ROZHOVOR: Mladí Češi právě vybírají letní brigády. Jaká je práce animátora v zahraničí a požadavky na uchazeče prozradil Richard Blahut

Měsíce leden a únor jsou tou pravou chvílí k tomu, aby si česká mládež začala hledat brigádu v zahraničí, později totiž už nemusí být takový výběr. Právě v…

Autor: Jan Witek / Zdroj: Foto: Archiv Richarda Blahuta / 31. 1. 2019

Měsíce leden a únor jsou tou pravou chvílí k tomu, aby si česká mládež začala hledat brigádu v zahraničí, později totiž už nemusí být takový výběr. Právě v těchto měsících probíhá nejvíce výběrových řízení a castingů třeba také na animátory, což je jedna z nejoblíbenějších letních brigád. Kdo by taky nechtěl trávit léto u moře, tancovat s lidmi, vystupovat v různých představeních a užívat si na maximum?

Animátora však nemůže dělat úplně každý, i v tomto případě jsou nutné jisté předpoklady. O tom, co všechno byste měli umět a že ani práce animátora není procházka růžovým sadem, jsme si povídali se zkušeným animátorem Richardem Blahutem, který do zahraničí za prací odlétá každou sezonu. 

Kdy je dobré začít se o práci animátora zajímat? S jakým předstihem?

Čím dřív, tím líp. Každopádně šanci mají i uchazeči, kteří se hlásí v průběhu letní sezóny, je to méně jisté, ale ne nemožné, protože jsou zaměstnavatelé, kteří hledají animátory i v létě.

31. 1. 2020Barvy, laky a drahé kameny: rok pánské manikúry je tu

Jaké mají uchazeči možnosti? Kde všude mohou pracovat a kdo tuto práci většinou nabízí?

Možností je hodně. Převážně se jedná o země ve Středozemí. V Evropě hlavně Španělsko a Řecko. Práci nabízejí buď agentury nebo cestovní kanceláře. Takže záleží na tom, zda uchazeči chtějí pracovat jen pro klienty určité cestovní kanceláře nebo pro všechny hosty hotelu. Druhá možnost nabízí větší mezinárodní prostředí.

Jak zaujmout na castingu, pokud bych o práci animátora uvažoval?

Nejdůležitější ze všeho je úsměv a sebevědomí. Dále kladný vztah k pohybovým aktivitám, sportu, tanci a také k dětem. I nedostatek v jazykové výbavě se dá vykompenzovat pozitivním přístupem na castingu. Jakákoliv speciální dovednost může také pomoci, ať už je to zpěv, gymnastika nebo žonglování.

Musel ses na práci animátora nějak speciálně připravovat?

Když jsem vyrazil do Řecka poprvé před šesti lety jako animátor, měl jsem o této práci jen zkreslené představy, takže jsem nebyl nijak zvlášť připraven. Až časem mi došlo, že je to úplně ideální práce pro mě, na kterou jsem se připravoval v podstatě celý život. Už od dětství jsem navštěvoval hodiny zpěvu, tance, dramatické výchovy a klavíru. Mezi mé záliby patřil i sport a míčové hry a na střední školu jsem pak šel na jazykové gymnázium. Takže aniž bych to věděl, průběžně jsem se připravoval na tuto práci, která mě stále naplňuje a baví. První dva týdny práce jsem měl jako trénink a učil jsem se vše prakticky za pochodu.

Co myslíš, že je dobré, aby uchazeč o post animátora uměl a věděl?

Ode všeho trochu. Hlavně by to měl být člověk, kterého baví práce s lidmi. Svým způsobem je animátor PR v hotelu. Je to o kontaktu s hosty. Stálý úsměv je tedy podmínkou úspěchu.

Jsou nabízeny nějaké odlišné pozice jako třeba taneční, herecký, dětský animátor apod.? Kolik takových pozic existuje?

