Unikátní výstava mapuje gay historii na jednom z nejtemnějších míst – na veřejných toaletách

Gay historie se pojí se spoustou velmi nepříjemných věcí. Pomineme-li prosté stíhání, jemuž byli v minulosti muži, kteří vyjádřili náklonnost jiným mužům,…

Gay historie se pojí se spoustou velmi nepříjemných věcí. Pomineme-li prosté stíhání, jemuž byli v minulosti muži, kteří vyjádřili náklonnost jiným mužům, vystaveni, docházelo také k jejich „léčbě“ (ostatně, konverzní terapie není ničím neobvyklým ani dnes). Snad i proto se gayové snažili s ostatními gayi za účelem sexu scházet na nepříliš romantických místech. V některých metropolích existovaly proslulé gay parky, kam se komunita v noci uchylovala, klasicky za takové místo zakázaného gay sexu platily ale i veřejné toalety. A právě tuto část gay historie nyní mapuje nová výstava Fenster zum Klo: Public Toilets, Private Affais, kterou otevřelo berlínské Schwules Museum (muzeum, které se specializuje právě na dějiny LGBT komunity).

Čeká nás LGBTQ budoucnost? Queer lidí neustále přibývá, v Americe se jejich počet během poslední dekády zdvojnásobil3. 3. 2022

Vystavené snímky francouzského fotografa Marca Martina potom v určitém slova smyslu mají i osobní přesah. „Tato místa, kam lidé nepřetržitě přicházeli a odcházeli, mi pomohla také v utvoření mé vlastní sexuality, vyvolávala mé touhy a podněcovala mou zvědavost,“ popisuje fotograf. „Právě na veřejných toaletách jsem zažil ta nejméně očekávaná a nepravděpodobná setkání,“ dodává.

Ačkoliv sexuální akty na veřejných toaletách je na jednu stranu možné považovat spíše než za projev hrdosti za vyjádření studu, z určitého hlediska právě veřejné toalety bylo podle Martina v dané době možné považovat za „jediná místa bezuzdné svobody“. Právě veřejné toalety byly totiž útočištěm (ač ve všech slova smyslech špinavým) pro každého, kdo nemohl svou sexualitu veřejně vyjádřit.

Nechte svou domácnost ovládnout moderními technologiemi, ulehčí vám život i ušetří peníze13. 5. 2022

„Nutnost homosexuálních mužů schovávat se a setkávat na tajných místech, jako jsou parky a veřejné toalety, to je důležitý aspekt homosexuální historie,“ doplňuje mluvčí muzea Dr. Kevin Clarke. „Proto je velmi důležité tuto část v mnoha případech již zapomenuté historie ukázat i mladé generaci zvyklé na Grindr a další aplikace. Aby každý mladý (nejen) gay pochopil, jak obtížně si homosexuální muži ještě před několika desítkami let organizovali svůj sexuální život a také jak neuvěřitelné nebezpečí se k této praxi – ať už ze strany policie, zločinců či vyděračů – pojilo,“ shrnuje.

Výstava je oficiálně sponzorována berlínským dopravním podnikem BVG, který dokonce fotografovi umožnil přístup na veřejné toalety v metru, které byly již před desítkami let uzavřeny. Fotografie jsou pak doplněny citáty a poezií např. z pera Jeana Genera nebo Arthura Rimbauda, stejně jako různými rozhovory. Výstavu doprovází také tematické filmové projekce.

Zdroj: newnownext.com