Jak poznat Hate Crime? I nadávky vyslechnuté v tramvaji jsou předsudečné násilí
Rozhovor
Zdroj: iStock
<Path>

Jak poznat Hate Crime? I nadávky vyslechnuté v tramvaji jsou předsudečné násilí

Až vás někdo napadne proto, že jste LGBT, zvažte, zda se chcete na policii vydat sami. Praxe ukazuje, že i tam se můžete setkat s nepochopením či dokonce homofobií. Mnohem bezpečnější je využít doprovod expertek z poradny Justýna. A i když žádné kroky proti pachateli podnikat nechcete, oznamte Justýně, co se vám stalo, a pomozte ukázat, že homofobie je v české společnosti reálná. Advokátky Klára Kalibová a Petra Vytejčková vás nebudou nutit podávat trestní oznámení. Nějakou pomoc, například sociální, ale potřebuje po útoku každý.
Bohdana Rambousková Bohdana Rambousková Autor
20. 10. 2021

Hate crime je v poslední době často užívaným slovem. Jeho český překlad násilí z nenávisti nyní nahradil výraz předsudečné násilí. Proč?

Klára: K označení předsudečné násilí se kloníme i my v Justýně, protože podstatou těchto útoků je předsudek pachatelů vůči skupině, kterou reprezentuje napadený. Silné emoce v podobě nenávisti potkáváme u předsudečného násilí méně často.

Jak s předsudečným násilím pracuje české právo?

Klára: Rozeznává trestné činy, u kterých se automaticky navyšuje trestní sazba, pokud jsou spáchány z důvodu předsudku. Přísněji jsou trestány útoky motivované předsudky z důvodu rasy, etnicity, národnosti, politického přesvědčení či víry/absenci víry. Když je někdo napaden, protože je Rom, trestní sazba se zvyšuje zhruba o třetinu. Když je někdo napaden, protože je gay, k navýšení trestní sazby nedochází. To je nespravedlivé, podstata činu je v obou případech stejná. Podobně jako LGBT jsou na tom lidé s postižením. Napadne-li je někdo, protože jsou nevidomí, bude útok taky stíhán jen jako běžný trestný čin.

Vedle toho máme v trestním zákoníku tzv. základní skutkové podstaty, kdy se jedná o trestný čin, jen pokud je předsudek součástí trestného jednání. Jsou to tři trestné činy – Násilí proti skupině obyvatelů a jednotlivci, Hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob a Podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. Opět je explicitně chráněno pouze výše zmíněných pět skupin lidí.

<Path> Uganda chce trestat homosexualitu smrtí. Zákon přijme ještě letos. Zdroj:

Většina LGBT osob útoky nenahlašuje – taky proto, že nadávky a urážky nepovažuje za tak zásadní. S jakými případy se vaši klienti na poradnu Justýna obracejí?  

Petra: LGBT klienti k nám obvykle nepřichází hned s prvním útokem, který se jim stal. Verbální, případně i fyzické násilí mohou zakoušet i několik let. Přitom ona poslední kapka, kterou si nechtějí nechat líbit, bývá často něco, co by jim dřív nevadilo. Z hlediska práva to nemusí být trestný čin nebo dokonce ani přestupek, z hlediska subjektivního prožívání je to však významný moment, který se stane impulsem k vyhledání pomoci. S nadávkami se setkává v LGBT komunitě každý. Bohužel podle naší zkušenosti je od nich poměrně blízko k fyzickému násilí.

Škodí nadávky jen dotčenému jedinci, nebo celé společnosti?

Klára: Mají velký dopad do sféry jednotlivce, ale formují i jeho okolí. Když se partnerky drží za ruce v tramvaji a někdo je verbálně inzultuje, nejbezpečnější bude vystoupit. Budou se ale cítit špatně, protože se jich útok dotýká v samém nitru lidské bytosti. V té tramvaji zároveň mohl jet jiný LGBT člověk, jenž se tím incidentem také bude cítit ohrožený. A mohl tam jet i někdo, koho útok inspiruje a bude takové jednání považovat za normální. O předsudečném násilí se hovoří jako o útocích s trojím dopadem: na konkrétní oběť, na komunitu a na celou společnost. To je důvodem zvýšení trestní sazby.

Homofobie nezačíná koncentračním táborem, ani fyzickým napadením. Ona prorůstá společností na různých úrovních. Homonegativita je vidět už v neochotě se tím tématem vůbec zabývat a věnovat pozornost poškozeným.

Jak předsudečné násilí vnímá sama oběť?

Petra: Když jdeš po ulici a někdo ti ukradne kabelku, tak si ji prostě příště líp držíš. Když jsi LGBT nebo máš tmavou pleť a jdeš po ulici, nemáš nikdy klid. Jinakost nemůžeš schovat. Navíc třeba ji ani schovat nechceš. Policisté se často ptají: „A proč si nesundáte ten šátek z hlavy? Proč se vodíte s přítelkyní za ruku?“ Ale z jakého důvodu nemám prožívat svůj život naplno a všichni ostatní můžou?

