Amerika má s „uprchlickou otázkou“ jasno. Muslim = terorista. A tak nedá víza ani gayům z Čečenska. Která země sama nabídla pomoc?

19. 5. 2017 09:00 Co se děje
Amerika má s „uprchlickou otázkou“ jasno. Muslim = terorista. A tak nedá víza ani gayům z Čečenska. Která země sama nabídla pomoc?

Podstata azylové politiky by měla reflektovat zejména premisu, že lidé, kteří ze své domovské země utíkají, k tomu mají nějaký pádný důvod. Není to tak dávno, kdy Donald Trump rozhodl, že omezí do USA vstup osobám ze zemí Blízkého východu, resp. obyvatelům muslimských států. Protože terorismus. Ovšem nyní se toto „anti-muslimské“ pravidlo teprve ukázalo v plné kráse – pocházíte-li totiž z muslimské země a prcháte z ní PRÁVĚ PROTO, že je muslimská, máte prostě smůlu.

Živým důkazem dopadů Trumpovy anti-uprchlické filozofie jsou tak čečenští gayové, kterým v jejich zemi sice hrozí smrtelné nebezpečí, ale vízum do USA stejně nezískají. Protože terorismus…

17. 5. 201815 znamení, podle kterých poznáte, že už jste vážně staří!

Podle ruské organizace LGBT Network, která se snažila pomoci gayům z Čečenska vycestovat, se prozatím podařilo získat víza pouze pro dva z více jak 40 mužů. Většina z nich se tak nyní skrývá v různých částech Ruska, někteří se rozhodli ze země vycestovat na vlastní pěst a bez platných dokladů. Americká strana se pak k celé záležitosti odmítla oficiálně vyjádřit s argumentem, že vízové záznamy jsou důvěrné a nelze diskutovat o jednotlivých případech. Na druhou stranu existuje i určitá pravděpodobnost, že Donald Trump vůbec není o celé situaci informován. Jak totiž naznačila vyjádření mluvčí Bílého domu Sarah Huckabee Sanders ohledně jeho nedávného setkání s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem, o tématu politici vůbec nedebatovali.

4. 5. 2018Podívejte se na video plic zdravého člověka a kuřáka, to vás možná kouření odnaučí

Aby v tom Amerika ale nebyla sama, je třeba dodat, že víza odmítly podle mluvčí LGBT Network poskytnout i mnohé další země. Proto je jistě určitým „světlem na konci tunelu“ rozhodnutí úřadů v Litvě. Právě ta se stala první zemí, která na celou situaci zareagovala velmi flexibilně a gayům prchajícím z Čečenska azyl sama nabídla. Vedle toho se pak díky facebookové kampani neziskové organizace Rainbow Railroad podařilo vybrat více jak čtvrt milionu dolarů, které budou užity na poskytnutí různých forem pomoci prchajícím Čečencům. Těm totiž již moc „času na útěk“ nezbývá – jak totiž údajně avizoval čečenský vůdce Ramzan Kadyrov, je v plánu zbavit se gayů do počátku Ramadánu. A ten letos nastane 26. května....

Zdroj: gaytimes.co.uk, attitude.co.uk, out.com

Mirka Dobešová

Autor

Mirka Dobešová

Díky travesti sudičkám, s nimiž si je vzájemně stále v patách (a ráda si od nich půjčuje nejen kosmetiku, ale i šaty), miluje všechno trans a queer. Určitou obsesi má pro Londýn, Costu, West End a hlavně Priscillu, královnu pouště.

E-shop