3 věci, ve kterých se liší slovenská LGBT scéna od české. Postřehy z gay party v Bratislavě i z ulic!

19. 5. 2017 15:00 Co se děje
3 věci, ve kterých se liší slovenská LGBT scéna od české. Postřehy z gay party v Bratislavě i z ulic!

O slovenské LGBT scéně jsme bezpečně dopředu věděly jednu věc: vyskytuje se na Slovensku. Tato informační základna nám poskytla primární vodítko, že pokud se na ní chceme podívat, musíme tam a ne do Bulharska. Rozhodly jsme se, že vyrazíme do Bratislavy, a to i přesto, že je to dokonce dál než Brno, což je znepokojující. Počastovaly jsme pro vás účastí jednu hojně navštěvovanou LGBT party a také ulice města. Šlo o velmi krátkou návštěvu, neočekávejte tedy nějakou hlubokou sondu, nýbrž pouze pár dílčích postřehů, které tedy rozhodně nejsou nijak všeobecně vypovídající.

Být gay, to je na Slovensku asi o trochu méně v pohodě než v Česku

Já a moje výjimečně podařená žena se často vodíme za ruce. Je to proto, že se milujeme a máme nejlepší vztah pod sluncem, i když je zrovna zataženo, a vůbec ne proto, že bych se jinak ztratila a došla jinam, než se šlo. Ačkoli ulice Bratislavy a Dunaj vypadaly tou dobou velmi dobře, všichni čuměli na nás. Bylo tam sem tam zvednuté obočí, nebo z nepřirozeně dlouho otevřených úst odkapávající slina a děti ztrácely lízátka. Ba ne, nijak děsné to nebylo, nikdo se neodvážil nám dát jakkoli výslovně nebo fyzicky najevo, že mu přijde divné, s kým jsme se rozhodly vodit za ruku.

Mluvily jsme ovšem i s kamarádkami, které ze Slovenska pocházejí, a bohužel situace není stejná, tedy relativně pohodová, všude na Slovensku. Být homosexuál není v takové východoslovenské vesnici prý zrovna hitparáda. Mnoho LGBT lidí tak po coming outu údajně čelí rezolutnímu odmítnutí ze strany své rodiny. Někteří pak hledají lepší přijetí a svobodnější pocit třeba i právě u nás v Praze. Rozdíly mezi Prahou a vesnicí máme ovšem i v Česku a odmítavé reakce zažívají i čeští LGBT lidé, takže nejde o nějaký diametrální rozdíl.

7. 5. 20183 velmi zvláštní masové trendy, které aktuálně ničí svět randění a online seznamování

Jistá „zakřiknutost“ Slováků

Bavila jsem se i s lidmi, kteří pořádají různé gay akce v Česku i na Slovensku, a vyslechla, že slovenské LGBT publikum může působit zprvu trochu zakřiknutěji. Pokusy o nějaké soutěže pro účastníky party a pokusy o různé druhy zapojení publika se prý často setkávají s nezájmem a neúčastí, a tak už se někdy raději pouští jenom hudba a nalévá pití. Zřejmě tato drobná zakřiknutost může souviset s bodem jedna a tedy nižší mírou vnitřního pocitu LGBT lidí na Slovensku, že být gay je oukej. Nicméně i na party, kde jsme byly, nakonec hlasitě zpíval u některých profláklých věcí celý klub, takže to zase nebude s tím uvolněním tak černé.

8. 5. 2018"Kousal jsem si nehty a málem jsem na to umřel." Kousání nehtů není jen nevinný zlozvyk, ale tichý vrah!

Zajímavé party zvyky

Co mě tedy zcela konkrétně trochu překvapilo, bylo zjištění, že některým účastníkům slovenské LGBT party nepřijde divné nést si do klubu vlastní alkohol a ještě se nevybíravě podivují, že pořadatelé a obsluha klubu nesměle protestují. Viděly jsme několik případů, kdy si někdo chodil i tak pravidelně pro batoh s láhví do šatny následován pak skupinou souputníků ven, kdy se hejno vrátilo pokaždé opilejší. Nicméně šlo o jednu party, nelze z toho tedy v žádném případě usoudit, že jde o nějaký setrvalý a masový fenomén, jde jen o drobnost, která nás překvapila a upoutala naši pozornost. Navíc všeobecně řečeno je snaha toho co nejvíc v životě nějak „ochcat“ je stále silně zakořeněná i v české společnosti. Jinak celkově Bratislavě fandíme, je to hezké město a žijou tam i někteří moc fajn lidé.

Foto: Fotostrasse.com

Nikol Šubrtová

Autor

Nikol Šubrtová

"Nebuď idiot." Tahle rada jí změnila život.

E-shop