V Austrálii dramaticky omezili šíření HIV mezi gayi. Jaké je tajemství „australského zázraku“, který pomáhá specificky gayům?

24. 8. 2017 15:00 Co se děje
V Austrálii dramaticky omezili šíření HIV mezi gayi. Jaké je tajemství „australského zázraku“, který pomáhá specificky gayům?

Diagnóza HIV již dávno není zprávou, která by vyklidila půlku nemocnice a pro adresáta znamenala předpověď brzkého konce. Přesto jde stále o velice závažný problém, který je hloupé podceňovat. V boji s HIV a AIDS slaví největší úspěchy v celém mezinárodním společenství zřejmě Austrálie.

Tam se podařilo dosáhnout dramatického poklesu nových případů nákazy virem HIV mezi gay a bisexuálními muži. Jedním z klíčů k tomuto dílčímu úspěchu jsou kontroverzní tablety PrEP (pre-expoziční profylaxe), tedy preventivní opatření před nákazou virem HIV, které brání přenosu viru až v 99 % případů. PrEP ale rozhodně není jedinou složkou „australského zázraku“.

6. 5. 2018FOTO: Nový vzhled Johna Travolty vás naprosto dostane!

Konkrétně v populačně největším australském státě Nový Jižní Wales s metropolí Sydney zaznamenali nejnižší počet nových diagnóz HIV od vypuknutí epidemie v 80. letech 20. století, kdy aktuálně došlo k poklesu počtu nových případů oproti posledním číslům o 39 %. V prvních šesti měsících roku 2017 se nově HIV nakazilo „pouze“ 101 gay a bisexuálních mužů. Data byla odhalena v pravidelné čtvrtletní zprávě tohoto australského státu ohledně incidence HIV. „Tato čísla ilustrují, že jsme dlouhodobě v čele, pokud jde o prevenci HIV. Zažíváme jeden z nejrapidnějších poklesů šíření HIV mezi gay a bisexuálními muži kdekoli ve světě,“ říká dr. Kerry Chant, vedoucí z tamního zdravotního úřadu.

4. 5. 2018Je anální sex více riskantní než ten vaginální?

Tento úspěch je vedle rozšíření PrEP podle odborníků také výsledkem velkých kampaní, které podpořily veřejnost v tom, aby se testovala, a také zlepšení léčebných metod. Za první polovinu roku 2017 se jen ve státě Nový Jižní Wales otestovalo 286 626 lidí, což je například o 33 procent více než za stejné období roku 2012. Brzké odhalení nákazy také znamená včasnou a účinnější léčbu. To zlepšuje zdraví lidí s HIV a zároveň snižuje riziko přenosu viru na někoho dalšího. Stejně tak je klíčem k úspěchu kvalitní spolupráce jednotlivých státních i nestátních orgánů a subjektů, které pak pracují logicky, souladně a účinně.

Zároveň 95 % lidí, kteří jsou diagnostikováni ve veřejných i soukromých zařízeních v Novém Jižním Walesu, ihned podstupuje léčbu. Tento australský spolkový stát má navíc rozjetý světově největší klinický program pro použití PrEP. „Bojujeme tedy hned na třech frontách,“ uvádí k tomu Chant.

Vedoucí tamního Kirby institutu při Univerzitě v Novém Jižním Walesu, profesor David Cooper, ale dodává, že pokles nákazy mezi gay a bisexuálními muži je sice bezprecedentní, avšak počet nově nakažených lidí mezi heterosexuály a osobami narozenými v zámoří je stále konstantní. Dále by se proto v Austrálii chtěli zaměřit na tyto skupiny, které si nejsou nebezpečí vědomy tak intenzivně jako třeba právě gayové, kteří zde hojně užívají alespoň PrEP a celkově se již chovají zodpovědněji.

Foto: Pinterest.com

Nikol Šubrtová

Autor

Nikol Šubrtová

"Nebuď idiot." Tahle rada jí změnila život.

E-shop