Ministerstvo zdravotnictví varuje: dochází k epidemii pohlavních chorob!

Ministerstvo zdravotnictví varuje: dochází k epidemii pohlavních chorob!

Ve středu se v Nemocnici na Bulovce uskutečnila tisková konference spolupořádaná Ministerstvem zdravotnictví ČR. Jejím cílem bylo seznámit veřejnost s…
Johnny G. Midgey Johnny G. Midgey Autor
30. 6. 2017

Ve středu se v Nemocnici na Bulovce uskutečnila tisková konference spolupořádaná Ministerstvem zdravotnictví ČR. Jejím cílem bylo seznámit veřejnost s nejnovějším vývojem prevalence sexuálně přenosných chorob. Redakce LUI magazínu byla na místě a zjistila, jestli je pravda, že propukla epidemie HIV a že kondom nás může všechny spasit.

Jako první se slova chopila MUDr. Zákoucká z oddělení sexuálně přenosných nemocí Státního zdravotního ústavu. Podle počtů provedených SZÚ jsou nejrozšířenějšími nemocemi tradičně kapavka a syfilis, ačkoli HIV stále zůstává velkým strašákem. Kapavka i syfilis jsou v posledních pěti letech na vzestupu. Na vině je především fakt, že kapavka vyvinula kmen rezistentní na antibiotika, zatímco se syfilis se čím dál častěji léčí pacienti, kteří se s ní již v minulosti léčili. Nových pacientů s prvním nakažením naopak nepřibývá, každoročně se jich vyskytne pouze okolo stovky, doplnil dermatovenerolog MUDr. Filip Rob.

<Path> Zákaz gay propagandy v praxi: den před světovou premiérou baletu o homosexuálním tanečníkovi stáhlo slavné Bolshoi Theatre kus z repertoáruZdroj:

Oba lékaři také upozornili na poměrně nový fenomén mezi pohavními chrobami – venerický lymfogranulom (LGV). Tato tropická nemoc, kterou si snadno přivlečete z exotických rájů jako Bali nebo Thajsko, se projevuje v lepším případě oteklými uzlinami, horší popisovat nebudeme. Na LGV se v ČR testuje teprve od roku 2011, ale od té doby bylo zachyceno již několik desítek případů. MUDr. Rob opět upřesnil, že nemoc vyvolává silnou zánětlivou reakci v konečníku, a proto se na ni u gayů přijde spíš než u heteráků. Ročně se tak s LGV léčí okolo patnácti mužů majících sex s muži a několik málo případů bisexuálních mužů. Tento fakt podporuje i loňský první výskyt u ženy.

<Path> Nejhorší čtvrtrok života: Čekání na test na HIV byla pro muže z Klatovska noční můra. Výsledek úplně od základů změnil jeho životZdroj: Anonymní respondent, redakce

Jako další se slova chopila MUDr. Hana Roháčová, primářka kliniky infekčních nemocí. Počet pacientů s HIV podle něj stále narůstá, a to přibližně pořád stejnou rychlostí. Zatímco počet úmrtí na AIDS od devadesátých let díky účinnější a snazší léčbě klesá, nových případů se vyskytuje stále více. Na vině samozřejmě není populační exploze, ale to, že HIV pozitivní jedinci mohou virus šířit dál. Přesto lékaři dosáhli v boji proti AIDS významných pokroků. Post-expoziční profylaxe (PEP, léky nasazené ihned po nakažení) dokáže šíření viru v těle úplně zastavit, pokud je nasazena včas. Nedojde tak sice k úplnému vyléčení, ale nepropukne AIDS.

<Path> Máte problémy v práci? Nejste sami. Dokonce i nejslavnější hvězdy někdy dostaly padáka. Přečtěte si příběhy deseti z nichZdroj: usmagazine.com, medaprex.cz, novinky.cz, howardstern.com, Instagram profil metoomvmt, csfd.cz, YouTube kanál Nick Cannon

Existuje dokonce i pre-expoziční profylaxe, která funguje podobně jako očkování. Při preventivním užívání těchto medikamentů je možné nakažení HIV dokonce předejít. Je to však spojeno s mnohými morálními, finančními a zdravotními riziky. Na toto téma se na tiskové konferenci strhla poměrně vášnivá diskuse. Proto jsme se sešli ještě s Ing. Robertem Hejzákem z České společnosti AIDS pomoc a připravujeme pro vás separátní článek na téma pre-expoziční profylaxe, který vyjde hned po víkendu.

Závěrem se všichni odborníci shodli na důležitosti prevence. Především před prázdninami je důležité občanům připomenout, že pohlavně přenosným nemocem se dá velice snadno předcházet použitím kondomu, takže jich pár (krabiček) nezapomeňte přihodit do kufru. Jeden nikdy neví!

Populární
články

E-Shop