Starověké Řecko a mýtus o homosexuální utopii? Nebyla to až taková hitparáda, jak se zdá

V posledních letech jsme zaznamenali významný pokrok v oblasti práv LGBT lidí prostřednictvím obtížných právních případů, dobře zaměřených politických kampaní…

Autor: Tomáš Boroš / 4. 1. 2018

V posledních letech jsme zaznamenali významný pokrok v oblasti práv LGBT lidí prostřednictvím obtížných právních případů, dobře zaměřených politických kampaní a schválení pro-LGBT zákonů, a to celosvětově. Ale je dobré si připomenout, že po desetiletí takové možnosti LGBT komunita neměla a lidé se mohli akorát tak uchýlit ke svým snům a fantaziím, ve kterých mohli uniknout realitě a nátlaku společnosti. Jedno místo však přitahovalo a jistým způsobem stále přitahuje homosexuální touhy dodnes. Řeč je o starověkém Řecku, místu, kde měla domov gay utopie. 

22. 3. 2019Letos uplyne 50 let od historicky prvního průvodu homosexuálů. Jak tzv. "pridy" vznikly a jaký je jejich význam?

Předpokládaný ráj gayů, v němž láska stejného pohlaví rozkvétala bez diskriminace - byl to mocný a podmanivý sen, který byl pro homosexuály 19. století (Oscar Wilde, Alfred Douglas,…) jen těžko překonatelný. Brali starověké Řecko jako utopii, kde homosexualita nebyla jen přijímána, ale i oslovována. Dědictví této tradice bylo tak silné, že mnozí při návštěvě moderního Řecka mohli stále cítit stopy této vášně. Někteří se snažili znovu oživit tento ztracený ráj mezi zříceninami skrze umění fotografů (Wilhelm von Gloeden, Guglielmo Plüschow).

Gloeden Wilhelm von 1856 1931 737x1024

Skutečnost, že Řecko je s dávnou i současnou homosexualitou úzce spojeno, potvrzuje i současná světová politika. V případu Nejvyššího soudu USA, který řešil legalizaci stejnopohlavního manželství, jeden z nesouhlasných soudců, Samuel Alito, poznamenal, že zatímco Řekové a Římané schválili homosexuální vztahy, nikdy nevytvořili instituci manželství pro stejnopohlavní páry. Podle jeho názoru je závěr takový, že Antikové museli považovat homosexuální manželství za instituci, která by společnosti způsobila škodu. Stejné argumenty použili i v Austrálii, jak bývalý senátor Bill O´Chee, tak i Dr. John Dickson, zakládající ředitel Centra pro veřejné křesťanství.

8. 4. 2019Pisoáry před pražským Hlavním nádražím budí vášně. Naprosto zbytečně…

Je ale potřeba se na celou situaci podívat realistickýma očima. Ono něco na těch argumentech Alita a dalších bude. Existuje spousta institucí, kterým Řekové odolávali, jako je například právo žen na hlasování. Není tedy vhodné spoléhat se na příliš romantický pohled na Řeky a jejich postoje k lásce stejného pohlaví. Řecký postoj k přitažlivosti stejného pohlaví totiž nebyl tak skromný ani svobodný, jak se mnozí domnívají.

Jakýkoliv idealizovaný pohled na řeckou homosexuální utopii se rozpadá v okamžiku, kdy si uvědomíme, že starověké Řecko je společnost, v níž převládalo vlastnictví otroků. Ano, otroci byli pravidelně sexuálně zneužíváni, bez ohledu na pohlaví. Řekové tolerovali sexuální přitažlivost stejných pohlaví, ale také tolerovali násilné sexuální zneužívání mužů i žen způsobem, jaký si dnes nikdo neumíme představit, což by nám mohlo deidealizovat utkvělou představu o dávných dobách. A kde že je ta utopie?

Zdroj: gayety.co