Proč se gayové navzájem "hejtují" a "bojují" proti sobě? "Ti, kteří se takto chovají, nepřijali sami sebe," tvrdí sexuolog

Proč se gayové navzájem "hejtují" a "bojují" proti sobě? "Ti, kteří se takto chovají, nepřijali sami sebe," tvrdí sexuolog

Proč velmi často dochází k vzájemné nenávisti gayů? Možná zapomínají, že v rámci boje s homofobní společností se často stávají nepřáteli také mezi sebou. Těch…
Jan Witek Witek Jan Witek Witek Autor
10. 1. 2018

Proč velmi často dochází k vzájemné nenávisti gayů? Možná zapomínají, že v rámci boje s homofobní společností se často stávají nepřáteli také mezi sebou.

Těch důvodů je několik. Jak říká známý doktor a sexuolog MUDr. Ivo Procházka: "Na svou internalizovanou homofobii (tedy ten stav, kdy se ztotožňujeme a jsme konfrontováni s negativními postoji a stereotypními předsudky společnosti k homosexualitě, mnohdy i mezi našimi nejbližšími) jsme často sami. Čím těžší a delší je coming out, tím bývá těžší se jí zbavit do důsledků. A ne vždy se jí dokážeme plně zbavit i v dalších letech. A pokud nemáme rádi sami sebe kvůli své orientaci, těžko budeme mít rádi ty druhé, kteří jsou stejní. Často pak ta netolerance směřuje k těm, kteří jsou zženštilí, promiskuitní, fetují, dělají nám ostudu apod. Zkrátka nám naplňují naše hluboce zažrané stereotypy o tom, jak jsou vlastně ti homosexuálové zkažení (tedy samozřejmě kromě nás)."

[related-article] 

"Lidé, kteří byli utlačováni, přebírají vlastnosti svých utlačovatelů,"  říká RuPaul. Tajemství možná leží právě v idealizaci mužnosti. Pokud neustále stíháte sami sebe např. kvůli vaší příliš extravagantní gestikulaci, tenkému "teplému" hlásku apod., může se stát, že to stejné se naučíte nenávidět také v druhých. Již Sigmund Freud kdysi popsal fenomén tzv. "opakovacího nátlaku", což je tendence podvědomé mysli vytvořit trauma v přítomnosti, pokud jsme podobné trauma zažili v minulosti.

f2fe61e5a3bdda71c40cbbfade1164e7 dating apps gay dating

Popisky v profilech na gay aplikacích můžou být často vnímány jako šikana

Tato nenávist se v mnohých případech objevuje online. V aplikacích, které jsou určeny pro seznámení gay mužů, se často v profilu jednotlivých mužů objevují nejrůznější popisky jako např. "nechci nikoho zženštilého". Takové popisky můžou vyvolávat šikanu ostatních za to, že zženštilí jsou. Není to jen o tom, že všichni ví, že daný muž, který má tento popis uveden v profilu, nehledá zženštilého muže. Předává to také zprávu, že zženštilost je svým způsobem špatná. Největší ironií je to, že se často jedná právě o zženštilé homosexuální muže.

[related-article] 

V dnešním světě homosexuálů, kdy je sex opravdu převažující "měnou", se zdá být nenávist mezi homosexuály rozpoutaná právě sexuální přitažlivostí. Pro mnoho homosexuálů je symbolem mužnosti silný, tzv. "alfa samec", který je často prezentován v médiích a třeba také v pornu. Takoví muži pak můžou mít zdání, že jsou dokonalí a že jakýkoliv jiný směr a chování je špatné. Často to pak dávají najevo také v reálném životě, v klubech apod. Nicméně rozmanitost nezná mezí a každý je jedinečný, každý je svůj a každý má právo na svobodný život.

pulse

Homosexuálové si musí uvědomit, že před sebou mají ještě mnoho "boje" s homofobní společností, jednou z posledních událostí je střelba v orlandském gay klubu Pulse

Zde se hodí trefné vyjádření MUDr. Procházky: "Za jeden takový pěkný boj za rozmanitost v rámci naší komunity považuji hudební skupinu Village People. Každý z nich je úplně jiný a přitom všichni jsou stejně "teplí". Filozof Katz řekl, že neexistuje homosexualita, ale homosexuality, tedy plurál. Ne každý člověk mi "sedne" a ne každý gay mi sedne. Když žiju v Praze, tak to mám jednodušší. S tím si nerozumím, tak najdu jiného, se kterým se cítím lépe. Ale co když žiju někde na horách u hranic a ten jediný gay v sousedství je úplný blázen. Nebudu si pak myslet o všech gayích, že jsou blázni? Ale něco s tím také umíme dělat. Dokážeme původně negativní pojmenování otočit a přijmout ho v pozitivní rovině - například německé schwul, nebo si udělat sami ze sebe legraci. Osobně považuji "náš humor" za jeden z typických rysů naší identity."

[related-article] 

Homosexuálové by si tak měli uvědomit, že stále mají spoustu nepřátel po celém světě a nepřehlížet články o homofobních davech v Ugandě, nebo o "visících" homosexuálních chlapcích v Íránu a každý den si připomenout, že pořád existuje obrovská masa lidí, kteří komunitu homosexuálnů nenávidí. A proto by měli bojovat spolu, ne proti sobě.

Zdroj: Vice.com, Out.com, Facebook.com, Pinterest.com

Populární
články

E-Shop