Homosexualita na Balkáně? LGBT komunity bojují za lepší podmínky a začíná se jim dařit – 3. díl

12. 10. 2017 10:00 Co se děje
Homosexualita na Balkáně? LGBT komunity bojují za lepší podmínky a začíná se jim dařit – 3. díl

Přinášíme vám poslední díl seriálu o gay životě na Balkáně. V předchozích částech jsme vám přiblížili politickou angažovanost mimo EU a také se podívali na balkánskou společnost a na její negativní postoj vůči LGBT komunitě. V tomto článku se zaměříme na to, jak moc se v posledních letech zlepšily podmínky pro místní gaye a jak LGBT komunity v jednotlivých zemích bojují za svá práva.

12. 7. 2018Víte, jak poznáte, že ketodieta funguje? Podívejte se na čtyři její vedlejší účinky

Rostoucí pokrok: Gay skupiny, gay místa a duhové průvody
Lidé začali v posledních letech vytvářet řadu nových organizací a skupin, včetně ERA, regionální organizace zaměřené na rozvoj a podporu boje za LGBT práva v zemích západního Balkánu a Turecka. Amarildo Fecanji, výkonný ředitel ERA, potvrzuje růst LGTB hnutí na Balkáně: „Myslím, že je v posledních letech patrná jistá změna k lepšímu. Po celou dobu vznikají stále nové skupiny a stávající organizace jsou čím dál profesionálnější.
Mít dvě nebo tři aktivní organizace by možná nebylo považováno za velký krok například v Srbsku, kde od roku 1990 působí více než dvacet LGBT skupin. Přesto ve více homofobních zemích, jako je Kosovo nebo Albánie, to znamená pozoruhodný pokrok. U novějších nebo menších organizací je však důležitá otázka finanční udržitelnosti - mnoho z nich skončí právě v důsledku nedostatku finančních prostředků.

27. 6. 2018ROZHOVOR s hercem a zpěvákem Milanem Peroutkou: "Kalendář mám plný, ale jsem za to rád. Budu natáčet hymnu pro mezinárodní charitu, natáčet Ordinaci, ale chci i odstátnicovat!"

Je důležité mezi sebou spolupracovat
Podle Fecanjiho je důležité pro nové i stávající organizace to, aby sdílely své zkušenosti z jednotlivých regionů a naučily se mezi sebou spolupracovat. Což je také jedním z hlavních cílů organizace ERA, proto každý rok organizuje tematickou konferenci, ta se loni konala v Prištině v Kosovu. Mezi přibližně 200 účastníky byli aktivisté, mezinárodní komunita, výzkumní pracovníci, zástupci médií a vládní představitelé. Aby byla významu boje za LGBT práva dodána patřičná váha, zahajovací ceremoniál se uskutečnil v budově vlády Kosova.
V balkánských zemích se realizuje stále více pro-LGBT projektů, aktivisté organizují školení nejen pro vládní činitele (od soudců a policie až po učitele středních škol a sociální pracovníky); ale také systematicky lobbují za svá práva. 

Nedostatek míst pro setkávání LGBT lidí
Zatímco Bělehrad je právem považován za centrum balkánského gay nočního života, v ostatních městech se věci liší. Neexistují tu gay bary a LGBT lidé se setkávají v komunitních centrech (např. v kancelářích Aleanca v albánské Tiraně, ve středisku nevládních organizací v Podgorici v Černé Hoře) nebo na večírcích a akcích pořádaných aktivisty.

22. 6. 2018Těšili jste se na to, až se Oasis dají znovu dohromady? Smůla! Liam Gallagher vysvětluje, proč už nechce hrát se svým bratrem Noelem

Od nízké politické angažovanosti a negativního vnímání veřejnosti, až po účasti na gay průvodech je situace LGBT komunit na Balkáně složitá. Amarildo Fecanji z organizace ERA dodává: „My, LGBT lidé, jsme vždy v první řadě, pokud se jedná o tvůrčí přístupy k měnící se společnosti a přetváření světa v lepší místo. Stále nejsme zcela zorganizovaní, ale jsme mezi nejvíce tvůrčími komunitami na světě.“

zdroj: huffingtonpost.com, pixabay.com

Lucie Osmanská

Autor

Lucie Osmanská

She loves lying on the beach and fresh coconuts so much that she decided to adopt Spain as her second home. Besides sunbathing she loves travelling, yoga, reading books and chocolate. She is an eternal optimistic (maybe it´s because she spends too much time in the sun). Does she also mention she has a weakness for shoes and is heavily dependent on hot chocolate flavored with cinnamon?  

E-shop