„Doller používáme denně a nikdy jsme nebyli šťastnější,“ tvrdí autoři netradičního diáře, který ukáže „cestu ke štěstí“ i vám

7. 6. 2017 08:30 Co se děje
„Doller používáme denně a nikdy jsme nebyli šťastnější,“ tvrdí autoři netradičního diáře, který ukáže „cestu ke štěstí“ i vám

K plánování v době chytrých mobilních telefonů mnozí přistupují jako k aktivitě, která znamená zanášení položek do systému. Nezřídka se tak z každého (nejen) pracovního dne stává časový výčet položek a prakticky honba za jejich naplněním. Diametrálně jiný pohled na „plánování“ pak ale přináší „tak trošku jiný“ diář Doller. Nejsou v něm žádná data a naopak obsahuje spoustu položek, které rozhodně v žádném běžném diáři nenajdete – třeba shrnutí měsíčních úspěchů či roční cíle.

Doller nese jméno podle příjmení svých „duchovních otců“, Jirky Doležala a Honzy Emlera, a jednoduše z vás dokáže udělat šťastné lidi. S Dollerem totiž přichází spokojenost a také úspěch. Ačkoliv samozřejmě není úplně pro každého, možná právě základní filozofie, na které staví, vás přesvědčí o tom, že byste si jej měli pořídit i vy.

Honzo, Jirko, pro koho konkrétně je Doller určen?

Honza: Doller je pro lidi, co se chtějí posunout, rozvíjet, mít místo, kam zapisovat myšlenky, místo, kde naplánované věci porovnají s tím, jak to dopadlo ve skutečnosti. Doller je pro lidi, kteří nad sebou přemýšlí a jsou kreativní, takže by si ho měli pořídit ti, co sami se sebou chtějí něco dělat. Doller totiž není ani tak diář, jako spíš nástroj pro osobní rozvoj a strategické plánování.

Jirka: Je pro každého, kdo chce být šťastný. Pro každého, kdo ví, že splnit si své sny a dosáhnout stanovených cílů bude dřina, ale je odhodlaný překonat překážky a za tím, po čem touží, jít.

Jak je díky diáři možné být šťastný?

Jirka: Doller se totiž snaží lidem pomoct v dosažení jejich snů. Aby ale bylo možné něčeho dosáhnout, je potřeba mít nejdřív vizi. Tu je pak možné uchopit a detailně zmapovat. Teprve když má člověk jasnou vizi, čeho chce dosáhnout, může si začít stanovovat jednotlivé dílčí cíle. A právě k jejich naplnění svým dílem pomáhá i Doller.

11. 5. 2018Potřebuje vaše tělo i mysl blahodárnou relaxaci? Zaměřte svoji pozornost na aromaterapii

Cíle jsou pro Doller zjevně zásadní – každý majitel by si tak do svého diáře měl mj. poznamenat, čeho by chtěl dosáhnout v horizontu pěti let. Co vás vedlo zrovna k volbě „pětiletky“?

Honza: Těch pět let je něco mezi krátkodobou a dlouhodobou změnou. Třeba rok je moc krátká doba na to, aby se stalo něco velkého, a protože po sedmi letech se člověk kompletně mentálně mění, tak ta „pětiletka“ obecně vzbuzuje určitý respekt k času. Snažíš se víc promyslet, co s tebou za tu dobu bude…

Jirka: Je to symbol času, který je dostatečně vzdálený, aby se mohlo odehrát něco velkého, ale zároveň to není moc daleko, aby si člověk mohl říct – mám dost času, takže nemusím věci moc řešit. Spousta lidí si navíc myslí, že otázka typu „kým jsem za 5 let“ je jen jeden konkrétní cíl, ale tak to není. Odpovědí na ni je všechno, co pro tebe konkrétně osobní štěstí znamená. Ve zkratce jde o to, jak chceš, aby tvůj život vypadal.

Kromě pětiletého výhledu je ale možné díky Dolleru plánovat po kouscích a naopak sledovat věci zpětně – vytvořit si měsíční shrnutí, co se povedlo, a co ne…Nepovedou naopak nesplněné úkoly k tomu, že z toho člověk propadne panice?

Honza: Naopak, když se něco nepovede, není to negativum. Na všem špatném se dá najít něco pěkného. Já sám jsem nepřišel na přijímačky na marketing – ale byl to můj lepší krok v životě, protože jsem si uvědomil, že tam vlastně vůbec chodit nemám. Děláme totiž marketing v rámci DOLLERu rovnou v praxi.

