"Myslel jsem si, že jsem jedinej," vzpomíná gay na svoje mládí v minulém režimu

"Myslel jsem si, že jsem jedinej," vzpomíná gay na svoje mládí v minulém režimu

Připomínek, že mezi nám žijí i senioři, není nikdy dost. Lidé nad šedesát let jsou nejen v rámci LGBT komunity tak trochu přehlíženi. Z části je to možná tím,…
Johnny G. Midgey Johnny G. Midgey Autor
1. 8. 2017

Připomínek, že mezi nám žijí i senioři, není nikdy dost. Lidé nad šedesát let jsou nejen v rámci LGBT komunity tak trochu přehlíženi. Z části je to možná tím, že už mají svůj věk a nechce se jim chodit do průvodů v letních vedrech. Na nějaké celonoční paření v klubu už to také nejspíš není. Ale hlavním důvodem je spíše mezigenerační propast, která gay seniory dělí od aktivní komunity, která tráví víkendy v barech. Všichni lidé, kterým je dnes, dejme tomu, padesát a více let, jsou ovlivněni svým mládím v komunistickém režimu. Jak se žilo gayům za totáče?

<Path> FOTO (14): Transsexualita na Kubě. Aneb jak se mění pohled většinové společnosti na transsexuály v souvislosti s přechodem země k uvolněnější formě komunismuZdroj:

Jak jsme psali nedávno, homosexuální styk byl legální v ČSSR od roku 1961, ale pouze do té doby, dokud nebudil veřejné pohoršení. Takže vlastně stačilo, aby vás nerudný soused udal, že souložíte s partnerem příliš nahlas, a polízanice byla na světě. Stejně velkým strašákem byla Státní bezpečnost, která vás mohla přitlačit ke zdi a donutit vás k udání vašich dalších podobně orientovaných přátel. Když jste jejich velkorysou nabídku k dobrovolné spolupráci odmítli, mohli jste si být jisti, že druhý den to o vás vědělo celé JZD. Homosexualita sice byla legální, ale strach z odhalení a následného vyloučení ze společnosti vás bezpečně zahnal zpět do tajnosti.

vaclavske naměstí

O tom, jak tristní bylo v Československu veřejné povědomí o sexu, vypovídá sexuolog Petr Weiss: "Víme, že čím více je sex tabuizován, tím více patologie se v této oblasti pak nachází. Takže není divu, že české nevěsty měly nejnižší průměrný věk v Evropě a že my jsme měli před rokem 1989 víc potratů než porodů.” Václav O. ve studii Život homosexuálních mužů vzpomínal, že ho k homosexualitě “něco táhlo”, ale snažil sám sebe přesvědčit, že je to nepřípustné.

“Já si vůbec nepamatuju, že bysme se na vysoký škole něco o homosexualitě učili. Já jsem si myslel, že prostě jsem jedinej široko daleko na světě takovej. Teďka by se každej zasmál, doba je jiná. Možná jsem to všechno přeceňoval, ale myšlenka, aby si o mně někdo nemyslel, že jsem teplej, mě ovládala hrozně dlouho. Teprve teďka, když jsem starší, tak můžu říct, že bych se nepodělal, i kdyby si řekli, jo, Venca, to je starej teplouš,” vypráví Václav.

seňoři

Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu (PROUD) provedla v květnu výzkumnou zprávu "LGBT senioři/seniorky - neviditelná menšina” a potvrdila, že problémy této komunity vycházejí ze sociálního stigmatu, které si s sebou komunita nese z minulého režimu. Buď rodinu nemají, protože ji nezaložili, nebo mají problematické vztahy, či je jejich původní rodina kvůli jejich orientaci zavrhla. Nějaká pomoc z přirozených zdrojů se nedá očekávat,“ shrnuje situaci PhDr. Naděžda Špatenková. LGBT senioři si podle PROUDu často stěžovali na to, že si s ostatními nemají o čem povídat, jelikož jejich vrstevníci často mluví o dětech a vnoučatech, zatímco oni by raději diskutovali o “svých” tématech.

<Path> Zvrácená města v Číně: Co všechno je čínská vláda schopna udělat pro zdání ekonomického rozmachu?Zdroj:

Aby čeští LGBT senioři nezůstávali i nadále neviditelnou menšinou, připravil PROUD ve spolupráci se seniorskou organizací Život 90 veřejnou diskusi s názvem “Vidím tě. Nevidíš mě. - Jak se žije LGBT seniorům a seniorkám?”. Té se budeme moci účastnit v rámci Prague Pride 10. srpna a vstupné je zdarma, takže se nemáte na co vymlouvat. Jedním z hostů bude i spoluautorka výše zmíněné zprávy Jaroslava Hasmanová Marhánková.

Zdroj: vice.com, queergeography.cz, blesk.cz, proud.cz

Populární
články

Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Život je krátký a je třeba si ho naplno užít. To dle některých s dětmi není možné
TĚLO & MYSL

„Podstoupit vasektomii bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat. Přátelé mi závidí tu odvahu,“ tvrdí Jiří. Co ho k jeho rozhodnutí vedlo?

Autor: Mirka Dobešová
Ondřej Brzobohatý musí čelit útokům od bývalé ženy.
OČIMA HETERÁKA

Očima heteráka: Kauza Brzobohatý. Tiffany Ritchbitch je na scéně, vítejte

Autor: Ctibor Jarkuliš
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop
Jak navnadit a uspokojit ženu?
HOT!

Jak navnadit a uspokojit ženu? Umělá inteligence poskytla návod i seznam pomocných vět: Co říkat a co rozhodně nezmiňovat?

Autor: Irena Piloušková
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
Auto už nám dokáže připravit i oběd
CESTOVÁNÍ

Budoucnost, o které nesnil ani Jules Verne: Z elektromobilu se stala pojízdná powerbanka

Autor: Michal Černý
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková

E-Shop