Chef Kamu a její smíchovské bydlení plné inspirace

Kamila Rundusová alias Chef Kamu je známá česká kuchařka, která je autorkou dvou úspěšných knih – nejbarevnějších kuchařek. Druhá kuchařka se věnuje hlavně…

Autor: Jan Witek / Zdroj: Foto: Petra Jansová / 1. 2. 2019

Kamila Rundusová alias Chef Kamu je známá česká kuchařka, která je autorkou dvou úspěšných knih – nejbarevnějších kuchařek. Druhá kuchařka se věnuje hlavně mexické kuchyni. Kamu se učila své profesi všude po světě a má za sebou třeba i vaření u Jamieho Olivera. Zahlédnout ji můžete často i v České televizi a v rámci tohoto rozhovoru nás pozvala k sobě domů.

Co může být pro Kamu v bytě nejdůležitější? Asi kuchyň, ne? (smích)

Ano, pro mě to je určitě kuchyň. Jak já říkám, moje kuchyň je můj hrad a trávím v ní nejvíc času. Ne že bych musela, ale protože chci. Mám to tady moc ráda. Přistěhovala jsem se do tohoto bytu k příteli a už to tady tak nějak bylo hotové, ale za rok a půl, co tu bydlím, jsem si to tak trochu přizpůsobila a miluji tady nejenom vaření, ale dokonce zde i pracuji.

Pracuješ v kuchyni?

Ano, u jídelního stolu. To je taková moje pracovna. Jsem tady fakt 80 procent svého času. Perfektně odsud vidím do obýváku, kde sedí můj přítel, a můžu na něj koukat, i když vařím. Takže je super, že nejsem taková ta ženská, která je zavřená jen v kuchyni. (smích)

20. 9. 2019Fiddo: nová mobilní aplikace pro nejlepšího přítele člověka funguje jako psí i lidská seznamka. Nabízí však mnohem víc

Máte to tady opravdu zajímavé. Kdo z vás spíše zařizuje byt?

Dá se říct, že to děláme společně. Já jsem se k příteli nastěhovala před rokem a půl a skoro všechno už tady bylo, já do toho jen dala trošku ženskou ruku. Takže květiny, obrázky apod. Ale vybavení vybíráme oba. Makali jsme na tom teď asi rok, abychom to dotáhli do takového nějakého našeho pocitu.

Jaký styl bydlení vyznáváš?

S přítelem máme naštěstí docela hodně podobný styl a smysl pro detail. Máme rádi takový umělecký vzhled. Společně jsme tak tento byt dotáhli do takového stadia, aby se nám tady hezky bydlelo.

Kde se inspiruješ?

Jak jsem říkala, je štěstí, že máme oba stejný vkus, takže to pro nás znamenalo, že jsme vlastně ani nic nevymýšleli. Prostě když vidíme nějakou věc, tak si řekneme, že se nám tam bude hodit, a koupíme ji. Nicméně se dá říct, že nás inspiruje právě cestování.

Říkala jsi, že se hodně věnuješ také detailům?

Ano, třeba když se podíváš na topení, tak přítel Robi zařídil tyhle otočné ventily, které pochází odněkud z Itálie, jsou retro a přesně do našeho stylu zapadají. Takže opravdu máme rádi detaily, když řešíme i ventily u topení. (smích) Když ta věc prostě splňuje naše podmínky a představy, tak ji koupíme, a většinou tady opravdu krásně zapadne.

Zajímavě však vypadá i nábytek, ten je odkud?

Dá se říct, že je to takový indonéský styl, něco pochází z cest, ale jinak tady z Česka. Máme s přítelem rádi takové ošoupané věci, barevné, různě natřené apod. Máš pak pocit, že ten nábytek toho má už hodně za sebou, ale přitom je to nové. Mám taky hodně ráda barvy. Musí to být prostě veselé. Barevné doplňky pak kombinujeme s tím „jakoby starým“ nábytkem a tvoří to zajímavý celek.

Líbí se mi, jak to všechno perfektně ladí s tím starým domem.

Ano. Dům byl kolaudován roku 1892 a patří přítelově rodině. Jeho maminka ho zdědila po babičce a bydlíme tady opravdu celá rodina. Takže jsme všichni pohromadě – sourozenci, bratranci, rodiče apod. Když byly Vánoce, tak jsme se sešli u nás v obýváku a bylo nás třeba čtyřicet. Navíc jsou tady i původní stropy, všechno to tak nějak ladí s našim stylem a zároveň z toho dýchá staré kouzlo.

