Facebook pozná vaši sexuální orientaci a řekne o ní obchodníkům. Občas se ale zmýlí. Co z vás tedy pro Facebook udělá gaye?

Facebook pozná vaši sexuální orientaci a řekne o ní obchodníkům. Občas se ale zmýlí. Co z vás tedy pro Facebook udělá gaye?

Žijeme v době, kdy část lidí dokonce sama chce, aby zbytek světa věděl, co snídali, jak moc zelené to bylo a jestli to křupalo. Soukromí se stává skoro…
Nikol Šubrtová Nikol Šubrtová Autor
8. 12. 2017

Žijeme v době, kdy část lidí dokonce sama chce, aby zbytek světa věděl, co snídali, jak moc zelené to bylo a jestli to křupalo. Soukromí se stává skoro iluzorním, naše posty i chování na internetu jsou nemilosrdně trekovány. Teď, když hrozba Vánoc je čím dál reálnější, jste si jistě všimli, že jakmile kliknete na nějaké zboží, ihned se vám začne reklama na něj zobrazovat všude možně. I když jste si zboží už koupili. To asi pro případ, kdybyste si chtěli dát repete a mixovat pak třeba paralelně na čtyřech mixérech zároveň. Nicméně zásahy do soukromí ve jménu obchodu jsou hlubší, než byste si možná mysleli. Aktuální americká studie ukázala, že Facebook je schopen zjistit sexuální orientaci, politické či náboženské zaměření uživatele pouze podle několika málo lajků a tyto informace neváhá kapitalizovat.

<Path> Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnostZdroj: Monika Bagárová, redakce

V periodiku Big Data byla zveřejněna studie akademiků z Kolumbijské univerzity, Severovýchodní univerzity v Bostonu a Newyorské univerzity, která ukázala, že už pouhé tři vaše lajky na Facebooku stačí k tomu, aby inzerenti „věděli“, zda jste gay, či nikoli, a mohli tyto informace používat pro obchodní cílení, byť jste vy sami vědomě chtěli informaci o své sexuální orientaci před Facebookem zatajit. Nicméně nejde jen o otázku sexuální orientace, výzkumníci se zaměřili i na to, jak Facebook zjistí vaše přibližné IQ, jestli kouříte či pijete, jakého jste politického zaměření či víry. Zjistili, že k detekci tohoto všeho stačí maximálně osm lajků.

<Path> Facebook bojuje proti fake news. Jak zajistit, že nepřijdete i o kvalitní zprávy?Zdroj:

A jak to reálně funguje? Například k tomu, aby vás Facebook klasifikoval jako gaye, stačí, abyste olajkovali stránky nějaké lidskoprávní organizace zabývající se LGBT tematikou, k tomu stránku Lady Gaga, upírský seriál True Blood a Harryho Pottera. Tak a je z vás homosexuál. To šlo ráz na ráz, že? Jistě tedy logicky mohou vznikat mylná zařazení. Hlavně se však mnoho uživatelů může cítit znepokojeno touto úrovní zásahu do soukromí a nechce, byť by třeba skutečně byli homosexuály, být jaksi reklamně cíleni na základě své sexuální orientace. Či třeba podle náboženství či politických názorů. Autoři studie proto Facebooku navrhují, aby umožnil lidem část svých lajků schovat pomocí „maskovacích“ algoritmů, které by systému řekly, aby vám už z takových důvodů, z jakých to učinil minule (právě třeba, že vás vyhodnotil jako gaye), už nic neukazoval.

Foto: Facebook

Populární
články

E-Shop