ROZHOVOR: Vítěz světové soutěže krásy Tomáš Martinka: "Když jsem začínal s modelingem v zahraničí, stál jsem nohama na zemi. Věděl jsem, že to nebude Milán ani Paříž!"

11. 10. 2017 06:00 Co se děje
ROZHOVOR: Vítěz světové soutěže krásy Tomáš Martinka: "Když jsem začínal s modelingem v zahraničí, stál jsem nohama na zemi. Věděl jsem, že to nebude Milán ani Paříž!"

Světový model Tomáš Martinka (27) se narodil v Mostě, ale převážnou část svého dětství prožil v malé vesnici v Krušných horách. Do školy proto jezdil až do Litvínova, kde také patnáct let hrál intenzivně hokej. Před časem přerušil studium na Univerzitě J. E. Purkyně a začal se profesionálně věnovat modelingu v zahraničí. Právě se vrátil z Číny, tak jsme se ho rozhodli rovnou vyzpovídat.

[related-article] 

Čemu jste se věnoval v rámci vašeho studia na vysoké škole, Tomáši?

Studoval jsem obor tělesná výchova a sport, rozhodl jsem se ale studium ukončit a naplno se v zahraničí věnovat modelingu. Nestíhal bych se připravit na státnice, které by mě čekaly.

Jak jste se vlastně k modelingu dostal?

Už na základní škole jsem vyčníval svou výškou, měl jsem sportovní postavu a snažil jsem se o sebe pečovat. Moji rodiče navíc vždy dbali na to, abychom chodili s bráchou vkusně oblékaní. Za to jsme jim dnes vděční. Na druhém stupni základní školy byl můj vzor v oblékání již zmiňovaný bratr Ondřej, který se snažil vždy v módě vynikat a být odlišný. Už v té době se plno lidí podivovalo, proč se nevěnuji modelingu, že jsem jako kluk z plakátů. Tehdy jsem se tomu smál. A teď? Jsem kluk z plakátu! (smích) Vlastně jsem se k modelingu dostal na vysoké, měl jsem během studia volný čas a zmínil jsem se kamarádovi Michalovi Podymákovi, který se věnoval modelingu, že bych to chtěl taky zkusit. Vůbec jsme ale nevěděl, kde začít. Musím říct, že Michal mi vše naprosto skvěle vysvětlil - od příchodu do agentury až po focení nebo přehlídky. Navíc zvedl telefon a domluvil mi schůzku v jedné agentuře, kde jsem podepsal smlouvu. Tak začala moje modelingová kariéra.

Jaká byla vaše první zakázka?

Má první zakázka byla ještě před návštěvou modelingové agentury. Šel jsem na diskotéku, kde se konala módní přehlídka a mé známé vypadl model, takže když mě uviděla, hned mě oslovila a přemluvila. Tak jsem šel svou první módní přehlídku. (smích) Co se týče první zakázky od modelingové agentury, šlo o tematicky zaměřené focení do fotobanky. Samozřejmě jsem byl nervózní, abych nezklamal svou agenturu a také klienta, jelikož už jsem za to byl finančně ohodnocen. Ale vše nakonec dopadlo skvěle a následně se focení začalo kupit, přidaly se komparzy v televizních reklamách, nějaká ta rolička. 

Zúčastnil jste se i nějaké soutěže krásy?

S agenturou jsme se rozhodli, že se přihlásím do Muže roku 2015, kde jsem skončil na druhém místě. Tak jsem získal licenci na zahraniční soutěž Mister Global, kterou jsem nakonec vyhrál domů si přivezl titul MISTER GLOBAL 2016. Díky této zkušenosti ze zahraničí jsem se rozhodl, že zkusím za modelingem vycestovat do zahraničí a budu se snažit prodat se ve světě. Tak začala moje spolupráce s Rosťou Janků a agenturou JARO Management. Po získání titulu a následné schůzce v agentuře jsme se tedy rozhodli, že začneme řešit kontrakt v zahraničí. Neměl jsem moc zkušeností, neměl jsem silný book na to, abych si mohl diktovat, že chci Milano nebo Paříž. (smích) Stáli jsem nohama na zemi a zaměřovali se směrem k Asii. Tam bych se i typově odlišoval. Nakonec to klaplo a svůj první kontrakt jsem podepsal do Indie, kde jsem nasbíral nespočet jak životních, tak i modelingových zkušeností. 

Co vás na modelingu baví?

