Unikátní výstava mapuje gay historii na jednom z nejtemnějších míst – na veřejných toaletách

4. 12. 2017 06:00 Co se děje
Unikátní výstava mapuje gay historii na jednom z nejtemnějších míst – na veřejných toaletách

Gay historie se pojí se spoustou velmi nepříjemných věcí. Pomineme-li prosté stíhání, jemuž byli v minulosti muži, kteří vyjádřili náklonnost jiným mužům, vystaveni, docházelo také k jejich „léčbě“ (ostatně, konverzní terapie není ničím neobvyklým ani dnes). Snad i proto se gayové snažili s ostatními gayi za účelem sexu scházet na nepříliš romantických místech. V některých metropolích existovaly proslulé gay parky, kam se komunita v noci uchylovala, klasicky za takové místo zakázaného gay sexu platily ale i veřejné toalety. A právě tuto část gay historie nyní mapuje nová výstava Fenster zum Klo: Public Toilets, Private Affais, kterou otevřelo berlínské Schwules Museum (muzeum, které se specializuje právě na dějiny LGBT komunity).

20. 9. 20186 tipů, kde nakoupit českou módu pro muže, aniž byste museli být milionáři

Vystavené snímky francouzského fotografa Marca Martina potom v určitém slova smyslu mají i osobní přesah. „Tato místa, kam lidé nepřetržitě přicházeli a odcházeli, mi pomohla také v utvoření mé vlastní sexuality, vyvolávala mé touhy a podněcovala mou zvědavost,“ popisuje fotograf. „Právě na veřejných toaletách jsem zažil ta nejméně očekávaná a nepravděpodobná setkání,“ dodává.

Ačkoliv sexuální akty na veřejných toaletách je na jednu stranu možné považovat spíše než za projev hrdosti za vyjádření studu, z určitého hlediska právě veřejné toalety bylo podle Martina v dané době možné považovat za „jediná místa bezuzdné svobody“. Právě veřejné toalety byly totiž útočištěm (ač ve všech slova smyslech špinavým) pro každého, kdo nemohl svou sexualitu veřejně vyjádřit.

20. 9. 2018Chcete si odpočinout a zbavit se na chvíli úzkostí a stresu? Zkuste odložit telefon!

„Nutnost homosexuálních mužů schovávat se a setkávat na tajných místech, jako jsou parky a veřejné toalety, to je důležitý aspekt homosexuální historie,“ doplňuje mluvčí muzea Dr. Kevin Clarke. „Proto je velmi důležité tuto část v mnoha případech již zapomenuté historie ukázat i mladé generaci zvyklé na Grindr a další aplikace. Aby každý mladý (nejen) gay pochopil, jak obtížně si homosexuální muži ještě před několika desítkami let organizovali svůj sexuální život a také jak neuvěřitelné nebezpečí se k této praxi – ať už ze strany policie, zločinců či vyděračů – pojilo,“ shrnuje.

Výstava je oficiálně sponzorována berlínským dopravním podnikem BVG, který dokonce fotografovi umožnil přístup na veřejné toalety v metru, které byly již před desítkami let uzavřeny. Fotografie jsou pak doplněny citáty a poezií např. z pera Jeana Genera nebo Arthura Rimbauda, stejně jako různými rozhovory. Výstavu doprovází také tematické filmové projekce.

Zdroj: newnownext.com

Mirka Dobešová

Autor

Mirka Dobešová

Díky travesti sudičkám, s nimiž si je vzájemně stále v patách (a ráda si od nich půjčuje nejen kosmetiku, ale i šaty), miluje všechno trans a queer. Určitou obsesi má pro Londýn, Costu, West End a hlavně Priscillu, královnu pouště.

E-shop