Požitek z vína vás nemusí zruinovat! Jak vybrat kvalitu a nerozhodovat se jen mezi "bílým" a "červeným"?

Požitek z vína vás nemusí zruinovat! Jak vybrat kvalitu a nerozhodovat se jen mezi "bílým" a "červeným"?

Pokud jdeme s přáteli posedět ven, drtivá většina z nás si objedná pivo – národní nápoj, kterým jsme se proslavili po celém světě. Ale jak to je s vínem, které…
Tomáš Boroš Tomáš Boroš Autor
3. 1. 2018

Pokud jdeme s přáteli posedět ven, drtivá většina z nás si objedná pivo – národní nápoj, kterým jsme se proslavili po celém světě. Ale jak to je s vínem, které je hned v závěsu? Jak si objednat, co si objednat? Chceme něco takového řešit? Proč u piva řešíme stupně i značku a u vína pouze barvu? Nejlevnější víno v nápojovém lístku nemusí být vždy extrémně špatnou volbou. 

<Path> Nudí vás obyčejné italské restaurace? Vyzkoušejte něco nového ve vinohradském podniku Avenue Restaurant & BarZdroj: Avenue Restaurant

Pohár vína je skvělá věc, ale méně skvělá věc je, když si máme vybrat víno v restauraci či baru. Sice jsme mezi vzestupem happy hour a zánikem více-chodového menu, ale i tak už jen pouze zřídka vidíme stoly, kde by se lidé domlouvali delší dobu o tom, co si dají k pití. Více méně je to otázka vteřiny, bez rozmýšlení. Mnohdy si objednáme buď červené, nebo bílé víno, aniž bychom se pídili po tom, co to vlastně pijeme, i když to z nápojového lístku není jasně určené.

Pokud večeříme mimo domov a chceme si dopřát i lahodné víno, není od věci se poradit s obsluhou. Názor si totiž v nápojovém lístku nepřečtete. Obsluha samozřejmě nemůže odhadnout, zda jste pozvali na skleničku tchýni, jste na výjimečné večeři s daným budgetem nebo jste miliardář. Stačí zmínit cenovou relaci a dobrá obsluha vám poradí, vyhnete se tak návrhům extrémně předražených vín a ušetříte čas i peníze a možná i trapné situace, kdy návrhy s drahými víny budete ignorovat.

Pinot Noir je většinou velice drahý, ale je to dáno tím, že hrozny jsou náročné na podmínky růstu a navíc, všichni ho znají. To si uvědomují i vinaři, a proto si mohou dovolit účtovat za něj podstatně více. Cabernet Sauvignon může být energičtější, ale spotřebitelé dávají přednost tomu, aby zrál v dubových sudech, což se rovněž podepisuje na ceně. Budete tedy platit mnohem více peněz za nudná vína, a přitom byste si mohli dopřát lahodnější Beaujolais, Blaufranckich nebo Rioja za méně peněz.

<Path> Vašemu zdraví mohou pomoci medicinální vína. V Česku mají dlouhou tradici - imunitu, zažívání i správnou krvetvorbu podporují po staletíZdroj: Spolupráce/Herbadent

Všichni, samozřejmě, nejsme odborníci na víno, některé studie ukazují, že nikdo z nás nedokáže rozeznat rozdíl vín v hodnotě mezi 100 a 2000 Kč, což je objektivně nesmysl. Pokud chcete pochopit, co dělá skvělé víno opravdu skvělým, zaměřte se na několik vlastností: strukturu vína, složitost – kolik různých chutí ve víně rozpoznáte, a délku koncové chuti, kterou víno nechá na patře po spolknutí.

Dalším problémem je rozlévané víno. Pokud restaurace nezná podmínky skladování vína, mohou vyšší i nižší teploty víno doslova zabít. A určitě si restaurace musí hlídat, jak dlouho skladují otevřenou lahev, protože to se na vínu a jeho životnosti rovněž podepisuje. A jelikož je u nás mnoho podniků, které jsou zvyklé šetřit na zákaznících, není to zrovna ideální volba.

Zdroj: thefreshtoast.com

Populární
články

E-Shop