MUSIC: Asie má vlastní Mariah Carey i Beyoncé. Dokonce i muži přezpívají Mariah. Pohled do hudebního světa východu

Pokud jde o zahraniční hudební scénu, většina lidí obrátí hlavu k západu. Ale co se stane, pokud bychom se podívali na východ? Asie je místo, kde můžeme najít…

Pokud jde o zahraniční hudební scénu, většina lidí obrátí hlavu k západu. Ale co se stane, pokud bychom se podívali na východ? Asie je místo, kde můžeme najít hudební interprety, kteří v mnoha případech dokáží přezpívat celou Ameriku, a to i ve spánku. Představíme vám ty největší fenomény, které Asie vyprodukovala, a které si rozhodně zaslouží celosvětové uznání. 

Stejnopohlavní svatba? Dva dny volna na ni mají v této bance i LGBT+ zaměstnanci12. 5. 2022

Dimash Kudaibergen

Třiadvacetiletý Dimash je původem z Kazachstánu. Má za sebou klasické hudební vzdělání, ale věnuje se contemporary hudbě, kde spojuje lidovou tvorbu s operou a pop-music. Má neuvěřitelný rozsah, přes pět oktáv, od barytonu po soprán až k whistle registru (fistule), čímž trumfne i Mariah Carey. Nejvyšší notou, kterou kdy zazpíval a je zdokumentovaná, je D8. Účastnil se čínské soutěže profesionálních zpěváků Singer 2017, kde si získal oblibu a úžas celé Číny. Jeho vystoupení jsou plná emocí a dokážou člověka oslovit, i když nerozumí ani slovo. Ukázky níže jsou z loňského koncertu Bastau 2017 v Astaně, v Kazachstánu.

{youtube}I7cFsFlLw48{/youtube}

{youtube}CR12Ol6JdD8{/youtube}

 

Morissette Amon

Morissette je z krásných Filipín. Účastnila se místní verze pěvecké soutěže The Voice, kde skončila na 2. místě, ale jednoznačně je jednou z nejlepších zpěvaček Filipín. Teprve jednadvacetiletá zpěvačka a příležitostná herečka je majitelkou ohromného hlasu. Dokáže přezpívat Beyoncé, Mariah Carey (rovněž ovládá fistuli) či Andru Day a Siu. Také se proslavila vystupováním v pojízdné stanici rádia Wish107,5 FM, kde ohromuje svými cover-songy i originální tvorbou. Oblibu si získala i u reaction-youtuberů po celém světě. Svým vzhledem Pocahotas a podmanivým hlasem se právem zařadila mezi ASAP Brit Queens. Zazpívala si i s Jessie J.

Cover-song Rise Up (Andra Day) – na stanici rádia Wish 107,5 FM Live

{youtube}5DliCgHwmxE{/youtube}

Úryvek z vystoupení na 2017 Asia Song Festival – cover-song Emotions (Mariah Carey)

{youtube}eEB0pSS76CA{/youtube}

Morissette Amon s Beyonce Medley vystoupením (Sweet Dreams/Dangerously In Love/Sweet Love)

{youtube}tjkalZ8niE8{/youtube}

Kim So-hyang

Kim je devětatřicetiletá zpěvačka z Jižní Koreji. Má za sebou působivou kariéru, která sahá i za hranice Asie, ale v naší republice není, bohužel, moc známá. Úspěch zažila i v soutěžích jako je Immortal Songs 2, I Am A Singer 2 a King of Mask Singer. V Immortal Songs 2 zvítězila se songem Lean On Me od Michaela Boltona, který ji poté pozval na společné turné. Hlasově bychom Kim mohli zařadit mezi lyrický soprán s rozsahem tří oktáv. Její silnou stránkou jsou balady a křesťanská hudba, kde se může pochlubit beltingem, ohromnou silou a rezonancí hlasu. Níže naleznete ukázky ze zmiňovaných  soutěží.

{youtube}GvsgCllcNPE{/youtube}

 

S dalším vítězným songem v soutěži Immortal Songs 2 – Bridge Over Troubled Water

{youtube}C6iHh4yBxCo{/youtube}

 

Skladba Dream v soutěži I Am A Singer – strhující závěr D6 plným hlasem

{youtube}n71eIWRmEtY{/youtube}

Katrina Velarde

A jsme opět na Filipínách. Tentokrát se podíváme za čtyřiadvacetiletou zpěvačkou Katrinou, která se jako ostatní kolegové účastnila různých pěveckých soutěží (např. X-Factor). Filipíny celkově produkují úžasné zpěváky jako na běžícím pásu a není divu, že většina skladeb pro Disneyho se nahrává právě tam. Katrina, stejně jako Morissette, vystoupila v rádiu Wish 107,5 FM, kde si střihla song Michaela Boltona z pohádky Herkules (Disney) – Go The Distance. Stejně jako výše uvedení je oblíbeným terčem reaction-youtuberů po celém světě a je známá pro své imitace zpěváků. Disponuje silným hlasem i fistulí, což již není překvapivé, a ohromnou kontrolou nad svým hlasem.

Wish 107,5 FM Live, Go The Distance (Michael Bolton) – gradující závěr

{youtube}gA33EC2buAw{/youtube}

Imitace různých zpěváků ve skladbě Burn od Ellie Goulding (Mariah Carey, Shakira, Britney, Xtina,...)

{youtube}sTKgAJ_qzZ0{/youtube}

Katrina se toho nebojí a troufá si i na Beyoncé (Dangerously In Love)

{youtube}c4F2ENn04fQ{/youtube}

 

KZ (Kristine Zhenie Lobrigas Tandingan)

KZ je úžasnou zpěvačkou/rapperkou, která zvítězila ve filipínském X-Factoru v roce 2012. Nepatří mezi ty „beltařky“ (rozumněj hlasový powerhouse), ale má úžasnou kontrolu nad svým hlasem a její rap je neskutečný, asi jako zrychlení z 0 na 100 za 2 vteřiny. Může se řadit mezi ostatní choppery (styl rapu), jako je například Busta Rhymes. Několikrát vystupovala ve Wish 107,5 FM, kde přezpívala Royals (Lorde) nebo Rolling In The Deep (Adele). Cover-songy ale upravila do svého stylu a vznikly tak úplně nové hity s absolutně jiným a zajímavým aranžmá. Posuďte sami.

Wish 107,5 FM, Royals – Lorde

{youtube}9MP1Zq_CR-0{/youtube}

Wish 107,5 FM, Rolling In The Deep – Adele (celý song není auto-tune, pouze úvodní intro)

{youtube}SODqcdRfUsQ{/youtube}

Zdroj: Youtube.com