ROZHOVOR: Robin Veselý: „Sex obecně přitahuje. Někteří lidé to ale pořád nechápou a mají s tím problém“

11. 9. 2017 14:00 Co se děje
ROZHOVOR: Robin Veselý: „Sex obecně přitahuje. Někteří lidé to ale pořád nechápou a mají s tím problém“

Robin se ve svých dvaceti letech odstěhoval do anglického Manchesteru, kde začal tvořit oblečení, které se silně vymyká mainstreamu a není k dostání v masovém množství, jak je v dnešní době zvykem. Tedy‚ "co kus, to originál". Drzostí a sexismem oplývající nápisy na starých bundách jsou Robinovým rukopisem.

Jak se zrodil v jeho hlavě takový nápad a kde můžete jeho cool oblečení získat, se dozvíte v následujícím rozhovoru.

Robine, odkud pramení tvůj vztah k umění obecně?

Už zhruba v osmé třídě na základce jsem chodil s kamarády v Táboře, odkud pocházím, malovat graffiti. Taky jsme si pak začali kreslit třeba po botách a různě jsme blbli. Vždycky mě fascinovaly barvy. Pak jsem odjel do Anglie a nějak přirozeně začal tvořit.

Jaký byl důvod pro tvůj přesun do Anglie?

Samozřejmě jsem si asi jako každý chtěl zlepšit jazykové schopnosti. V neposlední řadě to ale bylo zlomené srdce. Pořád mám pocit, že všechny lásky končí v Anglii. Dá se tedy říct, že vytváření oblečení byla a pořád je taková moje terapie.

Co se odehrávalo v čase mezi základkou a Anglií?

Hrál jsem vrcholově hokej a do toho dělal tři roky box. Vždycky mě to k umění táhlo, přesto jsem si dlouho nebyl úplně jistý, jestli chci podniknout tak velký krok jako seknout se sportem a začít ‚dělat hadry‘.

Šlo hodně o ohled na mou rodinu, která do mě, co se týká hokeje, vkládala obrovské naděje, tak jsem nechtěl zklamat. Už ale přišel čas na změnu, sportu se věnuju pořád alespoň rekreačně a nakonec se dokonce ukázalo, že jsem se sporu s rodinou bál zbytečně.

Začal jsi s tím oblečením až v zahraničí?

Ne ne, už jsem zkoušel něco vyrobit i předtím doma. To bylo ale jen pár kusů, které byly buď pro mě, nebo pro kamarády. Teď už se tomu věnuju čím dál tím víc.

Jak vznikají nápady na všemožné nápisy, které aplikuješ na bundy a podobně?

Inspirace u mě spočívá v prachobyčejném chodu každého dne. Beru si něco ze všeho kolem mě, a pak tvořím. Nefunguje to tak, že bych si sedl a řekl, že teď prostě něco vytvořím. To mi absolutně nejde.

Chodím v Manchesteru pracovat do supermarketu – takže jednoduchá manuální práce, kde jsem pořád v kontaktu s lidmi. Tím, že toho nemám plnou hlavu, můžu pak v klidu přijít domů a věnovat se tomu, co mě baví.

Nápisy děláš jak v češtině, tak v angličtině. Co je podle tebe víc chytlavé?

Myslím, že ty v češtině. Je to rozhodně originálnější.

Kde aktuálně bereš materiál, konkrétně bundy a trika…

Je mi hodně blízká udržitelnost a recyklace, která je teď zároveň trendy, a podle mě je to moc dobře. Klidně tedy bundy nakoupím po sekáčích, nebo jsou to i moje staré věci.

Prodáváš pořád oblečení jen mezi kamarády?

Teď jsem v Táboře v jednom baru udělal malý event – pozval jsem jen kamarády a rodinu na svou kolekci s příznačným názvem ‚friends & family‘. Jinak házím věci na Instagram a tam mi třeba lidi napíšou, že něco chtějí. Samozřejmě, když sem mám cestu, rád něco přivezu. Taky jsem měl zrovna schůzku s raperkou Sharlotou – ta mě baví a jsem rád, že má o moje věci zájem.

20. 6. 2018FOTO: Jak vyvrátit teorii o ploché zemi? Stačí vám k tomu míč, lampa a kvalitní foťák!

Za kolik korun jsi třeba prodal poslední kusy?

Všechno to bylo do tisíce korun. Když si spočítám, kolik stál hrubý materiál, tak jsem na tom vlastně ani nic nevydělal… Proto to taky nedělám.

Vidíš v budoucnosti svůj úspěšný byznys?

To ani ne, já nemám velké ambice mít svůj vlastní brand. Je to pro mě zkrátka spíš zábava, vášeň, vybití se. Zůstat bych u toho chtěl, ale spíš takovou formou, že se spojím s nějakými značkami a dáme tak dohromady můj rukopis s dotyčným brandem.

Nesnažím se na tom zatím ani vydělávat, vlastně své oblečení ani neprodávám jako ‚fashion‘, ale spíš bych to popsal jako zhmotněnou fázi mého života, která okolí nějak baví a přitahuje. Jde hlavně o sexistické narážky. Sex samozřejmě přitahuje, přesto s tím mají i dnes někteří lidé problém… Pro ty, co to vidí jako perverzní tvorbu a nepochopí mě, to ale nedělám. (smích)

Jak se ti líbí například nová kolekce SS18 Lukáše Krnáče, která je taky hodně vyzývavá?

Viděl jsem a strašně mě to baví! Mám rád provokativní tvorbu. Čím víc šokujete, tím líp. V módě to podle mě platí dvojnásob.

Foto: archiv Robina Veselého

Simona Hynková

Autor

Simona Hynková

Miluje život a umí ho užívat, nenávidí lidskou hloupost a špinavé boty. Věří, že o módu se alespoň trochu začnou zajímat všichni Češi a o to krásněji se všem bude žít. Víno má ráda bílé, rty červené a kávu černou. V oblékání preferuje jednoduchý a osobitý styl.

E-shop