Klára: U LGBT lidí útoky mohou vést k vyoutování v situaci, kdy si to nepřejí. S jinou barvou pleti žije člověk od dětství. Nemá mezník toho coming outu. Homofobní útoky můžou zapříčinit, že člověk bude celý život žít uzavřený a bude trpět extrémním menšinovým stresem, protože bude tajit, že je gay.

Navíc LGBT lidé se ve velké míře setkávají s předsudečným násilím ze strany svých blízkých a blízkého sociálního okolí. To oběť definovaná barvou pleti nemá. Ji rodiče najednou nenapadnou proto, že je Rom. Tohle ještě prohlubuje bolest – nejsem pouze napaden, ale absolutně ztrácím svoje zázemí. Homofobní násilí se taky často objevuje ve formě sexuálních útoků. Bývá běžné při coming outu v rámci partnerských vztahů. Partner, obvykle muž, coming out partnerky neunese a jako přesvědčovací metodu použije sexuální útok.

<Path> Gay po odmítnutí hetero nápadníkem málem přišel o životZdroj:

Poradna Justýna s Prague Pride právě spustili kampaň Ozvi se! O co jde?

Klára: Vyzýváme lidi, kteří se setkají s homofobním nebo transfobním násilím, aby nám o něm řekli. Poskytneme jim zdarma právní a sociální poradenství a oni se pak rozhodnou, co chtějí dál udělat. Online formulář lze vyplnit bez udání osobních údajů, a teprve když bychom měli klienta někam doprovodit, vystoupí z anonymity.

Druhou částí projektu Ozvi se! je vzdělávání policie. Zatím v rámci policie neexistuje standardizovaný přístup k LGBT+ osobám, a proto považujeme za jistější je na policii doprovázet.  

Populární
články

Užívá si, že nemusí nervózně čekat u telefonu, oba preferují aktivní udržování neustálého kontaktu
LIDÉ

„Potřebujeme vidět a slyšet, že nás ten druhý taky chce,“ říká v rozhovoru o lásce muž, který roky bojoval s ghostingem

Autor: Irena Piloušková
Těžko říci, zda změnit přátelství v přátelství se sexem, je zrovna výhra
LIDÉ

Je „přátelství s výhodami“ skutečně výhodné? Podle odborníků nejsou nezávazné vztahy pro každého a často končí špatně

Autor: Mirka Dobešová
Sezení při močení má pozitivní účinky na zdraví i hygienu
TĚLO & MYSL

Při močení si raději sedněte, doporučují lékaři mužům. Aneb proč není tato mužská „výhoda“ záviděníhodná

Autor: Mirka Dobešová
Zbiroh je krásné malé městečko vzniklé už ve 13. století. I díky Jamisonovi Youngovi má opět šanci vejít do většího povědomí celé republiky
LIDÉ

Australan spravuje bývalou vlakovou stanici ve Zbirohu. Chce z ní vytvořit velkolepé regionální kulturní centrum

Autor: Michal Černý
Josef Šálek je doslova ztělesněním toho, že když se pro něco skutečně rozhodnete, můžete dokázat „nemožné“
LIDÉ

„Člověk dokáže úplně cokoliv, když se pro to rozhodne a přestane pochybovat,“ říká Josef Šálek, pokořitel několika světových rekordů

Autor: Michal Černý
Štěpán Ježek alias DJ Tokátko a Matyáš Sichrovský – duo, které se posledních několik měsíců snaží dát Radosti FX novou tvář
KULTURA

„Aby k nám lidi chodili jen proto, že jde o Radost, to je musíme zase naučit. Tentokrát chceme jít spíše komunitní cestou,“ shodují se majitel hudebního klubu Radost FX Matyáš Sichrovský a produkční Štěpán Ježek

Autor: Michal Černý
Ikonické boty, které se pro mnohé staly životním stylem
STYL

Měsíc hrdosti je vždy bohatý na nové kolekce, ani výrobce ikonických tenisek letos nezahálel

Autor: Michal Černý
Mladí LGBTQ+ lidé mají ve spojení s klimatickou změnou z více než poloviny vážné obavy o svoji budoucnost, často i oprávněně
AKTUALITY

Mladí LGBTQ+ lidé se o klima bojí víc než hetero většina, čelí proto i depresím. Klimatická změna totiž vystaví komunitu větším rizikům

Autor: Michal Černý
Ne každý podpatek musí úplně škodit
TĚLO & MYSL

Skutečně podpatky nohám i zádům jen škodí? Vědci nově doložili, že jeden typ podpatků zdraví prospívá. A nosit by je měli i muži

Autor: Mirka Dobešová
Jaroslav Reich Lorman
LIDÉ

„Starší LGBTQ+ lidé jednoduše nejsou tolik vidět, ne že by nebyli,“ myslí si ředitel organizace ŽIVOT 90

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop