Péče o pleť: Dermatolog radí, kterým chybám se v péči o pleť vyhýbat a co naopak naší pokožce prospěje

Když přijde řeč na péči o pleť, je spousta faktorů, které ovlivňují podráždění, zarůstání vousů či akné. Mnohdy za podpůrné produkty, které nám mají pomoci,…

Když přijde řeč na péči o pleť, je spousta faktorů, které ovlivňují podráždění, zarůstání vousů či akné. Mnohdy za podpůrné produkty, které nám mají pomoci, utrácíme hříšné peníze, i tak se ale setkáváme s neúspěchem. Zkuste svou rutinní péči projít krok po kroku a prozkoumejte své návyky. Dle Dr. Davida Lortschera, MD, dermatologa a zakladatele Curology, tedy individuálního řešení obtíží s akné (Custom Acne Treatment), se můžeme nevědomky dopouštět zásadních chyb, které naší pleti rozhodně neprospívají. Na některé z nich si nyní posvítíme. 

„Demokracie v Rusku? Nikdy tam nebyla a ani nebude,“ říká ukrajinský malíř Alexandr Onishenko21. 3. 2022

V první řadě je to mnohými nenáviděné holení. Pokud se holíte často a do hladka, Dr Lortscher doporučuje vyzkoušet větší počet žiletek, abyste zjistili, která vám bude stoprocentně vyhovovat. A že je z čeho vybírat! A pokud nic nevyhovuje, tak podle Lortschera je další možností nejstarší lazebnický trik – prostě se neholit. Pokud se ale stejně budete holit, žiletky nechávejte na suchém a větraném místě, aby se na nich neusazovaly bakterie.

Dalším problémem může být váš oblíbený šampón. Kdykoliv se zpotíte a steče vám pot po tváři, dostávají se na vaši pleť i látky obsažené ve vašem šampónu. A můžete se vsadit, že vlasové produkty nemají stejné výživné účinky jako váš hydratační krém. Dr. Lortscher říká, že „tyto látky nejsou určeny k aplikaci na pokožku obličeje. Místo toho vyvolávají zánět v kůži, což vede k akné. Často obsahují alkohol, což je také dráždivé.“

Mlč a jdi s dobou, nebo je po tobě. Je „cancel culture“ současnou formou diktatury?25. 2. 2022

Peeling je dobrá věc. „Někteří lidé mají suchou, matnou nebo šupinatou kůži a ucpávají se jim póry kvůli nahromadění přebytečných mrtvých kožních buněk,“ uvedl dermatolog. Exfoliace ale není jen o odstraňování mrtvých kožních buněk, zároveň vyvolává proces přirozené obnovy pokožky. A samozřejmostí je, že díky odstranění mrtvých kožních buněk umožňuje peeling lepší a snadnější absorpci hydratačních činidel. Nic by se ale nemělo přehánět a příliš časté peelingy by vaši pokožku mohly podráždit.

Sabotovat vás může i vaše mýdlo. Jestli se divíte, proč je vaše kůže po sprchování suchá, může to být tím, že používáte příliš horkou vodu a dochází k vysušení přírodních olejů kůže, tato situace ale může být způsobena i mýdlem. „Pokud na své kůži objevíte suché, matné a hrubé skvrny, mohlo by to znamenat, že kůže je dehydratovaná od přílišného čištění či je to důsledek používání drsných mýdel,“ uvedl Lortscher. Měli bychom se zamyslet i nad tím, jaká mýdla či gely používáme. „Pro citlivou pokožku použijte mýdlo či jiný čisticí prostředek bez vůně a laurylsulfátu sodného,“ doporučuje dermatolog, který dává přednost osvědčenému Dove.

Zdroj: menshealth.com