Je o tobě známo, že hodně cestuješ, jsou tady doma i nějaké věci z cest?

Ano, třeba lustr máme z Bali. Z cest pochází i houpací síť, kterou máme v obýváku. Na cestách se ale hodně inspirujeme, co se vybavení týče. Takže u nás doma je docela bohaté propojení kultur. Ty jednotlivé kultury jsou si svým způsobem tak trochu podobné a často mají blízko také k jakémusi „mystičnu“, což se nám líbí. Jsme oba spíše spirituálně založení. Takže se nám líbí různé sošky a věci, které mají nějakou energii.

Od koho jsou ty zajímavé obrazy?

Ty maloval Petr Bobek. Je to vlastně i můj tatér, tak jsem si řekla, že když jsem od něj potetovaná, tak by se mi líbily doma také jeho obrazy. Dá se říct, že všechny věci, které doma máme, dávají smysl a vždy se s něčím spojují. Nic tady není úplně náhodou. Buď jsme tu věc od někoho dostali, nebo má zkrátka nějaký příběh.

Je to také tím, jakými lidmi se obklopujete?

Určitě je tam spojitost. Máme kolem sebe zajímavý okruh lidí, samé umělce a další „blázny“. (smích) Tady vidíš třeba obraz Jany Brauner (Kamu ukazuje na obrovský obraz ženy v masce), který vznikl během křtu mé knihy. Jana ho malovala přímo na pódiu a bylo to zajímavé.

Co zdejší okolí. Jak se ti líbí tady na Smíchově?

Nějakou dobu jsem bydlela v Černošicích v pronajatém domě u Berounky a říkala jsem si, že už v životě nepůjdu do Prahy. Pak jsem cestovala různě po světě, a když jsem se vrátila, tak jsem byla nějakou dobu v centru na Václaváku. To mě moc nebavilo. Byla jsem rozhodnutá, že už nikdy do centra bydlet nepůjdu. A pak jsem potkala přítele, a i když se mi sem ze začátku nechtělo, nakonec jsem si to místo oblíbila.

Máš to teď všude kousek…

Ano, to je na tom super. A i když jsme v centru, tak tady opravdu takový hluk není. Zároveň se tu dá skvěle parkovat, máme kolem parčíky pro pejska. Všude dojdu pěšky maximálně do desíti minut a nemusím řešit dopravu.

Ty jsi nedávno zažila další úspěch s druhou knihou nejbarevnějších kuchařek, Nejbarevnější Mexiko. Slyšel jsem, že byla rychle vyprodaná?

Ano, jsem moc šťastná. Ta knížka je skvělá, barevná. Museli jsme pak dokonce udělat i dotisk.

Takže tvým fanouškům se líbí?

Ano, hrozně moc a jsem za to ráda. Stal se z toho dokonce i velký virál, protože jsme udělali tu věc, že obal knihy mění barvu v reakci na teplo, a to se lidem hrozně líbí, takže to sdílej a dělá si to reklamu doslova samo. Doufala jsem, že to takhle nějak bude vypadat.

6. 1. 2020Domácí mazlíčci v podobě tygra či opice. Kolik to stojí a co je potřeba dodržet?

Mohli bychom alespoň ve zkratce říct, co je hlavním obsahem tvé nové knihy?

Ono je to těžké jednoduše zformulovat. Když se vrátím k první knize, tak ta byla takovým souborem mého cestování, takových osm let v kostce, a na základě toho jsem se rozhodla, že budu dělat knihy k těm jednotlivým zemím a vytvořím takovou nejbarevnější edici. Takže první karta padla na Mexiko.

Proč zrovna na Mexiko?

Podle mého názoru je to jedna z nejbarevnějších a nejkrásnějších zemí a já jsem vlastně vytvořila takového gastronomického průvodce, kuchařku, ale i tak trochu i encyklopedii o historii a kultuře Mexika. Není to tedy jen kuchařka, ale člověk se v té knize také hodně dozví. Dá se říct, že je to taková cestopisně-kuchařská kniha. Jen musím upozornit, že objednat lze jen přes mé webové stránky (www.nejbarevnejsikucharka.cz), nikde jinde ji neseženou.

Jak to vypadá u Kamu doma se můžete podívat v galerii níže: