Mr. Gay Dánska: Jsem hrdý muslim

Mr. Gay Dánska: Jsem hrdý muslim

Svým životem bourá hned několik tabu, otevřeně se hlásí nejen k homosexualitě, ale také k islámu, který se podle něj musí přizpůsobit 21. století. Na první…
Redakce Redakce Autor
14. 9. 2012

xl 05Svým životem bourá hned několik tabu, otevřeně se hlásí nejen k homosexualitě, ale také k islámu, který se podle něj musí přizpůsobit 21. století.

Na první pohled je to atraktivní muž s dobře stavěnou postavou a uhrančivým pohledem. Není divu, že vyhrál letošní mužskou soutěž krásy Mr. Gay v Dánsku. Ale Michael Sinan (34) není jen krasavec, který se umí hezky usmívat. Věnuje se filologii a specializuje se na perštinu, urdu a pašto. Svou účastí v soutěži chce nabourat předsudky nejen vůči gay komunitě, ale i muslimům „Chtěl jsem ukázat, že být současně gay a muslim je možné a v pořádku,“ vysvětluje v rozhovoru, který poskytl španělské mutaci internetového deníku Huffingtonpost.com.

Írán je plný homosexuálů

Islám je jako náboženství spojován se silnou nenávistí vůči homosexuálům. Jsou to právě muslimské země jako Írán nebo Saudská Arábie, které homosexuální chování kriminalizují. Iránský prezident Mahmúd Ahmadíneád dokonce tvrdí, že v zemi žádní gayové neexistují. „To je velká lež. Írán je plný homosexuálů, ale mají strach a žijí v izolaci, protože se obávají, že by mohli být ukamenování nebo oběšeni," tvrdí Sinan. 

Více: Ahmadínežád: Homosexualita je ohavná

Přitom homosexualita patřila do mnoha islámských zemích už před tisíci let. „V Afghánistánu existuje stará tradice, podle které může mít muž jiného muže jako milence, a ne jako partnera. Stejně tak stále trvá jiná tradice, kdy mladí chlapci eroticky baví starší muže,“ dodává. Otevřeně přiznat homosexualitu ale stále v těchto zemích znamená riskovat život.

sinan

 Nesnášenlivost vůči gayům je podle něj způsobena dezinterpretací veršů Koránu, který byl napsán v jiné době a pro jinou společnost. Přesto se podle něj někteří lidé staví do role Boha a soudí ostatní. „Velmi záleží na na výkladu těchto slov... Nás muslimů jsou dnes spousty a je nemožné žít v minulosti. Stejně jako křesťané nemohou žít podle biblických norem, ani my,“ popisuje.

Sám Sinan je ale přesvědčen, že tato nenávist nemá jen náboženské kořeny. „V Srbsku jsou křesťané a nemají rádi ani muslimy, ani gaye. Na Ukrajině je váš život v ohrožení. V Rusku nepřijímají Gay Pride. Existují evropské křesťanské země, které mají ve skutečnosti mnohem blíž k Saudské Arábii, což jen potvrzuje, že fanatici jsou všude,“ vysvětluje.

Necítím se jako hříšník

Sinan nevidí rozpor mezi svým náboženstvím a sexuální orientací, právě naopak. I když nemůže změnit postavení gayů v mnoha muslimských zemích, může ukázat, že být gay a muslim je nejen možné, ale také v pořádku. „Cítím se milován Alláhem. Obávám se ho, ale miluji ho víc. Toto mi říká moje srdce. Pokud jsou lidé ve jménu Alláha souzeni, ponižováni a dokonce zabíjeni, být homosexuál přece nemůže být horší,“ dodává.

Nedávno mu napsal patnáctiletý chlapec s tím, který byl překvapen, jak je možné přijmout sebe sama jako homosexuála a přitom zůstat věřící. Sinanův příběh je pro něj velkou inspirací a povzbuzením.

Právě pomoci mladým lidem a bourání předsudků, ať již o homosexuálech nebo muslimech, vidí Sinan smysl své veřejné práce. „Mojí motivací pro účast v soutěži nebylo projít se po přehlídkovém molu, ale ukázat homosexuální komunitu a také komunitu moderních muslimů v Dánsku. Média ukazují muslimy jako agresivní extrémisty, kteří se svými zvyky hodí spíš do středověku. To ale není fér. Žije nás tu spoustu a většina z nás je moderních,“ je přesvědčený Sinan.

B-Michael

mrgay1 1

Populární
články

E-Shop