ROZHOVOR: Organizátor soutěže Photo Open a fotograf Jiří Stránský: "Junkův snímek romské holčičky naplnil očekávání poroty beze zbytku!"

13. 11. 2017 07:00 Co se děje
ROZHOVOR: Organizátor soutěže Photo Open a fotograf Jiří Stránský: "Junkův snímek romské holčičky naplnil očekávání poroty beze zbytku!"

Úspěšný fotograf Jiří Stránský (36) se sice narodil ve městě sportu - Jablonci nad Nisou -, ale přesto ho uchvátilo něco jiného. Jeho životní vášní se stalo fotografování, především pak cestovatelské snímky. Stránský je také spoluzakladatelem cestovatelského klubu pořádajícího prestižní soutěž Photo Open. Tu se letos podařilo vyhrát fotografovi aktů Milanu Junkovi, který tím ukázal svůj všestranný talent. 

Jirko, kdy jste měl jasno, že z vás bude fotograf?

V dětství to určitě nebylo, to jsem rozhodně neměl jasnou představu, co chci v budoucnu dělat. Bavil mě sport a spousta dalších věcí. Jasno o budoucnosti se mi udělalo až mnohem později, když jsem si pořídil svou první digitální zrcadlovku. Bylo to ještě na vysoké škole a já po prvních pár pokusech pochopil, že krajinářská fotografie bude mým vyvoleným oborem. Krásně se doplňovala s mojí další touhou cestovat a poznávat daleké kraje.

Jak jste se v té době v oboru vzdělával?

Zprvu nevinný koníček mě natolik pohltil, že jsem začal intenzivně studovat, zkoušet a pronikat do tajů digitální fotografie, která byla tenkrát ještě v plenkách. V té době neexistovaly tuny příruček, chytrých knih a návodů, jako je tomu dneska, proto zlepšování dovedností vyžadovalo celkem úsilí, zvlášť když jsem byl čistokrevný samouk. Povedlo se mi ale celkem rychle posunout od zkušebních výcviků na profesionální úroveň a už od roku 2006 jsem se začal věnovat focení na plný úvazek.

Ve focení čeho jste si nejjistější?

Jak už jsem zmínil, věnuju se především krajinářské fotografii, která je mi nejbližší a kterou také vyučuju na svých workshopech v Čechách i v zahraničí.

Jak byste popsal svoji tvorbu?

Nejraději mám delší expozice, které vnášejí do krajinářské fotografie krásné umělecké vyznění. Snažím se tvořit fotografii už při samotném focení, aby grafické úpravy už nevyžadovaly tolik času. Proto hledám světelně ideální okamžiky, které snímku vtisknou zajímavou atmosféru, a je pouze na mně, jak se s daným okamžikem a prostředím sžiju a pojmu ho. Svoje fotky bych ale jednodušše popsal jako kontrastní a plné barev, někdy až se snovou náladou.

Co pro vás znamená soutěž Photo Open?

Soutěž Photo Open je svým způsobem můj splněný sen. Sám jsem o založení fotografické soutěže usiloval, ale nikdy nebyla správná konstalace. Až před dvěma lety jsem se setkal s kolegy z BalticTria - Petrem a Milanem, kteří fotografickou soutěž již více let organizovali, a společně jsme se rozhodli soutěž zprofesionalizovat. Jsem moc rád, že se to povedlo, a věřím, že porosteme i v dalších letech.

Povězte nám o soutěži něco víc....

Soutěž Photo Open je zaměřena především na cestovatelskou fotografii, ale kategorie jsou natolik široké, že obsáhnou i tvorbu autorů, kteří se cestování nevěnují. Vítězná fotografie je toho důkazem. Snímek holčičky držící psa mohl vzniknout prakticky kdekoliv na cestách po zemích blízkých i vzdálených, ale až zpětně jsme se dozvěděli, že fotografie vznikla na severu Čech. Photo Open je - jak už z názvu vyplývá - otevřena opravdu všem, jak profesionálům, tak i hobby fotografům.