Když jsem s modelingem začínal, tak jsem se těšil, jak budu v časopisech, jak se na mě lidi budou dívat, vůbec jsem tenkrát netušil, jaký má modeling význam. Postupem času jsem ale přišel na to, že to není jen o placených úsměvech do kamery. Jde většinou o velké projekty, kde je nutná dochvilnost, připravenost, kondice, umění přizpůsobit se danému tématu a tak dále. Těch aspektů je hrozně moc. Tohle všechno jsem se naučil na zahraničních cestách, které jsou mojí největší životní školou a já za ni děkuji. Není to jen o modelingu, je to o kultuře a jednání s lidmi s rozdílnou mentalitou. 

22384953 1422628714440223 640690881 n

Tomáš Martinka

Jaké jsou rozdíly v modelingu u nás a v zahraničí?

Když pominu finanční ohodnocení, které je u nás v poměru se zahraničím nesrovnatelné, což by ale to by bylo na samostatný rozhovor (smích), určitě je odlišný také fashion market. Prakticky se dá řící, že je nesrovnatelný, od focení katalogů, e-shopů, velkých kampaní, až po natáčení reklam - prostě v zahraničí je vše rozjeté a trh je veliký a různorodý! Proto čeští modelové tak rádi cestují do zahraničí za modelingem, mají tam lukrativní zakázky a umí se prosadit.

Kde jste byl naposledy?

Zatím poslední kapitolou mého modelingového života bylo rozhodnutí vycestovat do Číny - do města Guangzhou, kde si modelky a modelové trh chválí, co se zakázek i financí týče. Kontrakt jsem opět podepsal na devadesát dní. Byla to další ze zkušeností, poznal jsem odlišnou kulturu a mentalitu lidí, jiné prostředí a též jiný modeling.

Jak se vám tam líbilo?

Země je to krásná, měl jsem možnost vycestovat díky zakázkám i do jiných měst. Vyzkoušel jsem si jak letadla, tak rychlovlaky. Bydlel jsem v centru, které bylo až překvapivě čisté a lidé se chovali velmi přátelsky. Samozřejmě jsem také poznal lokality, o kterých se to říci nedá. Byl jsem v Číně ale především kvůli modelingu, takže castingy, focení, natáčení reklam a vše kolem toho bylo na denním pořádku. Musím říci, že jsem opět získal cenné zkušenosti, za které jsem velmi vděčný.

Máte přítelkyni? Jak zvládá to, že jste často pracovně pryč?

Mám, jmenuje se Lucie a jsme spolu dva roky. Stojí po mém boku od začátku mého cestování do zahraničí a já si toho neskutečně vážím. Nebudu říkat, že to vždy byla procházka růžovým sadem, ale nakonec nás to tak semknulo, že jeden bez druhého nemůžeme být a plánujeme spolu budoucnost, a to v České republice. Česko, a v současné době Praha, je naším domovem.

Plánujete nějakou dovolenou?

Momentálně se chystáme na dovolenou na Slovensko, jelikož to bylo moje přání a přítelkyně mi ho vyplnila. Také se chystáme do Francie, kde bydlí můj bratr. Když jsem byl pracovně v Číně, tak se mi narodila neteřinka, takže už se jí nemůžu dočkat.

[related-article] 

Kde vás v nejbližší době můžeme vidět?

V říjnu mám přehlídky v Ústí nad Labem, Teplicích a také v Mostě a Praze. Během pobytu v Číně se mi kalendář zaplnil příjemnými zakázkami a rád bych zmínil i účast na charitativních akcích Móda a Hvězdy v Mostě, kde podpoříme děti z dětských domovů. Také jsem potvrdil účast na charitativní akci Elegance bez bariér aneb módní přehlídka vozíčkářů. Nádherná akce, kde modelky a modelové společně s vozíčkáři předvádějí letošní kolekce jak společenských šatů, tak i volnočasovou módu. Cílem celé akce je ukázat, že i lidé na vozíčku dokáží žít plnohodnotným životem. 

Zdroj: archiv Tomáš Martinka

Petra Járková

Autor

Petra Járková

Vystudovala Literární akademii, obor tvůrčí psaní a mediální komunikace, kde získala titul MgA. Poté pracovala několik let v největším vydavatelství v naší zemi jako redaktorka, reportérka a PR specialistka. Miluje dobré jídlo, pití, cestování, společnost a drby. Nyní je však jejím největším koníčkem malá dcera Laura.

E-shop