ROZHOVOR: Profi security v uprchlickém táboře Aleš Šporer: "Dvakrát jsem zachránil uprchlíkovi život - jeden se dokonce pořezal po celém těle"

12. 10. 2017 06:00 Co se děje
ROZHOVOR: Profi security v uprchlickém táboře Aleš Šporer: "Dvakrát jsem zachránil uprchlíkovi život - jeden se dokonce pořezal po celém těle"

Aleš Šporer (22) se narodil v Teplicích, kde i vyrůstal, než se společně s rodiči přestěhoval do německého Hannoveru, kde žijí už pět let. Milovník fitness u našich sousedů pracuje jako security v uprchlickém táboře, takže nás mimo jiné zajímalo, jak to v takovém zařízení vlastně chodí.

[related-article] 

Proč jste se přestěhovali do Německa, Aleši?

Do Hannoveru, kde žijeme, jsme se přestěhovali před pěti lety, protože máma s tátou potřebovali lepší práci, nebyli jsme tady na tom finančně moc dobře.

Jaké tam byly vaše začátky?

Také to nebylo nic moc - hlavně kvůli jazykové bariéře. Dost dlouho trvalo, než si rodiče práci našli, teď už se naštěstí náš život V Německu ustálil.

Jezdíte někdy do Čech?

Samozřejmě, máme tady rodinu. Snažíme se všechny navštívit alespoň jednou do roka. 

Stýská se vám?

Moc! Chybí mi kamarádi i zbytek rodiny. Čechy budou vždycky můj domov a nezapomenu, kde jsem se narodil a kde jsem prožil krásné dětství.

Po zkušenosti s focením u Milana Junka byste se rád dál rozvíjel v modelingu?

Ano, moc rád bych si to vyzkoušel. Fotomodeling mě baví a z fotek od Milana jsem měl opravdu dobrý pocit. Každopádně to pro mě byla velká zkušenost a budu doufat, že přijdou i další.

Jak se udržujete ve formě?

Chodím pětkrát až šestkrát týdně do posilovny, to mě baví, naplňuje a vzhledem k mé profesi je to i nezbytné. Pracuju totiž jako security v uprchlickém táboře, což není vždycky úplně procházka růžovým sadem.

 

22323329 355799274875499 1335967655 n

Aleš Šporer s Milanem Junkem

Musel jste absolvovat nějaké speciální testy, než jste začal tuto práci vykonávat?

Musel jsem složit fyzické i psychické testy a chodit na školení, abych dostal osvědčení.

Jak to vypadá v takovém uprchlickém táboře?

Tábor je rozdělený na část s rodinami a bez rodin. Obě části jsou naprosto odlišné. V táboře pro rodiny je asi jen osmdesát lidí a chovají se slušně, zato v části bez rodin je přes čtyři sta lidí a tam to úplně bez problémů není.

Musí uprchlíci uvnitř tábora dodržovat nějaká pravidla?

Ano, je to v podstatě jako bydlení na internátu. Nesmí u nich nikdo přespávat a návštěvy musí odejít do deset hodin večer, nesmí kouřit na pokojích a musí udržovat pořádek.

A jak jsou tato pravidla dodržována?

Někdo se chová slušně, někdo nikoliv. Ne všichni také chodí do práce, někteří fetují, problémy s drogami se objevují dost často, pořád se tam něco děje.

Zažil jste už nějakou opravdu vyhrocenou situaci?

Dvakrát jsem už zachránil život. Jednou se jeden uprchlík pořezal po celém těle, což bylo dost šílené, ale nakonec přežil. Velmi nepříjemné jsou také hromadné rvačky, ke kterým občas dojde.

[related-article] 

Co si myslíte o přívalu uprchlíků do Německa?

Můj názor je takový, že i oni mají právo na normální život, jako máme my. Je přitom jedno, odkud jsou nebo jakou mají barvu pleti a víru.

Zdroj: Milan Junek

Petra Járková

Autor

Petra Járková

Vystudovala Literární akademii, obor tvůrčí psaní a mediální komunikace, kde získala titul MgA. Poté pracovala několik let v největším vydavatelství v naší zemi jako redaktorka, reportérka a PR specialistka. Miluje dobré jídlo, pití, cestování, společnost a drby. Nyní je však jejím největším koníčkem malá dcera Laura.

E-shop