398735 3073392800596 1364827480 n

Fotograf Jiří Stránský

Jak letošní ročník probíhal?

Letos se soutěžilo v osmi kategoriích, které byly rozděleny do dvou sekcí. Profesionální a nezávislé, neboli hobby sekce. Jako už tradičně se o vítězi jednotlivých kategorií rozhodovalo až při samotném slavnostním večeru, do kterého porota vybrala šest finálových snímků pro každou kategorii. Snímky se sešly opravdu kvalitní a velký respekt patří všem autorům finálových fotografií.  No a celkovým vítězem ceny BalticTrio se pak stal Milan Junek.

Překvapilo vás Milanovo vítězství?

Vítězství Milana Junka pro mě po pravdě překvapením trochu bylo. Porota ale vybírá a hodnotí snímky zcela anonymně a i pro nás je do poslední chvíle vlastně velkou neznámou, kdo se za finálovými snímky skrývá. Fotografie Milana jsou bezesporu velice kvalitní, ale jeho tradiční tvorba zaměřená především na akty opravdu do konceptu soutěže nezapadá. Snímek romské holčičky však naplnil očekávání poroty beze zbytku. Má vcelku jednoduchou kompozici i nenásilné černobílé zpracování, přesto emoce čišící z dívčina pohledu a celkové vyznění působí velice silně. Teprve po jednomyslném zvolení vítězné fotografie jsme odhalili, že autorem je již velice úspěšný fotograf, který bodoval s fotografiemi po celém světě.

Vy znáte Junkovu další tvorbu? Co si o ní myslíte?

Do odborného hodnocení ostatní tvorby Milana Junka bych se nerad pouštěl, už jen proto, že mi to jako krajináři úplně nepřísluší. Přesto dle mého názoru se i v dnešní přehlcené době jedná o velice originální a osobitou tvorbu, která vyniká precizním zpracováním a nápady. Navíc má Milan i díky své otevřené a přátelské povaze velkou budoucnost.

Jaké jsou další činnosti BalticTria?

Činnosti BalticTria jsou opravdu široké a neomezují se pouze na samotné Photo Open. Hlavním cílem je podělit se s lidmi o cestovatelské zážitky, zkušenosti a radosti. K tomu slouží i cestovatelské besedy, promítání a přednášky, které pravidelně pořádáme. Naposledy to byla přednáška ve Fotoškoda v Praze, v pivovaru Podlesí či v Berouně, a to na téma Patagonie, kterou jsme letos na jaře navštívili. Zůstáváme ale i u aktivních zážitků, takže už tradičně BalticTrio pořádá pochod Praha – Podlesí, kde sídlí a poskytuje příjemné zázemí jeden z partnerů soutěže Pivovar Podlesí, nebo triatlon dvojic, konající se každé léto.

Máte ještě nějaké další plány?

Do budoucna určitě chystáme další přednášky, jelikož já osobně jsem na cestách více než 4 měsíce v roce a cestovatelských zážitků mám opravdu nespočet. V minulém roce jsem založil cestovní kancelář ACTIVE TOUR, která je také jedním z partnerů soutěže a kde vedu sekci fotografických kurzů.

Kde mohou sledovat zájemci aktuality z vašich cest a ostatní zajímavosti spojené s BalticTrio?

Vše aktuální se dozvíte na stránkách www.photoopen.cz a nebo na stránkách www.activetour.cz

Zdroj: Jiří Stránský

Petra Járková

Autor

Petra Járková

Vystudovala Literární akademii, obor tvůrčí psaní a mediální komunikace, kde získala titul MgA. Poté pracovala několik let v největším vydavatelství v naší zemi jako redaktorka, reportérka a PR specialistka. Miluje dobré jídlo, pití, cestování, společnost a drby. Nyní je však jejím největším koníčkem malá dcera Laura.

E-shop