Náměstkyně ministra zdravotnictví: "Hradit gayům prevenci proti AIDS je jako hradit sebevrahům neprůstřelnou vestu, aby se mohli chovat rizikově!"

Náměstkyně ministra zdravotnictví: "Hradit gayům prevenci proti AIDS je jako hradit sebevrahům neprůstřelnou vestu, aby se mohli chovat rizikově!"

Před víkendem jsme se zúčastnili tiskové konference pořádané Ministerstvem zdravotnictví a Nemocnicí Na Bulovce o pohlavních chorobách. Dozvěděli jsme se mimo…
Johnny G. Midgey Johnny G. Midgey Autor
3. 7. 2017

Před víkendem jsme se zúčastnili tiskové konference pořádané Ministerstvem zdravotnictví a Nemocnicí Na Bulovce o pohlavních chorobách. Dozvěděli jsme se mimo jiné, že HIV je možné léčit a je dokonce možné předejít nákaze úplně díky pre-expoziční profylaxi (PREP). PREP totiž funguje podobně jako očkování - stačí užívat pravidelně jednu tabletku denně a jste de facto chráněni proti AIDS (tedy tak dlouho, dokud si nepícháte pervitin). Nabízí se tedy otázka, na kterou se ptá i Ing. Robert Hejzák z České společnosti AIDS pomoc, která v Praze provozuje komunitní centrum Dům světla (dále jen ČSAP).

01

ČSAP se momentálně soustředí na progresivní metody prevence, mezi něž patří právě PREP. V rámci studií je PREP používána v mnoha zemích Evropy, kde ji jako první začala nabízet Francie, ve Spojených státech je dokonce od roku 2012 hrazena zdravotními pojišťovnami. V České republice je sice legální, ale málokdo ji gayům doporučuje. Nakonec je tu drobný problém, který vás od užívání PREP nejspíš odradí, i když bydlíte v mezonetu nad Národním muzeem - vyjde vás na třináct tisíc korun měsíčně. Při masové produkci by farmaceutické společnosti pravděpodobně byly ochotné jít s cenou dolů přibližně o jednu třetinu. Abychom se však dostali na únosnou cenu alespoň částečně srovnatelnou s cenou bariérové ochrany (rozuměj kondomu), musel by se do snižování ceny vložit i stát - hrazením zdravotní pojišťovnou.

<Path> „Letošní rok uběhlo 40 let od oznámení prvních případů HIV. Lidé s HIV/AIDS se však dodnes setkávají s mnoha stigmaty,“ říká Robert Hejzák z České společnosti AIDS pomocZdroj: Robert Hejzák

Profesor Machala z HIV centra při Nemocnici Na Bulovce na tiskové konferenci uvedl, že léčba HIV pozitivního pacienta stojí okolo půl milionu korun ročně, a ředitelka nemocnice MUDr. Vrbovská dodala, že na léčbu související s HIV vydává Bulovka každý rok přibližně 300 milionů korun. Ve srovnání s tím těmito částkami může být PREP až pětkrát levnější. Pokud by si pacient PREP hradil, řekněme, z poloviny sám, potom by vyšla pojišťovny až desetkrát levněji. Místo jednoho nakaženého pacienta by tak stát mohl chránit deset zdravých lidí! K tomuto výpočtu se prof. Machala vyjádřil s úsměvem: "Navrhuji, aby stát hradil prevenci nákazy HIV maximálně do výše jednoho kondomu denně." Vážnějším tónem později vysvětlil, proč nepodporuje PREP, následovně: "Pre-expoziční profylaxe vytváří zdánlivý pocit bezpečnosti, protože se nemůžete nakazit HIV. Jenže o to snáze se pak budou šířit ostatní sexuálně přenosné choroby, před kterými by vás jinak spolehlivě ochránil kondom."

Z vlastní zkušenosti však všichni dobře víme, že ani kondom zdaleka není všespásný. ČSAP upozorňuje, že jeho účinnost může klesat až na pouhých 70 %, a to pouze za předpokladu, že si ho v zápalu vášně vůbec stihnete nasadit. Přesto se náměstkyně ministra zdravotnictví staví k PREP zamítavě: "Můj osobní názor je ten, že hradit lidem pre-expoziční profylaxii je jako hradit sebevrahovi neprůstřelnou vestu, a podporovat ho tak v rizikovém chování. Ostatníme pojišťovny nehradí ani antikoncepci, a ta je mnohem levnější." Ing. Hejzák ovšem logicky namítnul, že těhotenství narozdíl od AIDS není smrtelná nemoc. Zároveň také připomenul, že když v Brně vypukla epidemie žloutenky A, stát ihned intervenoval a nabídnul obyvatelům očkování zdarma. Nebylo by tedy vhodné zasáhnout i teď, kdy je v Praze HIV pozitivní každý dvacátý gay? Ivo Procházka z ČSAP dokonce odhaduje, že za deset let bude pozitivní každý desátý gay v Praze.

<Path> Nejlepší prevencí nákazy HIV není kondom, ale léky, které jsou i na českém trhu. Dle nové studie mohou nemoc zcela vymýtitZdroj:

Všichni odborníci se tak postavili k hrazení pre-expoziční profylaxe odmítavě i přesto, že by pravděpodobně dokázala zvrátit současný vývoj a zastavit rychlé rozšiřování nákazy HIV především v hlavním městě. ČSAP se však nevzdává a hodlá za alespoň částečnou podporu státu i dál bojovat. O tom, jak se situace na tomto poli vyvíjí, vás budeme pravidelně informovat.

Zdroj: aids-pomoc.cz, blesk.cz

Populární
články

E-Shop