Trendy ve zdravém životním stylu a fitness: Cvičte efektivně, doma i online

Trendy ve zdravém životním stylu a fitness: Cvičte efektivně, doma i online

Ačkoliv z běhání, návštěvy fitness center a BIO stravy se dnes stává prakticky životní styl, na reálném zdravotním stavu populace jako by se tyto skutečnosti…
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
4. 2. 2019

Ačkoliv z běhání, návštěvy fitness center a BIO stravy se dnes stává prakticky životní styl, na reálném zdravotním stavu populace jako by se tyto skutečnosti nijak neprojevovaly. Jak naznačují údaje Světové zdravotnické organizace, v České republice dosáhly loňské přehledové statistiky týkající se nadváhy a obezity nejhorších hodnot v historii. Vyšší než „normální“ váhu má 71 % českých mužů a 57 % žen. Jak navíc shromážděná data naznačují, pětina Čechů neprovozuje vůbec žádné pohybové aktivity a polovina z nás není schopná věnovat se pohybu či jakékoli fyzické aktivitě ani tři hodiny týdně, což je doporučená týdenní „dávka pohybu“.

<Path> Žádných 10 tisíc kroků! Díky obyčejné krátké chůzi si lze prodloužit život a zvýšit kreativitu. Jak dlouho byste měli denně chodit?Zdroj: cancer.org, nature.com, mediarelations.uwo.ca, mayoclinic.org, millionmilelight.com

Přitom najít pro sebe vyhovující pohybovou aktivitu je dnes snazší než kdy dřív. Nové možnosti cvičení již nestojí jen a pouze na pohybu, díky moderním technologiím se i ze sportu může stát skutečná zábava – např. při hudbě, s přáteli. Navíc již ani není nutné pravidelně navštěvovat fitness centrum – pohyb si lze efektivně naplánovat např. pomocí různých mobilních aplikací či se zapojit do online lekcí. Být fit a v kondici tak dnes může být skutečně každý – jen musí chtít.

Pokud se i vy řadíte mezi ty, kteří za vrchol pohybové aktivity považují pochod z gauče k lednici, třeba vás přesvědčíme ke změně. Ve světě zdravého životního stylu se totiž mnohé změnilo. Jaké tedy máte možnosti?

Sportujte doma – pomohou vám i online aplikace

Doba technologická s sebou přinesla také nové způsoby cvičení. K dispozici jsou tak např. cvičební stroje, které jsou schopné připojit se k trenérovi a vysílat jeho lekci přímo na obrazovce, která je součástí přístroje. V zahraničí je tak oblíbený například známý cyklotrenažér Peloton. Zatímco ve fitku probíhá opravdová lekce, přístroj ji vysílá na obrazovku přístroje a vy cvičíte z pohodlí vlastního domova. V Česku sice zatím žádný takový stroj k dostání není, ale funguje zde úspěšná služba OnlineFitness.cz, která byla spuštěná před čtyřmi roky a její obliba neustále roste. Dnes ji využívá již více než 30 000 lidí, což vypovídá o tom, že online cvičení je trend, který vystihl potřeby dnešní uspěchané společnosti.

Další možností, jak si zorganizovat pohybové aktivity po svém a „na míru“, je využití nejrůznějších fitness náramků či chytrých hodinek. Ty nejenže dokáží zaznamenávat vše o vašem fitness životě a aktivitách, ale poskytnou také potřebnou motivaci. Některé vibrující náramky se dokonce vyrábí i ve verzi s „mini elektrošokem“, který dostanete, když se hýbete málo… Ve většině mobilních telefonů pak můžete využívat také různé aplikace (Samsung Health, Apple Zdraví), které se starají o vaše zdraví, pohyb, spánek či správný příjem jídla. Stejně tak poslouží k zaznamenávání údajů o cvičení.

