Po teleshoppingu přichází telepsychiatrie. Podle odhadů lékařů bude znamenat revoluci v medicíně

Psychologové a psychiatři mají v dnešní době doslova ruce plné práce. Nespočet lidí se totiž potýká s rozličnými moderními problémy, s nimiž si sami nevědí…

Autor: Mirka Dobešová / Zdroj: forbes.com / 30. 1. 2019

Psychologové a psychiatři mají v dnešní době doslova ruce plné práce. Nespočet lidí se totiž potýká s rozličnými moderními problémy, s nimiž si sami nevědí rady. Zatímco z návštěv psychologů se však stal do jisté míry trend, konzultace v ordinaci psychiatra mají přeci jen stále negativní konotaci. Jednoduše řečeno, tvrzení, že kdo navštěvuje psychiatra, je „blázen“, jistě není něčím neobvyklým. Právě toto stigma v oblasti duševního zdraví pak vede také k tomu, že se lidé nezřídka rozhodnou raději své problémy neřešit. Změnit by to ale měla tzv. „telepsychiatrie“, která by měla být dostupná všem na obrazovkách počítačů či mobilních telefonů.

26. 2. 2020Jak být spokojeni sami se sebou a nezaměřovat se stále na názor druhých?

Podle studií zaměřených na komunikaci pacientů jsou pacienti ochotní mnohem více se otevřít v případě, že komunikují elektronickou cestou, než kdyby měli s lékařem jednat tváří v tvář. Telepsychiatrie tak slibuje, že tuto komunikační bariéru odstraní, a to aniž by jakkoliv navýšila náklady na péči o pacienty. Další nespornou výhodou je spoření času pacientů, kteří by již nemuseli jezdit do ordinace, což pak ocení zejména ti, kdo bydlí v lokalitách, kde jednoduše adekvátní odborná péče není dostupná.

Péče by v těchto případech měla být poskytována buď prostřednictvím telefonu nebo videokonference. Pokud pochybujete o účinnosti, data promluví – výzkum zaměřený na efektivitu behaviorální terapie poskytované přes telefon ukazuje, že účinek je stejný jako v případě konzultace osobní. Klinická studie z roku 2012 dokonce uvádí, že pacienti, kteří podstupovali behaviorální terapii po telefonu, vykázali o 27 % lepší výsledky při řešení depresivních stavů než pacienti, kteří docházeli na terapii do ordinace specialisty.

30. 1. 2020Připomeňte si účesy, které byly v módě za minulého režimu a v devadesátkách

A tak se odborníci shodují, že právě telepsychiatrie je budoucností psychiatrické péče. Poptávka po odbornících v oblasti duševního zdraví totiž masivně roste, v případě, že by bylo možné „léčit“ se na dálku, z pohodlí domova, je jasné, že klasické ordinace tomuto komfortu budou konkurovat jen těžko.

Ačkoliv telepsychiatrie je zatím zmiňována především v kontextu americkém, ani v Čechách rozhodně nezaostáváme. Např. český lékař Tomáš Šebek je jedním ze spoluzakladatelů portálu ulekare.cz, což je koncept naplňující charakteristiky telemedicíny. Takže by se dalo říci, že není otázkou, zda budeme i v Čechách své problémy řešit s odborníky třeba online přes chat, ale spíše jen to, kdy k tomu reálně dojde…