Dominik Feri: "Věřím, že v příštím volebním období se homosexuální páry již budou brát!"

Ačkoli to možná není něco, čím by se mohli pochlubit, i mladí muži chodí k volbám. Pokud nemáte úplně jasno, koho budete volit, a nechcete šlápnout vedle,…

Ačkoli to možná není něco, čím by se mohli pochlubit, i mladí muži chodí k volbám. Pokud nemáte úplně jasno, koho budete volit, a nechcete šlápnout vedle, čtěte dál. Rozeslali jsme několika českým politikům krátký dotazník, ve kterém jsme se jich ptali na jejich názory na LGBT komunitu. Někdo neodpověděl vůbec, někdo odpovídal vyhýbavě (i tomu se budeme věnovat), ale jedna odpověď přišla bleskurychle a vyjadřovala se pozoruhodně k věci. Jejím autorem byl Dominik Feri, jednadvacetiletý radní z Teplic, který se letos na podzim rozhodl kandidovat za Prahu.

Řešením vysokých cen bydlení jsou mini domky. Alternativ je ale více, jak se žije ve stanu bez vody, v autobuse či jurtě?31. 8. 2021

Všichni ho asi dobře známe ze sociálních sítí, kde pravidelně glosuje politické dění v České republice. Na Facebooku ho sleduje téměř osmdesát tisíc lidí (což je přibližně tolik, kolik má "sledujících" Babiš, když odečteme falešné profily), a šlape tak na paty i Miloši Zemanovi. Pod přezdívkou choco_afro  zase přidává příspěvky na Instagram a získává si tak srdce mladých hipsterů. (Ačkoli v tom bezesporu hraje velkou roli jeho záliba v elegantní módě.)

Kromě toho je také autorem knihy Tak jsme lajkovali a rozsáhlého facebookového statusu o tom, proč zdražilo máslo. TOP 09, jejímž je Feri členem, je totiž velkým propagátorem Evropské unie a Feri se tak snažil vyvrátit názor, že zlá EU může za všechno, včetně razantního zdražení másla, ke kterému došlo v posledních měsících. Kompletní traktát si můžete přečíst zde, včetně zdrojů, ze kterých Feri čerpal.

Naučit se cizí jazyk, zhubnout a dosáhnout svých cílů – vše může být hračka díky metodě kaizen, v níž spočívá i úspěch japonských firem17. 9. 2021

LUI: Zajímalo by nás, jak se TOP 09 staví k registrovanému partnerství. Považujete toto řešení za dostatečné, nebo byste se vyjádřil pro legalizaci stejnopohlavního manželství?

DF: Dovolím si parafrázovat šest let stará slova Davida Camerona. Podporuji stejnopohlavní sňatky nikoliv navzdory tomu, že jsem součástí konzervativní strany, nýbrž právě proto, že jsem členem konzervativní strany. V rámci TOP 09 jsem zástupcem otevřenějšího proudu. Současná právní úprava formou registrovaného partnerství mi přijde jako nedostatečná, omezující LGBT komunitu. Myslím, že mnoha heterosexuálním párům by přišlo nepředstavitelné, kdyby se místo "Budeme mít svatbu" říkalo "Budeme mít registraci". To se musí změnit a věřím, že v dalším volebním období se již budou homosexuální páry brát.

LUI: K tomu se váže i problematika adopce; souhlasil byste s tím, aby si registrovaní partneři, potažmo homosexuální manželé, mohli společně adoptovat děti?

DF: Co se problematiky přiosvojení, tedy práv k dítěti partnera, týče, tak jsem rozhodně pro a rád bych jej, pokud budu na podzim v Praze zvolen, podpořil. Škoda, že bojovníci proti adopcím dětí homosexuály neinvestují více energie do podpory heterosexuálních rodin a řešení problémů v nich. Vlastně mě překvapuje, že si někdo myslí, že dítěti bude lépe v ústavní péči než u rodičů stejného pohlaví. 

LUI: Velkým problémem, který trápí transsexuální lidi, je podmínka znemožnění reprodukce (tj. provedení sterilizace), aby jim byly vydány doklady s opačným pohlavím. Stěžují si tak na to, že si stát vynucuje zbytečný chirurgický zákrok, který často přináší více škody než užitku. Souhlasil byste s tím, že by si lidé mohli úředně změnit pohlaví pouze na základě svého rozhodnutí, jako tomu je např. ve Švédsku? (Poznámka redakce: V Rakousku je legální změna pohlaví možná i bez nutnosti podstoupit tuto operaci, ale je třeba, aby měla dotyčná osoba lékařskou diagnózu. Na rozdíl od ČR však pro změnu pohlaví není nutné rozvádět případné manželství; celkově by tak došlo ke znatelné byrokratické úlevě. – stav ke konci srpna 2017)

DF: Téma transsexuálů stojí na okraji zájmu, což je samozřejmě dané tím, jakého množství lidí se týká. To ale nesmí znamenat, že se o problémy transsexuálů nemá cenu zajímat. Ono to totiž pro konkrétního člověka představuje zásadní problém. Přiznám se, že mám stran tohoto tématu velké mezery a neznám právní úpravy v okolních zemích. Vedou mě však zásady, tj. maximální možnost svobody jednotlivce a minimální omezení státem. Zmíněná rakouská právní úprava se jeví být funkčním kompromisem. 

LUI: Otázka závěrem: Proč jste se rozhodnul kandidovat v Praze? Myslíte si, že právě tady máte největší fanouškovskou základnu?

DF: Je tu více potenciálních voličů, které mohu oslovit. Kandiduji na posledním místě a musel bych pro zvolení tedy získat velké množství preferenčních hlasů, což myslím nenastane. Při kampani ale budu po celé republice.

Pokud byste tedy opravdu chtěli Dominika katapultovat do Poslanecké sněmovny, budete muset 20. a 21. října zběsile kroužkovat. Dominik Feri je až na posledním - šestatřicátém - místě kandidátky. Předvolební průzkumy agentury STEM dávají straně TOP 09 šanci na něco okolo pěti procent hlasů. Feri by se tak musel o svoje místo ve Sněmovně poprat se samotným Karlem Schwarzenbergem.

Zdroj: stem.cz, idnes.cz, facebook.com, instagram.com