Stíhání gayů v Egyptě nabírá na obrátkách – 57 zadržených, 9 již odsouzených a osud více jak desítky neznámý

5. 10. 2017 05:00 Co se děje
Stíhání gayů v Egyptě nabírá na obrátkách – 57 zadržených, 9 již odsouzených a osud více jak desítky neznámý

Informace o tom, že v Egyptě se vzedmula obrovská vlna nenávisti vůči gayům, obletěla minulý týden prakticky celý svět. Přitom rozsáhlé zatýkání gayů spustila zcela nevinná událost – koncert libanonské rockové skupiny Mashrou´ Leila, jejíž frontman o sobě dal již dříve vědět, že je gay. Proto někteří návštěvníci vyrazili na koncert vybaveni duhovými vlajkami, což se však na straně úřadů rozhodně nesetkalo s pochopením. Od té chvíle tedy egyptská policie na gaye pořádá téměř „hon“.

22. 6. 2018Recenze: Úniková hra s rudolfínskou tématikou Elixír Mystery rozhodně patří k těm nejlepším, jaké v Praze najdete

Během jediného týdne bylo v Egyptě zatčeno již 57 osob, buď proto, že jsou „podezřelé z homosexuality“, nebo jednoduše kvůli podpoře LGBT komunity. Jak informují egyptští aktivisté, o osudu devíti lidí již bylo rozhodnuto – byly jim uděleny tresty vězení v rozmezí od jednoho až do šesti let. Dalších pětatřicet zatčených soud ještě čeká, zatímco dvěma, Sarah Hegazy a Ahmedu Alaaovi, se po 15 dnech, které strávili v zadržovací vazbě, podařilo díky právníkům dostat na svobodu. Oba jsou přitom heterosexuální a čelili obvinění z podpory LGBT osob. „Nejsem členem homosexuální komunity, ale mé osobní přesvědčení spočívá v tom, že každý člověk by měl mít možnost svobodně se rozhodovat o svém životě – pokud tedy neubližuje druhým,“ uvedl pro média propuštěný muž. O tom, jaký je osud dalších 11 zadržených lidí, potom nikdo nic neví…

31. 5. 2018Robinsonův ostrov: Máme vítěze!

Kroky policie již otevřeně odsoudila také hudební skupina Mashrou´ Leila. „Nejsme ani slovy schopni popsat, jak hrozně se cítíme, když vidíme, jak v zemi, kde opravdu rádi koncertujeme, pokračuje strašná tyranie,“ uvedli její členové. „Tento zátah je evidentní součástí dusivé atmosféry strachu a zneužívání, kterou Egypťané dennodenně zažívají, trpí jí, a to bez ohledu na jejich vlastní sexuální orientaci.“ Kromě toho skupina vyzvala také veřejnost a své fanoušky, aby se snažili tlačit na egyptský režim a zastavili tak „hon na čarodějnice“.

Rozličné mezinárodní, ale i pro-LGBT egyptské organizace také již vyzvaly egyptská média, aby přestala homosexuality prezentovat jako nemoc. Mnozí totiž věří, že právě média projevy nenávisti rozdmýchávají a podporují.

Zdroj: gaystarnews.com

Mirka Dobešová

Autor

Mirka Dobešová

Díky travesti sudičkám, s nimiž si je vzájemně stále v patách (a ráda si od nich půjčuje nejen kosmetiku, ale i šaty), miluje všechno trans a queer. Určitou obsesi má pro Londýn, Costu, West End a hlavně Priscillu, královnu pouště.

E-shop