„Penisokracie“: politika penisu v praxi. Velikost přirození ovlivňuje mužskou hierarchii, a to i v profi sportu

14. 11. 2017 06:00 Co se děje
„Penisokracie“: politika penisu v praxi. Velikost přirození ovlivňuje mužskou hierarchii, a to i v profi sportu

Velikost penisu je jednoduše vzato věčné téma. Většina mužů je se svým přirozením z různých důvodů nespokojena, což ostatně doložil letos výzkum, dle nějž zejména ti, kteří považovali svůj penis za velikostně nedostačující, měli také neuspokojivý sexuální život. To, že muži těm, kteří jsou „obdaření“ více, prostě závidí, je pak podobně běžné, jako když ženy svým sokyním závistivě okukují větší poprsí. Ideálním místem k „porovnávání“ jsou pak samozřejmě šatny a sprchy - a jedná-li se o šatny a sprchy sportovních týmů, je jasné, že do hry (vedle samotné velikosti přirození) vstupují i další aspekty týkající se mužské dominance.

Na tuto problematiku se pak zaměřil autor publikace Jockocracy: Queering Masculinity and Sport, Dr. Chris Morriss-Roberts, který právě v této knize došel díky rozsáhlým rozhovorům s profesionálními sportovci k závěru, že i ve sportu je velikost penisu naprosto stěžejní. Navíc platí, že „čím větší, tím lepší“, na druhou stranu v momentě, kdy je velikost až neobvyklá, údajně se vynoří pochybnosti, zda bude možné penis adekvátně „použít“. Ve své další práci se pak Morriss-Roberts rozhodl věnovat tomu, zda si sportovci vzájemně své „nádobíčko“ okukují (a také proč)…

19. 6. 2018Chcete nabrat půl kila ve svalech během týdne? Máme pro vás osm tipů jak na to!

Ano, sportovci jsou muži jako kdokoliv jiný, tedy samozřejmě (minimálně po očku) sledují, jak jejich kolegy – spoluhráče – matka příroda obdařila (a jak někteří poznamenali, snaží se např. právě ve sprše, aby jejich penis vypadal větší). Je přitom třeba dodat, že toto pozorování ostatních se prokázalo u všech sportovců bez ohledu na typ sportu a také sexuální orientaci a věk. Sportovci s velkým přirozením pak obvykle měli v týmu dominantní postavení, stali se idoly, k nimž ostatní vzhlíželi.

Velikost penisu tedy sehrála důležitou roli v ustavování společenské hierarchie. Stejně tak podle Morriss-Robertse není ničím neobvyklým, když se právě velikost penisu stane součástí hráčovy přezdívky uvnitř týmu. Podle Morriss-Robertse se tak velikost penisu stává neoddělitelnou součástí mužnosti jako takové a je přirozenou součástí mužského kapitálu. Ostatně – jak se během jeho výzkumu ukázalo, jeden z (nepříliš schopných) členů rugbyového týmu, jehož penis byl skutečně enormní, nebyl z týmu vyhozen právě proto, že fungoval jako určitý stmelovací element, který držel tým pohromadě.

8. 6. 2018Jak je to s IQOSem a jeho škodlivostí? Podívali jsme se, co říkají vědecké studie

Na druhou stranu, s velkým penisem přichází také velká „zodpovědnost“. Jak tvrdí vědec, pro potvrzení této maskulinity je třeba dokládat ji také adekvátními sexuálními zážitky…A když všechny tyto faktory shrneme, je logické, že v závěru konstatuje také to, že vystavení se očím ostatních mužů, kteří ať už zcela nepokrytě či jen tak mimochodem vyhodnocují kvalitu mužství ostatních, je pro drtivou většinu sportovců velmi stresující…

Ačkoliv tedy někteří sportovci s Morris-Robertsem nemusí souhlasit, on je přesvědčen o tom, že napříč kompletním sportovním odvětvím je uplatňována „politika penisu“, kdy velikost přirození je základním stavebním kamenem pro úspěch, postavení, ale také obdiv ostatních…(a ono to tak nejspíš nebude fungovat jen ve sportu...)

Zdroj: outsports.com

Mirka Dobešová

Autor

Mirka Dobešová

Díky travesti sudičkám, s nimiž si je vzájemně stále v patách (a ráda si od nich půjčuje nejen kosmetiku, ale i šaty), miluje všechno trans a queer. Určitou obsesi má pro Londýn, Costu, West End a hlavně Priscillu, královnu pouště.

E-shop