Cvičit můžete venku, s přáteli

Cvičte na čerstvém vzduchu

Ačkoliv když se řekne pohyb na čerstvém vzduchu, většina z nás si představí běh, faktem je, že možností je mnohem více. Ve městech totiž rostou venkovní tzv. workoutová hřiště, která jsou vlastně takovou venkovní volně dostupnou posilovnou – nezřídka uzpůsobenou i dětem či seniorům. V Praze tato hřiště najdete např. v Riegrových sadech, ve Stromovce, v Letňanech apod. „Venkovní cvičení na workoutovém hřišti je zdravější alternativou ke klasickému posilování se závažím. Naše parky, kterých je už více než 300 po celé republice, vyhovují požadavkům profesionálních sportovců, ale zajisté osloví i běžnou veřejnost. Bývají veřejně přístupné a umožňují tak 100% bezplatné využití během celého dne,“ popisuje zástupce společnosti Revolution 13, která tyto parky v Česku buduje.

Stejně tak již není ničím neobvyklým cvičení jógy v přírodě či různé pohybové aktivity ve skupinách, které se setkávají v parcích po domluvě na sociálních sítích (příp. na webu – pro běhání můžete zkusit třeba jdubehat.cz). Nezřídka jsou navíc podobné skupiny vedeny profesionály a konají se – zdarma nebo za symbolický poplatek – i pod záštitou měst či městských částí.

Hýbejte se ve skupině

Již zmiňovaný sport ve skupinách skutečně získává na popularitě – a to nejen ve venkovních prostorách. Bez ohledu na konkrétní podobu provozované aktivity se lidé mohou vzájemně motivovat k pohybu i lepším výkonům. Zatímco tedy podle Marcuse Adama z řetězce fitness center John Reed Fitness opadá zájem o cvičení na klasických tréninkových strojích, na vzestupu jsou skupinové lekce, a to třeba intenzivní intervalové tréninky, které většinou trvají okolo hodiny. Člověk díky nim efektivně a rychle procvičí celé tělo, podpoří kardiovaskulární systém (proto se tomuto cvičení také někdy říká kardio trénink) a redukuje svou váhu, a to při zachování (či malém navýšení) stávající svalové hmoty.

Ovšem i skupinové lekce doznaly oproti minulosti mnoha změn – při cvičení totiž kromě pokynů trenéra můžete např. poslouchat i live produkci známých DJů. „Hudba je hnacím motorem motivace a tréninkového rytmu. Od elektra přes hip hop až k popu. Hudební experti z John Reed dávají dohromady vhodnou hudbu pro každou denní dobu, aby byl trénink intenzivnější. Dvakrát týdně hrají ve studiích live DJs. A z tréninkové plochy se rázem stane skvělý Music Workout,“ popisuje Marcus Adam.

Myslete na zdraví

Možná i kvůli nepříliš veselému zdravotnímu stavu české populace je trendem také změna přístupu k pohybu a cvičení. Na popularitě tak získávají různé pohybové aktivity, které souvisí nejen s prospěšností zdravotní, ale i psychickou (jóga, pilates apod.). To ostatně naznačuje i žebříček fitness trendů, který každoročně sestavuje americká společnost American College of Sport Medicine, právě tzv. „body & mind“ sportování se umístilo v první pětce pro rok 2018. A jak naznačují data Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR, nemoci svalové a kosterní soustavy, stejně jako onemocnění dýchacích cest, jsou stále častější. Do budoucna lze tedy očekávat, že i tyto skutečnosti bude muset fitness sektor zohlednit a zaměří se i na rozličné zdravotně-preventivní cvičební programy cílící např. na zmírnění bolestí hlavy, zad či civilizačních onemocnění.

<Path> Víte, jak spíte? Poloha těla při spánku ovlivňuje vaše zdraví a může dokonce podpořit hubnutíZdroj: Mirka Dobešová, bistromd.com, terrycralle.com, bettersleep.org, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, healthline.com, sleepfoundation.org, cdc.gov, today.com, nih.gov

Tradiční cvičení v posilovnách a různé lekce aerobicu, zumby a dalších sportů samozřejmě jen tak nevymizí, již dnes je ale patrný nástup technologií či nových efektivnějších způsobů cvičení. Bez ohledu na to, který si vyberete, nezapomeňte na to, že jen pohyb není samospásný. Abyste byli skutečně fit a v kondici, měl by tomu odpovídat i váš jídelníček.

Zdroj: Mirka Dobešová + Jan Witek

Populární
články

E-Shop