Nová ruská generace dospívajících aktivistů: Co si myslí o současné politické realitě v Rusku? – 1. díl

Nová ruská generace dospívajících aktivistů: Co si myslí o současné politické realitě v Rusku? – 1. díl

Mladí ruští aktivisté se rozpovídali nejen o pochodu proti Kremlu, ale také o tom, jak sociální média vytvořila v Rusku revoluci. Jaká je současná politická…
Lucie Osmanská Lucie Osmanská Autor
27. 10. 2017

Mladí ruští aktivisté se rozpovídali nejen o pochodu proti Kremlu, ale také o tom, jak sociální média vytvořila v Rusku revoluci. Jaká je současná politická situace z pohledu mladých Rusů?

<Path> Nová ruská generace dospívajících aktivistů: Kde získává hlavní informace a jaké nebezpečí jí hrozí za účast na protestech? – 2. dílZdroj:

Dokument zachycující korupci ve vysoké ruské politice
Nová éra protestů vedená mladou generací zasáhla Rusko. V březnu 2017 proběhly v zemi protikorupční protesty proti Kremlu, kde tisíce teenagerů vyšly do ulic poté, co se objevil film Alexeje Navalnyho He Is Not Dimon To You. Dokument, který objevil obrovský skrytý majetek a síť podniků, které tajně řídil bývalý ruský prezident a současný premiér Dmitrij Medveděv. Snímek za jediný den vidělo 1,5 milionu lidí na YouTube. A celkově jej zhlédlo na 25 milionů diváků.

Inspirovaná politickými informacemi, které získává na Facebooku, Twitteru a Instagramu, kdy už se dávno nespoléhá jen na informace státní televize, se ruská mládež probouzí a mobilizuje. Jedná se o zcela nový druh ruských aktivistů. Co stojí za jejich frustrací a nespokojeností se současným politickým systémem jejich země?

<Path> Šikana bez přetvářky. Rusko zakázalo „mezinárodní LGBT hnutí“, je to podle něj extremistická organizaceZdroj: meduza.io, seznamzravy.cz, lui.cz, apnews.com

Ruský aktivista Nikita Martynov (16), Moskva

Co tě přivedlo k protestům v Rusku v letošním roce?
Dlouho jsem sledoval události v mé zemi. 16. rok byl však pro mě přelomový. Věděl jsem, že v této fázi jsem výhradně zodpovědný za své činy. Cítil jsem, že konečně můžu dělat vlastní rozhodnutí.

Takže si myslíš, že 16 je perfektní věk pro mladého člověka, aby byl politicky aktivní? Proč ne dříve?
Myslím, že 14 je příliš brzy. Jak jsem viděl u sebe a svých přátel, ve 14 se tvoje názory hodně mění. Ráno máš jeden názor a večer zaujímáš zcela opačný postoj. V tomto věku jste ovlivněni vašimi příbuznými, rodinou, přáteli a přirozeně médii. Samozřejmě každý člověk je jiný. Ale obecně v 16 letech se tento proces zpomaluje a myslím si, že do 16 nebo 18 let má mladý člověk více či méně jasné politické názory.

V jednom z tvých rozhovorů jsi také uvedl, že čím dříve se mladý člověk zapojí do politiky, tím lépe. Proč si to myslíš?
Je to jednoduché. Čím dříve se člověk stává aktivním, tím větší šanci má, že se bude v politice prosazovat. Na druhou stranu zde máme některé výjimky, jako například Donald Trump, který se stal prezidentem v 70 letech.

<Path> Royal Moscow Ballet zatančí v České republice Labutí jezero!Zdroj:

Jaké byly tvoje osobní požadavky, když ses připojil k protestním pochodům?
No, v tuto chvíli mám pro ruské úřady jeden velký požadavek: jejich úplné rozpuštění. Mám strach z vládní korupce, která je mimochodem jednou z nejvyšších na světě. Mám strach ze špatné hospodářské situace v zemi. Vidím, že chudí lidé dále chudnou, a bohatí jsou stále bohatší. A konečně - politická nezákonnost, kterou ruské úřady uplatňují vůči každému, kdo se liší. Jakýkoli druh protestu není vítán a znám případy, kdy byli zadrženi nejen protestující, ale i ti, kteří prostě zveřejnili příspěvek na sociálních sítích.

Jak vidí ruskou politickou situaci další ruští aktivisté? To zjistíte v dalším dílu.

zdroj: dazeddigital.com, pixabay.com

Populární
články

Stomie dnes neznamená konec světa ani života
LIDÉ

„Od svých třiceti let mám vývod. Nejprve jsem myslel, že můj život skončil,“ vzpomíná Zdeněk. Jak jej dnes tzv. stomie omezuje?

Autor: Mirka Dobešová
Vaše dovolená nemusí být jen o vyhledávání památek, ale i neobvyklých sexuálních zážitcích
HOT!

Sexuální turistika: Spojte potěšení z cestování s prohlubováním své intimity. Které světové destinace jsou ty nejoblíbenější?

Autor: Michal Černý
Některé mučicí nástroje se dochovaly dodnes
LIDÉ

Hrozivé sexuální mučení praktikované v minulosti se týkalo především žen a gayů. Jak si naši předci představovali správné „tresty“?

Autor: Mirka Dobešová
Zažijte splynutí s oceánem na palubě Scenic Neptune II
LUXURY TRAVEL

Prožijte románových „20 000 mil pod mořem“ na vlastní kůži (a oči). Prozkoumat oceán v ponorce nemusí dnes být jen sen

Autor: Redakce
Krása Dolomit láká na idylickou glamsport dovolenou
LUXURY TRAVEL

Nový trend „glamsport“ láká na spojení aktivní dovolené s luxusem. Vyzkoušet jej můžete třeba s kolem v italských Dolomitech

Autor: Redakce
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko
Mít v 90 letech svůj první veřejný coming není jednoduché, ale Kenneth Felts svůj strach překonal a změnil tím zbytek svého života
LIDÉ

V 90 letech se rozhodl pro veřejný coming out a změnil tím zbytek svého života. Příběh Kennetha Feltse inspiruje tisíce lidí po celém světě

Autor: Michal Černý
Červené víno je pro naši pleť jako elixír stáří
TĚLO & MYSL

Červené víno jako nepřítel krásné pleti. Proč víno škodí pokožce víc než pivo a co vše s ní alkohol dělá?

Autor: Redakce

E-Shop