Pierrick Van Troost: nový "Pierre et Gilles"?

Pierrick Van Troost, teprve devatenáctiletá vycházející hvězda fotografie mající v současné době přes dvacet tisíc followerů na Instagramu; začíná být známý…

Pierrick Van Troost, teprve devatenáctiletá vycházející hvězda fotografie mající v současné době přes dvacet tisíc followerů na Instagramu; začíná být známý nejen ve Francii, ale čím dál více v Evropě a ve světě. Hodně o něm ještě uslyšíme a jsem rád, že Pierrick poskytl rozhovor pro časopis LUI, kde představuje sebe skrze svou práci. Inspiruje se aktuálním děním, jako je terorismus, situace v Čečensku, ale také pohádkami, mimo jiné Harrym Potterem.

Pierricku, je Ti pouze 19 let a už jsi velmi populární nejen ve Francii, ale čím dál více všude ve světě. Jsem rád, že můžeme představit Tvé dílo a Tebe osobně také české veřejnosti. Kdy jsi vlastně začal fotit?

S fotografií jsem začal přibližně v 15 letech, zhruba 3 roky se jí věnuji naplno a od letošního ledna fotím profesně, s tím, že se k tomu vážou další umělecké obory.

Když jsem si poprvé otevřel Tvůj Instagram, hned jsem pomyslel na "Pierre et Gilles" (aniž bys je kopíroval, samozřejmě). Necháváš se jimi také inspirovat?

Ano, samozřejmě mě inspirují a na začátku tak trošku stáli u zrodu mé práce.

 

Inspiration @gilles_pierreetgilles

Příspěvek sdílený Pierrick ⚡️ (@vantroostpierrick),

Líbí se mi, že ve svém díle odrážíš aktuální dění, jako je situace v Čečensku, terorismus... jsou to nesmírně dojemné fotografie. Není tvorba takovýchto fotografií emočně náročná?

Ano, přesně takovéto fotky mě vyčerpávají, neboť se vciťuji do těch trpících lidí. Fotka s tématem Čečenska... po té jsem měl noční můry! Ano, emočně je to občas velmi náročné.

 

Les torturés #sosgaytchetchenie

Příspěvek sdílený Pierrick ⚡️ (@vantroostpierrick),

Pocházíš z uměleckého prostředí, nebo jsi v rodině jediný, kdo je takto nadaný?

Narodil jsem se do velmi otevřené rodiny, ale ne umělecké, to bych tak neřekl. Možná tak babička, tu bych označil za umělkyni. A osobně se nevnímám jako nějak extra nadaný... V současnosti se u nás umění věnujeme dva, já a moje sestra, která je designérkou.

Co se lásky týče, jsi nezadaný nebo jsi již našel svou velkou lásku?

Ne, jsem stále single, momentálně ve vztahu se svou prací. A takto mi to perfektně vyhovuje.

Děkuji, Pierricku a přeji Ti hodně štěstí a inspirace pro Tvou práci, hodně fanoušků na Instagramu - jsem si jistý, že jich teď bude mnohem více i z České republiky!

Ochucená piva si dopřávaly i jeptišky, dnes jsou celosvětovým trhákem16. 8. 2021

Pierrick Van Troost, un jeune génie de photographie de 19 ans, une star que l’on vient de découvrir mais qui a déjà quelque vingt mille followers Instagram. C’est plus que sûr que nous allons entendre beaucoup son nom dans les années à venir, pas seulement en France, en Europe mais dans le monde entier. Son travail s’inspire des faits réels comme la situation en Tchétchénie, le terrorisme; mais aussi des contes de fées comme Harry Potter et d’autres. Pierrick vous fait découvrir ses oeuvres mais aussi sa personnalité dans cette interview pour magazine LUI.

Pierrick, tu n'as que 19 ans et tu te montres déjà très populaire en France mais aussi de plus en plus dans le monde. Je suis ravi de pouvoir faire le public tchèque te découvrir aussi, surtout à travers tes oeuvres. Quand as-tu commencé à les créer ?

J'ai débuté la photo quand j’avais 15 ans à peu près, ça fait 3 ans que je m'y suis mis complètement et depuis janvier je travaille en tant que photographe en faisant beaucoup d'autre métier artistique à côté.

 

J'aimerais que ce sang cesse de couler sur nous .. #prayforworld Pardon d'avoir mit le drapeau ?? a l'envers

Příspěvek sdílený Pierrick ⚡️ (@vantroostpierrick),

Moi, personnellement, quand j'ai ouvert ton compte Instagram, j'ai pensé tout de suite à Pierre et Gilles (sans copier leur style, bien sûr). Font-ils aussi une partie de ton inspiration ?

Oui évidement qu'ils font partie de mon inspiration et ils ont un peu bercés mon travail au début.

On aime beaucoup le fait que tu reflètes les thèmes actuelles comme la Tchétchénie, le terrorisme... c'est des thèmes particulièrement émouvants. Le processus de création, est-il épuisant au niveau émotionnel ?

C'est ce qui m'épuise le plus ces photos, je me mets à la place de tous ces gens qui souffrent, la photo pour la Tchétchénie m'a fait faire des cauchemars. C'est parfois dur émotionnellement.

 

Rage patriotique

Příspěvek sdílený Pierrick ⚡️ (@vantroostpierrick),

Viens-tu d'un milieu artistique ou t'es le premier à être doué en ta famille ?

Je suis né dans un milieu très ouvert mais pas artistique. C'est ma grand mère qui était plus artiste chez nous. Moi, personnellement je ne pense pas être le plus doué... Mais nous sommes deux à travailler dans l'art, ma sœur est designer.

Question amour, es-tu célibataire ou tu as déjà trouvé le grand amour ?

Non je suis toujours célibataire, je suis en couple avec mon travail. Et je me porte comme un charme.

Merci, Pierrick. Je te souhaite beaucoup de succès, d’inspiration et de followers - là je suis sûr que tu en recevra beaucoup de la République tchèque ! 

Zdroj: instagram.com