Jirka: Je normální, že některé věci nesplníme, nebo se nepovedou. Důležité ale je připomínat si pozitiva. Hlavně lidi, co mají problém mít se rádi, mají tendenci rychle zapomenout na to, co se jim povedlo. A právě s tím pomůže Doller, připomene ty úspěchy. Jeho systém je totiž vytvořený tak, aby se člověk odpíchl od své vize a následně si rozdělil své cíle na menší, které bude postupně plnit. V měsíčním shrnutí pak ukazuje, že i když zrovna něco nevyšlo, hodně jiných věcí se povedlo – a na tom je potřeba stavět.

Honza:…spousta lidí si totiž nevěří! Plněním těch malých kroků si člověk dodává sebedůvěru, jde postupně do větších rizik.

1. 5. 2018Chcete zkusit afrodiziaka? Ústřice jsou pasé, zobněte si třeba kobru nebo polévku z ptačího hnízda

Ok, kluci, předpokládám, že sami Doller taky používáte, takže co je vaším pětiletým cílem, tedy tím, díky čemu budete opravdu šťastní?

Honza: Život se skládá z mnoha faktorů - rodina, kamarádi, volný čas….užívání si. Pro mě je to kombinace všech těch střípků, snažím se připomínat si ty důležité věci. Mám tam i konkrétní věci, ale spíš je to o té mozaice. I proto je Doller postavený na víc pilířích. Chceme, aby lidi přemýšleli nad životem víc komplexně. Že nejde jenom o práci, ale že k životu patří i jiné věci jako užívání si….Ale teprve když všechny ty součásti splní tvoje očekávání, až pak přichází štěstí a spokojenost.

Jirka: Letošní rok pro mě souvisí hodně se vzděláváním, chci se hlavně učit. Navíc letos chystáme spoustu novinek. Rozjíždíme např. Úspěchobraní, což je taková rodinná konference, kde se lidi mohou mezi sebou pobavit o tom, jak dosáhnout toho, po čem touží. Můžou se vzájemně inspirovat. Chystáme i vzdělávání o plánování, efektivitě, ale samozřejmě v tom všem nesmí chybět ani zábava.

Doller je na trhu od roku 2015, tehdy jste ho poprvé uvedli na crowdfundingovém portále Startovač. Co vás vlastně přivedlo na ten prvotní nápad?

Jirka: S Dollerem jsme přišli ještě na škole. Nikdy jsme totiž nic moc neplánovali a ani jsme nebyli zdatní v organizaci času. A přesně to byl ten důvod, proč je tu Doller. Měli jsme vlastní chaos a potřebovali jsme ho řešit.

Začali jste tím, že jste se báli, zda se vůbec prodá 1000 kusů. Dnes jste se v prodeji vyšplhali až na 35 000. Dostáváte nějakou zpětnou vazbu od těch, kdo Doller používají?

Honza: Docela často. Většinou nám lidi píšou, že mají Doller rádi, protože si díky němu utřídí myšlenky. Často také zmiňují, že podporuje kreativitu, hodně lidí dokonce začalo kvůli Dolleru – v době veškeré elektroniky – znovu psát. Máme samozřejmě i příběhy, kdy lidi díky Dolleru změnili práci, protože díky zpětné vazbě zjistili, že to, co dělali, je vlastně nenaplňovalo.

Jirka: Někteří třeba kradou pastelky dětem. My si tyhle zprávy schraňujeme a občas i zpětně pročítáme. Je skvělé vědět, že lidé Doller používají a perfektně jim funguje. Taky se nám párkrát stalo, že jsme šli do kavárny a viděli Doller u někoho na stole. To bylo bezva, hned jsme se s majitelem dali do řeči a zjišťovali, jak je s ním spokojen…

Takže by se dalo říct, že Doller změnil život nejen vám, ale mění ho i těm, kdo ho používají. To je docela konkrétní podoba úspěchu, co znamená „úspěch“ pro vás?

Honza: Úspěch je zábava, to, že tě baví, co se okolo děje. Je to těžko definovatelné. Zkoušeli jsme dělat výzkum, kde měli lidi popsat, co je pro ně úspěch. Nejčastěji byla zmiňovaná rodina a zdraví a možnost cestovat. Pro mě osobně je ale úspěch to, že mě baví život.

Jirka: Pro mě úspěch znamená osobní štěstí. Aby šel člověk spát s úsměvem, protože zažil skvělý den a těší se, co mu přinese ten další. Pokud bych mluvil za nás oba, tak úspěch je o tom, že děláme, co nás baví a těšíme se z toho – tedy Doller. Ostatně, i my ho denně používáme a nikdy jsme nebyli šťastnější.

{youtube}5reP2s6nBMI{/youtube}

 

Mirka Dobešová

Autor

Mirka Dobešová

Díky travesti sudičkám, s nimiž si je vzájemně stále v patách (a ráda si od nich půjčuje nejen kosmetiku, ale i šaty), miluje všechno trans a queer. Určitou obsesi má pro Londýn, Costu, West End a hlavně Priscillu, královnu pouště.

E-shop