ROZHOVOR: Sexy barber Jiří Klimek: "Rok 2017 je v účesech silně extravagantní, ať už se jedná o vyholené pěšinky, ornamenty nebo hipsterský styl!"

13. 9. 2017 06:00 Co se děje
ROZHOVOR: Sexy barber Jiří Klimek: "Rok 2017 je v účesech silně extravagantní, ať už se jedná o vyholené pěšinky, ornamenty nebo hipsterský styl!"

Chcete vědět, jaké budou trendy účesy letošního podzimu? V čem dělají muži v péči o vlasy největší chyby? Nebo jaký je hipster a sexy barber Jirka Klímek (26), který se stříhání mužů věnuje už přes deset let? Pak máte díky následujícímu rozhovoru šanci.

8. 6. 2018Nová a zcela prostá metoda temptation bundling prý donutí cvičit a zhubnout i ty nejzarytější odpůrce pohybu. Zkusit si to můžete ještě dnes

Chtěl jste být vždycky barberem?

Ano, proto jsem tento obor také studoval na severočeské střední škole Industria.

Jak dlouho už v oboru pracujete?

Věnuji se stříhání pánů přes deset let a jako profesionál kolem pěti let. Začal jsem tím, že jsem ostříhal kamaráda a docela se mi to povedlo. Dnes bych se za to zavřel, samozřejmě! (smích) Ale nějak se začít musí. Dlouho jsem hledal sám sebe, co by mě bavilo.

A jako barber jste se našel?

Otec mě hnal na stavební školu, jenže stavařina mě nebavila, spíš jsem chodil za školu než do ní. Dokonce jsem vytřídal několik středních škol, než mi problesklo hlavou, že chci být kadeřník. Proč to nezkusit! No a zkusil jsem a už jsem u toho zůstal.

Co máte na své práci nejradši?

 Mám ji rád úplně celou! Nedělám tu práci rozhodně jen pro peníze, hlavně mě totiž naplňuje. Není nad pocit, když jde ode mě muž upravený, zálibně se prohlíží v zrcadle a je spokojený s mojí prací. 

Kde vás mohou zájemci o nový střih najít?

Mohou mě kontaktovat na facebookové stránce The Barber, kde mám i pár střihů. Na stránce najdete i fotky od mých klientů. Bohužel mě ale někdy lidé označí, když už je střih odrostlý, tak nechci, aby si někdo z čtenářů myslel, že bych někdy svou práci odbyl. Naopak si u mě pěkně posedíte!

Plánujete vlastní barber shop?

V budoucnu určitě bude barber shop U Jaye, s tím počítejte. Momentálně ale nemám problém přijet k zákazníkům domů. Všechno je o domluvě. 

Jaké budou trendy mužské účesy pro letošní podzim?

Pro podzim 2017 jsou trendy velmi pěkné. Rok 2017 je silně extravagantní, ať už se jedná o vyholené pěšinky, ornamenty nebo hipsterský styl. Každopádně trendy bude i klasický střih s delšími vlasy bez použití strojku vytvořený pouze nůžkami přes hřeben a bez vyholení stran a k tomu jemné strniště pěkně zaholené. Pak budete působit velmi mužně. Dále je trendy třeba účes inspirovaný Maxmilianem Patane. Jediné, co bych na něm upravil, jsou vousy, rozhodně bych je zkrátil do délky. Teď totiž vypadá trošku zanedbaný.

V čem dělají muži v péči o vlasy největší chybu?

Největší chybou je, že si vybírají střih, ale už nezvažují odlišnosti, jako jsou tvar obličeje, růst vlasů či jejich kvalita a poddajnost. Chyba pak je také to, že si nenechají poradit od profesionála. Problémem však může být i špatně zvolená vlasová kosmetika, stejně jako načasování a nanášení přípravků do vlasů. Tím chci říct, že pokud máte na vlasech gel, rozhodně si je nemůžete foukat. Gel obsahuje alkohol, který vlasy vysouší a lepí dohromady, vlasy jsou potom slepené a často nechávají i dojem špinavé hlavy. 

Co je tedy lepší než gel?

Preferuji vosky. Když chcete použít vosk, musíte si umýt hlavu minimálně dvakrát, ale pozor! Správným šampónem! Určitě si hlavně nemyjte vlasy šampóny pro ženy, obsahují silikony, které vlas pokryjí a ten už nebude stoprocentně čistý. U mužů má být vlas trpký protiskluzový. Pokud máte delší vlasy, můžete si dát trochu kondicionéru na konečky a vlasy pak opět propláchnout vodou. 

Když už jsme u toho. Jak intenzivně si má člověk sušit hlavu ručníkem, aby vlasům neubližoval?

