Jan Zahradil (ODS): "Transsexuálové musí mít poslední slovo v tom, zda chtějí podstoupit chirurgickou změnu pohlaví. Jejich přání je třeba respektovat"

Parlamentní volby klepou na dveře a předvolební diskuse se přiostřují. Postupně tak oslovujeme zástupce jednotlivých stran a zjišťujeme jejich postoje…

Parlamentní volby klepou na dveře a předvolební diskuse se přiostřují. Postupně tak oslovujeme zástupce jednotlivých stran a zjišťujeme jejich postoje především k otázkám LGBT. Stejně jako další kandidáti do Sněmovny, Dominik Feri (TOP09) a Mikuláš Ferjenčík (Piráti), tak sérii otázek obdržel i Jan Zahradil (ODS). Ten je expertem na mezinárodní vztahy, takže má přehled o tom, co se děje jak v Evropské unii, tak na Blízkem východě.

Bezpečný sex zdaleka neznamená jen klasický kondom. Ochranu lze užívat i na jiné části těla, mnozí však o jejích výhodách nevědí4. 8. 2021

LUI: Zajímalo by nás, jak se ODS staví k registrovanému partnerství. Považujete toto řešení za dostatečné, nebo byste se vyjádřil pro legalizaci stejnopohlavního manželství? 

JZ: Především bych na začátku rád konstatoval, že nemám k těmto tématům mandát hovořit za celou ODS. Proto jsou uvedené názory pouze mé osobní. V ODS jistě najdeme lidi s liberálnějším i konzervativnějším postojem, proto nemáme nějakou "generální stranickou linii". Hlasoval jsem kdysi v PS pro registrované partnerství a nejsem ani proti jeho posunu na vyšší úroveň, tj. do statutu manželství. Důvody jsou jak sociální, tak ekonomické, tak koneckonců symbolické.

LUI: K tomu se váže i problematika adopce; souhlasil byste s tím, aby si registrovaní partneři, potažmo homosexuální manželé, mohli společně adoptovat děti?

JZ: Pokud jde o adopci, jsem zdrženlivější. Nepodpořil bych formální institucionalizaci adopce dětí stejnopohlavními páry, protože jsem názoru, že tradiční model rodiny má jinou strukturu, která má být preferována. Nicméně i zde je zapotřebí postupovat individuálně: např. pokud má jeden z partnerů svěřeno do péče vlastní dítě  (např. z předchozího heterosexuálního vztahu či sexuálního styku či umělého oplodnění), je jasné, že jeho/její současné homosexuální/lesbické partnerství nemůže být důvodem k odebrání dítěte, a proto dítě může být de facto vychováváno stejnopohlavním párem.  

LUI: Velkým problémem, který trápí transsexuální lidi, je podmínka znemožnění reprodukce (tj. nucená sterilizace), aby jim byly vydány doklady s opačným pohlavím. Stěžují si tak na to, že si stát vynucuje zbytečný chirurgický zákrok, který často přináší více škody než užitku. Souhlasil byste s tím, že by si lidé mohli úředně změnit pohlaví pouze na základě svého rozhodnutí, jako tomu je např. ve Švédsku? (V Rakousku je legální změna pohlaví možná i bez nutnosti podstoupit tuto operaci, ale je třeba, aby měla dotyčná osoba lékařskou diagnózu. Narozdíl od ČR však pro změnu pohlaví není nutné rozvádět případné manželství; celkově je to znatelná byrokratická úleva.)

JZ: Nejsem v žádném případě v této věci odborníkem, domnívám se však, že pokud někdo cítí odlišnou sexuální identitu, než odpovídá jeho vnější fyziologii, je zapotřebí tento stav nějak prokázat/verifikovat (asi jedině medicínsky). To by mělo být základem pro následné úřední procedury. Jsem přesvědčen, že sexuální identita je velmi důležitým prvkem psychiky, který nelze jen tak libovolně "papírově" přepólovat pouze na základě vlastního přání či úvahy. Proto je nutno celou situaci opravdu odborně ověřit. Pokud jde o operativní zásahy do organismu (změna pohlaví) - každý člověk musí mít poslední slovo v tom, jakou operaci chce, či nechce podstoupit a nikoho nelze k žádné operaci (tj. ani ke změně pohlaví) nutit, pokud s tím nebude dobrovolně souhlasit. Nicméně jako laik bych považoval za logické, že dotyčná osoba bude chtít uvést svou sexuální identitu do souladu se svou fyzickou podobou. Pokud nechce, je to ovšem jeho/její výsostné rozhodnutí, které je třeba respektovat.

Zbavte se chrápání a spěte a dýchejte zdravě, pomůže vám jednoduchý trik s lepicí páskou2. 8. 2021

Na "tradiční" stranu starou stejně jako tato země (myslíme Českou republiku, nikoli planetu) jsou to poměrně pokrokové názory. Pokud chcete ODS podpořit, přijďte za pět týdnů k volbám a rozhodněte o tom, kdo bude v příštích čtyřech letech rozhodovat za vás.

Zdroj: tiscali.cz, ods.cz, stem.cz, facebook.com, zahradil.eu