Ano, je více druhů animátorů, kteří se dělí podle zaměření a schopností animátora. Sportovní animátor je zaměřen na sportovní aktivity, jako je fotbal, volejbal, pétanque a další. Fitness animátor má na starosti vedení fitness aktivit. Jedná se hlavně o aquagym, který bývá vyvrcholením denního programu. Ale také strečink, jóga, stepaerobik, aerobik nebo zumba. Dětský animátor tráví většinu času s dětmi v miniklubu, kde pro ně pořádá tematické dny, jako je indiánský den, pirátský den, výtvarný den, eko den a večer s dětmi tančí mini disco. Teen club animátor má na starosti aktivity pro teenagery, většinou sportovně zaměřené. A pak je tzv. „allround“ animátor, který by měl být schopný vzít jakoukoli aktivitu a občas vypomoct i s dětmi v mini clubu nebo v teen clubu. Pravda je ale taková, že na to dělení se moc spoléhat nemůže. Protože i dětský animátor někdy může vést aquagym a fitness animátor pak večer někdy tančí s dětmi mini disco.

Na jak dlouho se většinou musí vycestovat?

Zaměstnavatelé preferují uchazeče, kteří mohou vycestovat na co nejdelší možnou dobu. V Řecku je sezóna od dubna do konce října. Minimálně na 3 měsíce. Ale může nastat i situace, kdy zaměstnavatel hledá ještě v průběhu sezóny a ten čas může být výjimečně i kratší. Na Kanárských ostrovech je sezóna po celý rok.

Můžeš ve zkratce říct, jaké jsou většinou pracovní podmínky? 

Ubytování a jídlo je většinou v rámci kontraktu zajištěno. Jsou zaměstnavatelé, kteří hradí cestu tam i zpět nebo pouze cestu zpět při úspěšném dokončení kontraktu. Ubytování bývá v pokojích po dvou a je to buď hotelový pokoj nebo ubytování pro personál, které je někde poblíž hotelu. Jídlo je většinou zajištěno v hotelové restauraci s hosty, ale také v restauraci pro personál. Osobně jsem zažil obě možnosti a jídlo pro personál nebývá žádný zázrak, ale dá se to zvládnout.

Je to brigáda, na které se dá dobře vydělat?

Záleží na zkušenostech, jazykové výbavě a na schopnostech daného uchazeče. Startovní plat v Řecku a na Maltě bývá okolo 550 euro, ve Španělsku to je pak o něco víc. Vzhledem k tomu, že jídlo a ubytování je zajištěno, většinu peněz si člověk může ušetřit. Ale peníze by neměly být hlavní motivací pro tuto práci. Především jde o práci, která poskytuje obrovské a nenahraditelné zkušenosti, ať už co se týče mezilidských vztahů, jazykové průpravy či úžasných zážitků.

Ríša u moře

Kde jsi měl možnost pracovat ty?

Na Kefalonii, na Peloponéském poloostrově, na Zakynthosu, na Korfu, na Maltě a loni na Rhódosu.

Jakými pozicemi jsi prošel?

Začal jsem jako sportovní animátor v menším hotelu na Kefalonii, kde jsme byli jen tři v celém týmu. Tam jsem se naučil vše důležité k tomu, abych tu práci mohl dělat. První sezonu jsem měl také to štěstí, že jsem ji nestrávil celou na jednom místě, ale dohromady na čtyřech místech. Po Kefalonii mě agentura poslala na Peloponéský poloostrov do hotelu v síti Grecotel. To už byl větší hotel, tým měl 10 členů, měli jsme velké podium a světelné efekty. Nicméně jsem stále byl pouze sportovní animátor. První fitness aktivity jsem vedl až na Zakynthosu, kam mě agentura poslala po dvou měsících v Grecotelu. V hotelu jsem byl sám a byl jsem tedy vlastně poprvé zodpovědný za celý program v hotelu.

Jak se pozice vedoucího animátora lišila od toho „řadového“?

Přes den se moje pracovní náplň příliš nelišila od práce v početnějších týmech. Největší rozdíl byl hlavně večer, kdy jsem pořádal hudební kvízy v lobby nebo hrál jiné hry. Také jsem zužitkoval svou znalost hry na klavír a jeden večer jsem měl vyloženě vyhrazen pouze pro PR neboli „guest contact“. Závěr sezóny jsem pak strávil na Korfu. Byl říjen a zbývalo posledních pár dní. Nemohl jsem se dočkat, až pojedu domů. Teplota klesla na 15 stupňů a neměl jsem s sebou žádné teplé oblečení. Od té doby si s sebou vždy balím i teplé oblečení. (smích) Další rok mě chtěli zpátky na Zakynthosu a byl jsem zodpovědný za dalšího člena týmu. Poprvé jsem byl teamleader. Následující rok jsem byl na Korfu, kde jsem byl také teamleader a byl jsem zodpovědný za miniclub animátora. V roce 2017 jsem byl zodpovědný za tým ve dvou hotelech na Peloponéském poloostrově a loni jsem byl asistent Entertainment Managera. Ale ve své podstatě se práce tolik nelišila.

