, cestování, společnost a drby. Nyní je však jejím největším koníčkem malá dcera Laura.

E-shop