Po umytí si hlavu sušte do takového stádia, kdy už cítíte, že vlas je skoro suchý a poté nanášejte lehčí vrstvy vlasové kosmetiky, například vosk. Je to tak lepší, protože se vám vlas neslepí tak, jako když si vosk nanesete najednou, jeho vrstva bude navíc rovnoměrnější. Pokud navíc nanášíte vosk na příliš vlhké vlasy, než dojdete do auta, budete je mít zplihlé, protože vlhký vlas je poddajnější než suchý. Na to pozor! Jinak bych ještě poznamenal, že vosky jsou mastné a vlas tedy nevysouší, tudíž vlas nepraská a neničí se zevnitř. Navíc obsahují tuky a mastné látky, které vlasy chrání před nepříznivými vnějšími vlivy.

DSC 2993

Co tužidla a laky na vlasy?

U používání laků nebo tužidel dochází k největším chybám u delších vlasů, kdy se tužidlo užívá ne k tvarování vlasů, ale pouze a jen na zvětšení objemu. Lak by se měl ideálně nanášet ze vzdálenosti minimálně třicet centimetrů, čímž se předejde slepování vlasů.

Jak by měli muži pečovat o své vlasy na podzim?

Na podzim se dá říct, že vlasy není třeba nijak efektivně chránit, pokud používáme kvalitní vlasovou kosmetiku, například již zmíněným voskem jsou vlasy dostatečně chráněny. 

Dá se nějak bojovovat s plešatěním?

Pokud má muž vlasy řidší, doporučuji nelakovat a v létě nebo za slunečného počasí nenosit kšiltovky nebo podobné pokrývky hlavy. Vlasy totiž nedýchají a usínají jejich kořínky. V horším případě odumřou úplně a vlasy vypadají. Pro ty, kdo trpí úbytkem vlasů, je vhodný Alpecin, pokud kořínek spí, ještě ho zvládne probudit. Také jsou vhodné povrchové i hloubkové masáže hlavy, které prokrví kapiláry, jež dodávají živiny do vlasových cibulek. 

Bez jakých kosmetických vlasových vychytávek byste se neobešel?

Pokud je kadeřník zručný a má veškeré nářadí, jako jsou nůžky, hřebeny, břitva, strojky a fén, tak nepotřebuje nic víc. Mým miláčkem je již několikrát zmíněný vosk, na ten prostě nedám dopustit. (smích)

Koketujete také s modelingem?

Zatím moc ne. Když jsem byl mladší, měl jsem různé modelingové nabídky. Byl jsem ale stydlivý a odmítal jsem je. K modelingu mě vlastně zpátky přivedl až Milan Junek, a to až po dvou letech od jeho první nabídky. 

Chtěl byste na kariéře modela dále pracovat?

Jistě, pokud budou nějaké nabídky, tak se bránit nebudu. Rád se nechám vyfotit, ale samozřejmě záleží také na tom, o jaké focení se bude jednat. (smích)

Co vás baví ve volném čase?

Moc volného času nemám, když nestříhám, tak pracuji v ateliérech, kde stavím kulisy pro filmy a reklamy. Na ukázku mé práce se můžete podívat například v aktuální reklamě na Birell. Když už mám přece jen volno, tak stříhám, jdu na fotbalový trénink nebo si zahraju playstation.

Co váš partnerský život?

Žen už jsem měl v životě hodně. Většinou starších. Ne o moc, ale starších. Ale popravdě jsem s nimi žádné dlouhodobější vztahy nenavázal. Na některé určitě nezapomenu a budu jim vždy vděčný za to, co pro mě udělaly a jaké to bylo trávit s nimi dny i noci.

Teď nikoho nehledáte, protože jste se zklamal?

Ano, v posledním vztahu asi nejsilněji. Dal jsem do něj totiž víc než obvykle a nemyslím tím finanční prostředky, ale city, a hlavně jsem se doopravdy otevřel. Jenže přišlo obrovské zklamání a dál bych to raději už nerozebíral. Jediné, co k tomu ještě můžu říct, je to, že jsem rád, že jsem se zase probral a ponaučil. Ale přesto všechno na lásku věřím, láska je totiž od Boha. 

20. 6. 2018Startuje putovní výstava fotografa Roberta Vana, která podporuje manželství pro všechny

Jak jste strávil léto?

Počasí v Čechách se příliš nevydařilo, takže jsem byl s rodinou v Itálii, připravoval jsem se na fotbalovou sezónu a samozřejmě také pracoval.

Zdroj: Milan Junek, archiv Jiří Klimek

 

Petra Járková

Autor

Petra Járková

Vystudovala Literární akademii, obor tvůrčí psaní a mediální komunikace, kde získala titul MgA. Poté pracovala několik let v největším vydavatelství v naší zemi jako redaktorka, reportérka a PR specialistka. Miluje dobré jídlo, pití, cestování, společnost a drby. Nyní je však jejím největším koníčkem malá dcera Laura.

E-shop