Co se skutečně změní, až Česká republika uzákoní stejnopohlavní manželství?

Ano, víme, všichni jsme to slyšeli tisíckrát. Když povolíte gayům svatby, dojde k rozpadu tradičních hodnot! Myslete na ty děti! Otevřou se brány pekelné a...…

Ano, víme, všichni jsme to slyšeli tisíckrát. Když povolíte gayům svatby, dojde k rozpadu tradičních hodnot! Myslete na ty děti! Otevřou se brány pekelné a... a co? Spoustu prázdných, nicneříkajících argumentů, ale nikdo vlastně neví, co se stane. Až na pár pomatenců, kteří jsou si jisti tím, že stejnopohlavní manželství povede ke sňatkům mezi pedofily a batolaty, nikdo nemá tušení. Existují však země, které tento institut uzákonily, a my se jich naštěstí můžeme zeptat, jak to dopadlo.

Adéla Horáková ze Jsme Fér: Českou ekonomiku stojí diskriminace minimálně 5 miliard ročně. Za manželství pro všechny budeme bojovat dál19. 1. 2022

První zemí na světě, která uzákonila homosexuální manželství, bylo Nizozemsko, a stalo se tak v roce 2000. Severoevropské země byly obecně gay sňatkům v moderní době nakloněny. Dánsko a Norsko byly kupříkladu první země, které v devadesátých letech povolily registrované partnerství. A jiná statistika pro dokázání naší myšlenky: podle průzkumů z let 2004 a 2015, se 87% procent obyvatel Islandu a Dánska vyjádřilo, že tato manželství schvaluje. Ve Švédsku to bylo dokonce celých devadesát procent! (Pro srovnání, v ČR se pro schválení vyjadřuje přibližně polovina obyvatel, cca čtyřicet procent nesouhlasí. Překvapivě pouze deseti procentům Čechů je to úplně jedno.)

tabulkaZdroj: Giphy

Od devadesátých let klesá v Anglii počet sňatků i rozvodů. V posledních letech se však nůžky rozevírají - díky legalizaci homosexuálních manželství rapidně vzrostl počet nově uzavřených sňatků. Od roku 2014, kdy k legalizaci došlo, se rozvedlo pouze několik desítek gay párů.

Jedna země je však vyloženě posedlá vytvářením statistik o sobě samé - Spojené království. "Same-sex" marriage je legální v Anglii, Walesu, Skotsku a několika zámořských teritoriích, jako je Gibraltar, Bermudy nebo ostrov Man. Od té doby, co v roce 2014 manželství uzákonili, klesl počet rozvodů v zemi o deset procent. Nebo o třetinu při srovnání s rokem 2003, kdy nárazově stoupl počet svateb i rozvodů. Takže se nedá tak docela říct, že došlo k rozvratu tradičního křesťanského pojetí rodiny - jako kdyby něco takového existovalo. Klesající počet rozvodů zaznamenáváme i v Česku, kde je na vině - stejně jako v Anglii - především klesající počet sňatků. Kdyby vývoj sledovaný od sedmdesátých let pokračoval stále stejným tempem, za čtyřicet let by do manželství nevstupoval téměř nikdo.

Tomáš a Martin: „Focení bereme jako možnost vyzkoušet něco jiného“6. 12. 2021

Letos se k zemím, kde jsou legální plnohodnotné teplé svatby, přidaly kromě Německa i Spojené státy. Z nich přijel do Čech podpořit kampaň Jsme fér i Evan Wolfson, který za legalizaci bojoval už desítky let. Ten připomněl, že ještě před padesáti lety většina Američanů považovala za správný zákaz manželství mezi bělochy a černochy - pokrok zkrátka nezastavíš! Ke žvástům o "tradicích a hodnotách" se vyjádřil takto: "Tento argument je velmi starý a objeví se vždy, když dochází k nějaké zásadní společenské změně – když ženy přestaly být podřízeny mužům, když bylo uzákoněno, že znásilnění v manželství je znásilnění, když byly v Americe odstraněny rasové restrikce v manželství. A stejně jako to nebyla pravda v žádném z uvedených příkladů, nic takového se neděje ani nyní. Země se stále točí kolem své osy a naprosto nic se nestalo."

Evan WolfsonZdroj: Giphy

Legalizace hoosexuálního manželství podle Wolfsona přineslo i nečekaná pozitiva. "Prestižní americký medicínský časopis před časem zveřejnil studii, podle níž v zemích, kde došlo k této změně, prudce poklesl počet sebevražd teenagerů. Je tam zjevný vztah, byť zatím nikdo neprokázal přímou souvislost. Ale jedno následovalo po druhém, takže lze říci, že tato změna zachraňuje asi 130 tisíc mladých životů ročně." Jiné výzkumy, prováděné například i v Česku, naznačují, že s legalizací stejnopohlavních sňatků souvisí i celková prosperita státu. Lidem se prostě lépe pracuje, když nejsou ve stresu a žijí život podle svých představ.

Jak říká Evan Wolfson, bitva nekončí. Je však pravděpodobné, že i Česká republika zaujme směr, který postupně nabírá celý civilizovaný svět. V momentě, kdy bude většina obyvatelstva pro legalizaci homosexuálních sňatků, bude pouze otázkou času, kdy k tomu skutečně dojde. A ten moment nastává právě teď.

Zdroj: dailymail.co.uk, respekt.cz, wikipedia.org