"Vykroucení gayové jsou ostudou komunity," myslí si ostatní gayové. A kvůli zženštilosti by partnera klidně odkopli

10. 11. 2017 06:00 Co se děje
"Vykroucení gayové jsou ostudou komunity," myslí si ostatní gayové. A kvůli zženštilosti by partnera klidně odkopli

To, že jsou gayové zženštilí, je klasický stereotyp. Na druhou stranu je fakt, že někteří gayové skutečně působí až příliš – jak se říká – vykrouceně. Britský gay magazín Attitude se tak v rozsáhlém průzkumu napříč gay komunitou rozhodl zjistit, nakolik je maskulinita v gay komunitě v krizi a samozřejmě i to, zda příliš zženštilí gayové nějak ovlivňují (alespoň podle názoru ostatních) obraz celé gay komunity. Výsledek je – v mnoha směrech (a zejména pro samotné gaye) varující.

18. 6. 2018I při sledování porna se můžete snadno nakazit. Máme pro vás šest tipů, jak se vyhnout počítačovým virům

Průzkum se zaměřil na více jak 5 000 gay čtenářů magazínu a probíhal během celého letošního října. Stěžejním zjištěním pak je, že drtivá většina gayů (71 %) by odvrhla potenciálního partnera právě proto, že je příliš zženštilý. Jen 29 % všech dotazovaných pak uvedlo, že existují některé ženské charakteristiky, které jsou v případě, že je vykazují muži, pozitivní. A jak je to s utvářením obrazu o gay komunitě jako o skupině jásajících koloušků v růžových nátělníčcích? Bohužel i v tomto případě si celých 41 % gayů skutečně myslí, že příliš feminní gayové napomáhají negativnímu vnímání gay komunity jako celku.

19. 6. 2018Internet objevil další nesmyslnou léčbu. Psí moč opravdu není elixír mládí a krásy

Podle šéfredaktora Attitude Matta Caina pak výsledky nenaznačují ani tak to, že zženštilost je špatná, ale spíše to, že maskulinita se ocitá ve slepé uličce. „Maskulinita je v krizi. Ano – tato zpráva se v běžných médiích objevuje prakticky denně. V časopisech, rozhlase i televizi neustále diskutují heterosexuální muži o tom, co znamená být mužem, co je to moderní maskulinita a zoufale vykřikují, že je pro ně velmi těžké akceptovat se takoví, jací jsou, když ženy jsou stále silnější a mužská privilegia postupně mizí,“ popisuje. A dodává, že vztah gayů k maskulinitě je o to více komplikovaný. „Ano, užíváme si výsady plynoucí z toho, že jsme muži, ve společnosti, která z nějakého důvodu preferuje naše genitálie před ženskými. Ale já osobně jsem strávil většinu života tím, že jsem se cítil být nedostatečným mužem právě proto, že jsem gay,“ konstatuje Cain.

A jak naznačují výsledky realizovaného průzkumu, Cain se rozhodně v emočním bahně neplácal sám - společně s ním ve stereotypní smyčce vězí až netušené množství ostatních gayů. Jednoduše vzato, označení "maskulinní gay" snad jako by platilo za ideál štěstí. Jakkoliv jej mohou mnozí považovat za protimluv... 

Zdroj: attitude.co.uk, foto: pinterest

Mirka Dobešová

Autor

Mirka Dobešová

Díky travesti sudičkám, s nimiž si je vzájemně stále v patách (a ráda si od nich půjčuje nejen kosmetiku, ale i šaty), miluje všechno trans a queer. Určitou obsesi má pro Londýn, Costu, West End a hlavně Priscillu, královnu pouště.

E-shop