Svět na lepku: Stojí pšenice v pozadí sebevražd a rozvrácené imunity?

Svět na lepku: Stojí pšenice v pozadí sebevražd a rozvrácené imunity?

Zavrhnout jednu ze základních potravin, na které stojí výživa většiny lidstva? I to je v sázce. Řeč je o pšenici, které někteří vědci nemohou přijít na jméno -…
Tomáš Soukup Tomáš Soukup Autor
11. 5. 2017

Zavrhnout jednu ze základních potravin, na které stojí výživa většiny lidstva? I to je v sázce. Řeč je o pšenici, které někteří vědci nemohou přijít na jméno - a vedle alergií jí přisuzjí celou plejádu dalších civilizačních nemocí. Obezitou počínaje, depresí konče. Je ale někdejší divoká travina z asijských stepí opravdu takovým zloduchem?

Produkce kulturní odrůdy pšenice narůstá. Ještě na počátku milénia činila 586 milionů tun, v předloňském roce se už ale této obiloviny vyprodukovalo o čtvrtinu více – závratných 750 milionů tun. V posledních desetiletích je pšenice trnem v oku mnoha výživových poradců a vědců. A v čele celého „čarodějného procesu“ nestojí nikdo jiný než lepek.

<Path> Myslíte si, že grapefruit se nedá jíst? Tyhle tři jednoduché recepty změní váš názor!Zdroj: Men's Health, PinTerest

Celiakie neboli alergie na lepek je známá po staletí, odborníky ale děsí její nárůst v populaci. Celiakie je dána i geneticky – zatímco v Německu je podíl celiaků v populaci okolo 0,2 %, v oblasti západní Sahary má nesnášenlivost k produktům z obilných výrobků celých 6 % obyvatel. V Česku pak jde o cca 100 tisíc nemocných.

Nutno dodat, že lepek (známý také pod odbornějším názvem gluten) nemá přesně dané složení. Jde o komplexní směs obilných bílkovin, které se nachází třeba i v ječmeni, žitě nebo rýži. A v mnoha dalších obilovinách.

<Path> ÚVOD DO ZDRAVÉHO JÍDELNÍČKU: Kuřecí maso – jste si jisti, že vám jeho konzumace prospěje?Zdroj:

Čeští odborníci se shodují, že nadměrná konzumace lepku škodí. Sníst lepku více, než je zdrávo, přitom není nic těžkého. Výtažky z pšeničných zrn objeví pečlivý konzument při pročítání obsahu složení kromě pečiva i v marmeládách, uzeninách a masových konzervách, mléčných výrobcích – a samozřejmě i v pivu.

Ostatně pojmenování „lepek“ nedostala podle výživových expertů pšeničná směs bílkovin náhodou. Zalepuje střeva, zhoršuje vstřebávání dalších živin a dráždí imunitní systém. Nadměrná konzumace lepku prý způsobuje rozvrat imunity, ta se následně podílí na rozvoji nejrůznějších psychických problémů.

Na druhé straně barikády protestují lékaři, dle kterých je posedlost bezlepkovou stravou uměle vyvolaným fenoménem. V pozadí prý stojí – jak jinak – zisk. Bezlepkové potraviny se totiž prodávají v porovnání se svými glutenovými protějšky až několikanásobně dráž. Podle mnohých se navíc stačí přeorientovat na odlišné přílohy – brambory, luštěniny, ale třeba také zeleninu.

Zdroj: dotyk.cz, health.com, wikipedia.com

Populární
články

Některé mučicí nástroje se dochovaly dodnes
LIDÉ

Hrozivé sexuální mučení praktikované v minulosti se týkalo především žen a gayů. Jak si naši předci představovali správné „tresty“?

Autor: Mirka Dobešová
Stomie dnes neznamená konec světa ani života
LIDÉ

„Od svých třiceti let mám vývod. Nejprve jsem myslel, že můj život skončil,“ vzpomíná Zdeněk. Jak jej dnes tzv. stomie omezuje?

Autor: Mirka Dobešová
Vaše dovolená nemusí být jen o vyhledávání památek, ale i neobvyklých sexuálních zážitcích
HOT!

Sexuální turistika: Spojte potěšení z cestování s prohlubováním své intimity. Které světové destinace jsou ty nejoblíbenější?

Autor: Michal Černý
Mít v 90 letech svůj první veřejný coming není jednoduché, ale Kenneth Felts svůj strach překonal a změnil tím zbytek svého života
LIDÉ

V 90 letech se rozhodl pro veřejný coming out a změnil tím zbytek svého života. Příběh Kennetha Feltse inspiruje tisíce lidí po celém světě

Autor: Michal Černý
Krása Dolomit láká na idylickou glamsport dovolenou
LUXURY TRAVEL

Nový trend „glamsport“ láká na spojení aktivní dovolené s luxusem. Vyzkoušet jej můžete třeba s kolem v italských Dolomitech

Autor: Redakce
Je-li čištění intenzivní, může pastu i nahradit
TĚLO & MYSL

Je zubní pasta pro zdraví chrupu nezbytná? Podle odborníků ne – a vznikla jen kvůli zisku výrobců. Zdravé zuby lze zajistit i jinak

Autor: Mirka Dobešová
Pokud se budou pozitivní výsledky klinických testů opakovat, mohou se muži těšit na své „antikoncepční Eldorádo“
TĚLO & MYSL

Zapomeňte na kondomy či vasektomii, vědci přichází s revolučním řešením. Antikoncepční gel pro muže se na trh dostane za pár let

Autor: Michal Černý
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko

E-Shop