ROZHOVOR: Talentovaný krejčí a návrhář, který dostal firmu Blažek na vrchol, Roman Humlíček: "Trendy je nebýt v trendu!"

29. 6. 2017 06:00 Co se děje
ROZHOVOR: Talentovaný krejčí a návrhář, který dostal firmu Blažek na vrchol, Roman Humlíček: "Trendy je nebýt v trendu!"
Jeho hlavním mottem je - kvalitní materiál, dokonalý střih, perfektní provedení! Zeptali jsme se ho tedy, jak jsou na tom dnešní muži, co bude letos v létě IN nebo jestli je náročné oblékat hudební skupinu.
 
[related-article]
 
Romane, jak jste se dostal ke krejčovině?
 
Popravdě jsem si krejčovinu nevybral, spíš bych řekl, že krejčovina si vybrala mě :-). Narodil jsem se do krejčovské rodiny. Od malička jsem si hrál v krejčovské dílně, která patřila mému dědečkovi. Nejlepšími hračkami pro mě byly cívky nití, zbytky látek, papír na střihy, nůžky, jehla a nit… Vlastně mě ani nenapadlo, že bych mohl dělat něco jiného. Nebavilo mě ale jen sedět za strojem a šít. Potřeboval jsem tvořit. Nerad totiž opakuju jednu věc dvakrát. Mám rád změnu a hledání nových možností.  Proto jsem svoje uplatnění směřoval k navrhování. A protože mám rád dobré řemeslo, věnuji se především kvalitní společenské pánské módě.
 
Co by podle vás nemělo chybět v šatníku žádného muže?
 
Každý muž má dnes právo přizpůsobit si svůj šatník svým představám a potřebám, které vychází ze stylu života. Řidič kamiónu to vidí jinak než ředitel banky. Přesto je jedna věc, která by neměla chybět v šatníku žádného muže. Jsou to kvalitní džíny. Záměrně píšu kvalitní, protože u džínů jde hodně o kvalitu. Dobrý střih, materiál a zpracování jsou pro džíny podstatné. Zapomeňte na low-endové džíny z řetězců z recyklované bavlny. Ty budou mít po dvou hodinách nošení vytahaná kolena a budou vám padat. A jejich nákupem jen přispějete ke znečišťování planety. Naproti tomu dobré džíny vydrží po dlouhá léta a to i přesto, že jsou často nošeným kusem oblečení. Hodí se ke všemu, a pokud jsou dostatečně tmavé, akceptují se i jako součást dres kódu. Já sám nedám na džíny dopustit. Dokonce dělám džíny na míru. Mám je ve své bespoke kolekci a objednala si je už většina mých zákazníků.
 
Co bude trendy letos v létě?
 
Co bude trendy oblečením tohoto léta, se teprve ukáže. Podle mě je ale v trendu, spíš nebýt v trendu. Alespoň, pokud se týká těch trendů, které vydrží jen pár měsíců. Důležitější je držet se dlouhodobějšího vývoje módy. Zabývat se detaily a dotažením k dokonalosti. Trendy je například zkracování, ale neplatí čím kratší, tím víc trendy. Délka musí být taky v proporci s celkem. Dobře je to vidět u pánského saka. Tam se trend zkracování dostává do tak extrémní polohy, že to až někdy působí legračně. Sako je oblečení do společnosti a neoblékáme si ho proto, abychom v něm někoho pobavili. Musí nám naopak pomoci vyvolat respekt a obdiv k našemu vyladěného stylu.
 
Roman Humlíček a Josef Buchta 2Roman Humlíček obléká skupinu B - Side Band
 
 
Jak jsou na tom čeští muži s oblékáním? Jaké jsou hlavní módní nešvary dnešní doby?

Myslím, že vztah k oblečení se utváří už během dětství. Následujeme příklad svých rodičů a blízkého okolí.  Chlapec. který často vídá svého otce v hezkém, padnoucím obleku přirozeně tíhne ke stejnému způsobu oblékání i v dospělosti. Pokud ho ale vidí jen v tričku a v džínách nebo v teplákách, často musí sako považovat za nepraktický a nepohodlný kus oblečení. Rozdíl pak vidíme například při návštěvě opery, divadla, plesu…  V džínách a ve svetru nás už dnes sice odnikud nevyhodí, je to ale neúcta k mimořádné události, která si zaslouží, abychom se na ni také výjimečně oblékli. Je to projev lenosti a povrchnosti.
 
Šestnáct let jste pracoval jako hlavní návrhář firmy Blažek. Co vám tato práce dala?
 
Tahle spolupráce mi dala velkou zkušenost a také důvěru v sebe. Na začátku to byla neznámá značka, bez vlastní módní kolekce. Postupně jsme hledali cestu k tomu, jak oslovit české muže. Od širokých, nepadnoucích obleků pro podnikatele z tehdejších devadesátých let jsme se postupnou důslednou prací dostali až na vrchol české pánské módy, která je dnes vnímána jako předloha pro současný styl v oblékání. Myslím, že se dá bez nadsázky říci, že jsme změnili kulturu oblékání mužů v Čechách.

Jak jste se dostal k oblékání skupiny B-Side Band? Je to náročné, oblékat hudební skupinu?
 
S bandleadrem B-side bandu Josefem Buchtou se známe delší čas, je také mým zákazníkem. To on za mnou přišel s přáním, abych navrhnul oblečení pro band. Vojta Dyk měl nápad postavit na jevišti bar v duchu takového irského pubu a v něm skutečného barmana, který bude míchat drinky pro kapelu i pro diváky. Zkrátka takové příjemné místo, kde bude dobrá zábava a všichni se budou cítit fajn. To se myslím podařilo snad i díky novým kostýmům. Navrhnul jsem je tak, aby v něm muzikanti vypadali jako džentlmeni - košile s bílým límečkem doplněná motýlkem nebo kravatou, kárované kalhoty ve zkrácené délce a dvouřadová casino vesta s květinovým potiskem. K tomu řada dalších doplňků - kapesníčky v několika barevných verzích, barevné ponožky, hedvábné šle… Pro rytmickou část kapely jsem to celé shodil bílým tričkem, teniskami a úzkou šálou okolo krku. Nebývá jednoduché obléct víc lidí do jednotného oblečení - občas se najde nějaký „nespokojenec“, v tomto případě však musím říct, že celá kapela přijala nové oblečení s nadšením a nešetří chválou. To že se v něm cítí dobře je jistě vidět i během jejich vystoupení. Je to jedna velká show a divadlo zároveň. Myslím, že nyní B-side band zažívá svoji nejlepší sezónu.
 
[related-article]
 
Co rád nosíte ve volném čase?
 
Mám rád jednoduchost, ale zároveň si potrpím na kvalitu a přírodní materiály.  O víkendu jsou pro mě ideální džíny a košile.
 
Co si myslíte o kombinaci konfekce a značkových kousků?
 
Kombinace něčeho “obyčejného” s něčím designovým je skvělý způsob, jak dosáhnout zaručeného výsledku za přiměřené peníze. A neplatí to jenom v módě. Takže já určitě doporučuji.
 
Zdroj: archiv Roman Humlicek, Facebook.com
 
Petra Járková

Autor

Petra Járková

Vystudovala Literární akademii, obor tvůrčí psaní a mediální komunikace, kde získala titul MgA. Poté pracovala několik let v největším vydavatelství v naší zemi jako redaktorka, reportérka a PR specialistka. Miluje dobré jídlo, pití, cestování, společnost a drby. Nyní je však jejím největším koníčkem malá dcera Laura.

E-shop