Co je dle tebe na práci animátora nejlepší?

Nejlepší na té práci je to, že to není práce v kanceláři, ale většinu času je člověk venku na čerstvém přímořském vzduchu s dostatkem slunce. Člověk dostává zaplaceno za to, že se udržuje fit a roznáší dobrou náladu. Já si také užívám to, že jsem centrem pozornosti a na chvíli můžu být hvězdou. (smích)

Co je naopak během této práce nejtěžší?

Je to náročná práce – šest dní v týdnu a od rána do večera s přestávkami na jídlo a na sprchu. Když se nacvičuje show, veškerý volný čas jde stranou, i volné dny. Taky jsem jako animátor musel něco obětovat. Dovolené, hudební festivaly, rodinné oslavy, svatby, grilovačky a party s kamarády. Po dobu někdy až půl roku. Těžký je taky někdy návrat zpátky do reality.

Jaká je dle tebe nejlepší lokalita pro práci animátora?

Pro mě zaručeně Řecko, ale ve Španělsku jsem ještě nebyl, možná bych změnil názor. Řecko má své kouzlo, díky kterému se tam vždy rád vracím.

Dá se vycestovat jen v létě? Co pak děláš třeba v zimě?

V zimě se dá pracovat na Kanárských ostrovech nebo na Maltě. Já jsem se na zimu většinou vracel do školy. Taky je to čas, kdy si člověk může rozšířit vědomosti různými kurzy, jazykovými nebo fitness. Taky je to skvělý čas, kdy můžu využít pozvání nových kamarádů na návštěvy po celé Evropě. Mám kamarády, kteří v zimě dělají instruktory na lyžích. Kromě toho některé zimní horské rezorty mají dětské animátory.

Lze si nějak dopředu místo prověřit a být si jist, že bude vše v pořádku? 

Menší průzkum se dá učinit přes sociální média. A to tak, že si člověk vyhledá daný resort na Instagramu nebo na Facebooku, a pokud narazí na členy z týmu z předchozích sezón, je určitě možnost je zkontaktovat a zeptat se. Jinak jiná možnost není. Agentura má možnost zasáhnout, pokud podmínky nejsou dobré a má možnost na hotel zatlačit, aby změnil podmínky ubytování, pokud ta možnost je.

6. 2. 2020Ekoterapie, biohacking a další trendy, které hýbou světem wellness

Měl jsi s agenturou nějakou špatnou zkušenost?

Neřekl bych, že bych měl špatnou zkušenost s agenturou. Ale občas zapracuje ponorka, občas se hosté můžou zachovat špatně. Občas má člověk pocit, že nemá zastání své agentury, pravda je ale taková, že každá situace má vždycky své řešení a agentura vždy to řešení pomáhá nalézt.

Kam se chystáš nyní? 

Chystám se opět do Řecka, ale ještě není rozhodnuto, kam přesně. Chci na Krétu nebo někam, kde jsem ještě nebyl. Štěstí je, že agentura, pro kterou pracuji, je největší agentura pro animátory v Řecku. Mají spoustu možností. Tak uvidíme, kam se letos podívám. Ale vše budu sdílet na svém blogu, který teď zakládám (více zde) a na Instagramu.

Čemu by ses chtěl věnovat poté? Nebo chceš animátora dělat napořád?

Je jasné, že člověk nemůže dělat animátora věčně. Nebo jo? Jednou jsem poznal animátora, kterému bylo přes 70 let. Byl zodpovědný za miniclub a stále byl ještě schopný hrát s dětmi vodní pólo! Nicméně mým snem je navrhovat interiéry. Před dvěma lety jsem kamarádce navrhl kancelář a nesmírně mě to bavilo. Jenže to vidím až v budoucnu. Zatím mě naplňuje cestování. Nechávám si budoucnost otevřenou.