Bojovníci za LGBT práva mají problém – po pouhém roce ve funkci rezignoval první nezávislý expert OSN pro oblast ochrany před diskriminací na základě sexuální orientace

14. 9. 2017 05:00 Co se děje
Bojovníci za LGBT práva mají problém – po pouhém roce ve funkci rezignoval první nezávislý expert OSN pro oblast ochrany před diskriminací na základě sexuální orientace

Thajský emeritní profesor Vitit Muntarbhorn byl v září minulého roku pověřen OSN tím, aby se zaměřil na problematiku páchaného násilí a diskriminace na základě sexuální orientace a genderové identity. Během pouhého roku se Muntarbhornovi podařilo zfinalizovat dva rozsáhlé dokumenty na toto téma, z nichž první (který jasně definoval mandát, ale také metodiku ochrany LGBTQ lidí před násilím a diskriminací) předložil Radě pro lidská práva letos v červnu a druhý (ten se vztahuje k dekriminalizaci stejnopohlavních vztahů a také účinným antidiskriminačním opatřením) ještě předloží Valnému shromáždění v říjnu. Pak ale svůj post opustí. „Bylo mi velkým potěšením sloužit světové komunitě v záležitostech jejích práv,“ píše Muntarbhorn v dopise, v němž zároveň na pozici z osobních a zdravotních důvodů k 31. 10. 2017 rezignuje.

2. 6. 2018Koupete se rádi? Swim spa využijete po celý rok!

„Samo rozhodnutí, že do OSN byl přiveden nezávislý odborník na práva LGBTQ, bylo významným milníkem v globálním úsilí o rovnost LGBTQ,“ poznamenal Ty Cobb, ředitel Human Rights Campaign. „Všichni lidé po celém světě bez ohledu na to, kde žijí, budou i nadále těžit z jeho úsilí o jejich ochranu před násilím a diskriminací. Děkujeme mu za jeho průkopnické služby a přejeme jen to nejlepší,“ dodal. Je však nepopiratelným faktem, že lidsko-právní organizace jsou nyní znepokojeny tím, kdo se bude „jejich tématu“ po Muntarbhornově odchodu věnovat.

Samotné zřízení postu nezávislého odborníka pro oblast LGBT totiž obestíraly relativně velké kontroverze. Hlasování se zúčastnily všechny členské země EU, zástupci Latinské Ameriky, ale také země z oblasti Afriky, právě ty hlasovaly drtivě proti (příp. se hlasování zdržely), stejně jako Čína a Rusko. Země, které se proti zřízení tohoto postu otevřeně postavily, se pak rozhodnutí snažily zvrátit a novou rezoluci Rady na Valném shromáždění OSN napadly. Naštěstí neúspěšně, díky čemuž se jako první úlohy zastávat práva LGBTQ lidí na nadnárodní úrovni zhostil právě Muntarbhorn.

4. 6. 2018Komentář: Monika Štiková se rozhodla ve svých 45 letech nafotit akty. Zajímá vás, jak to dopadlo?

Jelikož je neobvyklé, že by někdo ze své funkce v rámci OSN tak rychle odstoupil, reálně hrozí – a to i s ohledem na to, že oblast, jíž se Muntarbhorn věnoval, budila v mnoha případech velké vášně a kandidátům bylo i fyzicky vyhrožováno – že nyní zůstane Muntarbhornovo křeslo neobsazené. Kromě toho do chvíle, než bude post nově obsazen, budou mít opět státy, které se proti němu stavěly, prostor k tomu, aby se jej pokusily narušit.

Zdroj: gaystarnews.com, theconversation.com

Mirka Dobešová

Autor

Mirka Dobešová

Díky travesti sudičkám, s nimiž si je vzájemně stále v patách (a ráda si od nich půjčuje nejen kosmetiku, ale i šaty), miluje všechno trans a queer. Určitou obsesi má pro Londýn, Costu, West End a hlavně Priscillu, královnu pouště.

E-shop