Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš: Registrované partnerství musí dle něj stačit, referendum by nepodpořil

Profesor Jiří Drahoš se zdá být po prezidentském působení Miloše Zemana přímo spásou České republiky. Na sociálních sítích sbírá tisíce příznivců, kteří jsou…

Profesor Jiří Drahoš se zdá být po prezidentském působení Miloše Zemana přímo spásou České republiky. Na sociálních sítích sbírá tisíce příznivců, kteří jsou zjevně přesvědčeni, že zrovna on se postará o to, že naše životy budou zase plné radosti. Jako mnoho jiných, požádali jsme i Jiřího Drahoše o krátký rozhovor. Ačkoliv nás Jiří Drahoš odmítnul s tím, že je příliš zaneprázdněn svou předvolební kampaní, nabídnul, že otázky zodpoví prostřednictvím e-mailu.

Dovolená na Gran Canarii není jen o párty. Procestovat můžete nádherné poklady ostrova, ze kterých budete mít husí kůži27. 5. 2022

Jiřímu Drahošovi jsme položili stejnou otázku jako jeho konkurentům -  tedy zda považuje registrované partnerství za dostatečné, nebo zda by podpořil stejnopohlavní manželství. "Žijeme ve svobodné zemi, kde má každý právo žít, s kým chce. Já bych jenom úplně automaticky nepřiřadil sňatku homosexuálního páru zcela identické postavení, jaké má manželství muže a ženy, a to s ohledem na nejdůležitější funkci heterosexuální rodiny pro plození dětí. Ke vztahu mezi stejnými pohlavími mám respekt, a přestože primárně ctím rodinu v tradiční podobě, nejsem proti obřadu, pokud chce někdo své sexuální orientaci dát slavnostnější rámec," odpověděl.

Takže máte sice právo si s někým žít a hrát si na svatbu, ale ne zas tak seriózně, aby z toho byl plnohodnotný svazek se všemi právy manželství. Hlavně že byla zmíněna tradiční rodina. V rozhovoru s Pavlem Štruncem Drahoš prohlásil, že aby mohl jakýkoli nový zákon podpořit, musel by se důkladně seznámit s danou problematikou. To samé řekl i nám, když jsme se ho zeptali na to, zda by podpořil adopci stejnopohlavními páry.

"Pro mne je nejdůležitější zájem dítěte. Pro dítě je obecně optimální vyrůstat v úplné rodině s vlastním tatínkem a maminkou, ne vždy to je tak i ve skutečnosti. Dovedu si představit situaci, kdy bude pro dítě lepší vyrůstat v homosexuální rodině než třeba v ústavu. Jenom chci zdůraznit, že s tím zatím v Česku nemáme dlouhodobou zkušenost a nelze tedy jednoznačně vyhodnotit pozitiva a negativa takové výchovy. Na spolehlivé závěry si ještě budeme muset nějakou dobu počkat."

Vážíme si toho, že se potenciální prezident Drahoš nechce vyjadřovat k něčemu, o čem nic neví. Ale dlouhodobé zkušenosti se dají čerpat z ostatních zemí světa a upřímně, s tímto přístupem je v Čechách skutečně nikdy mít nebudeme. Jiří Drahoš, nebo možná jeho PR tým, tak zopakoval téměř doslova odpověď, která nám do redakce přišla před dvěma měsíci, když jsme se ho ptali na vyjádření k Prague Pride. I tehdy napsal, že si dovede představit, že by i homopár byl lepší než ústavní péče.

[related-article]

Mohlo by se zdát, že je Drahoš v názorech konzistentní, ale když se ho čtenáři portálu Lidovky.cz zeptali na stejnopohlavní sňatky, odpověděl stroze: "Registrované partnerství homosexuálů je již uzákoněné." V podstatě tak řekl to samé, co Petr Mach, lídr Svobodných, před týdnem – že by na stávající zákonné úpravě nic neměnil. Na Macha se tehdy ze strany čtenářů LUI snesla vlna kritiky.

Ale zpět k Drahošovi. Ten následně poskytl rozhovor České televizi, konkrétně promluvil v pořadu 168 hodin. Možná pod mediálním tlakem – pořad na ČT1 si totiž asi pustí více lidí, než kolik navštíví náš skromný onlinový magazín – řekl, že by adopci dítěte homosexuálním párem "určitě nebránil". Možná proto ho jeho konkurent Michal Horáček označil za plátno, na které se promítají názory jiných. To Jiří Ovčáček pro změnu označil Drahoše i Horáčka za produkty médií, zatímco Miloš Zeman je podle něj jediným kandidátem občanů. (Paradoxně jediným kandidátem, který se chlubí neoficiálním titulem "občanský", je Marek Hilšer.) 

V rozhovoru pro 168 hodin se Drahoš dopustil ještě jednoho výroku, který považujeme za mírně kontroverzní. V souvislosti s možným referendem o vystoupení ČR z EU poznamenal: „Referendum o zásadních otázkách je z mého pohledu velmi nebezpečné, proto bych ho nepodpořil,“ s tím, že považuje internet za platformu, na níž se lidi stávají až příliš ovlivnitelnými. Dal tak jasně najevo, že Česká republika patří do Evropy a její občané do toho nemají co mluvit.

Ať už s výstupem z EU souhlasíte, nebo nikoli, vypsání referenda je podle mnohých základním právem občanů svobodné země, jíž Česko podle Drahoše je. Nabízí se tak další drobná paralela s programem Strany svobodných občanů, který vyvolal u menšin tak velké zděšení. Svobodní totiž chtějí zrušit několik institucí, které se zabývají ochranou lidských práv, tedy i práv menšin. Nevypsáním referenda by tak došlo k porušení demokratického práva celého národa. Chceme tedy za prezidenta někoho, kdo hodlá ignorovat naše potřeby a přání?

video.info.cz/strunc, ceskatelevize.cz, lidovky.cz