Když je zle, není chuť, zadrhává i komunikace. Jak deprese ovlivňují váš milostný život?

Deprese a úzkostné stavy nás ovlivňují v mnohém. Kromě jiného také snižují libido. Jenomže otázka vlivu depresí na sexuální život není tak jednoduchá a…

Autor: Petr Opršal / Zdroj: Men's Health / 29. 1. 2019

Deprese a úzkostné stavy nás ovlivňují v mnohém. Kromě jiného také snižují libido. Jenomže otázka vlivu depresí na sexuální život není tak jednoduchá a rozhodně se nedá ze stolu smést jenom takovým krátkým konstatováním. 

13. 2. 2020Intuitivní stravování: „dieta“, která učí lidi (zdravě) milovat jídlo

„Co se sexu týče, nejhůře fungují vztahy, kde depresí trpí jen jeden z partnerů,“ říká Liesel Sharabi, psycholožka a odbornice na komunikaci. „Když jeden trpí depresí, každý krok navíc pro něj vypadá jako nepřekonatelná překážka, zvláště pokud má problémy i s partnerskou komunikací.“

„Muž s depresí se často cítí méněcenný, osamělý a od své partnerky či partnera odříznutý,“ doplňuje Amy Delaney, profesorka psychologie z Illinois.

„Libido podle mne není něco jako jednoduše definovaná veličina či schopnost. Během depresí se dá rozdělit do dvou faktorů, kognitivního a interaktivního. Muž s depresemi nemá jeden jednoznačně definovaný problém. Deprese ovlivňuje jak jeho vlastní pocity, tak schopnost komunikace s partnerem. Když se potíže nahromadí v obou rovinách, snadno v muži stiženém depresí narůstá vztek, zlost a rozhořčení, což vztahu opět škodí. A napravit tyhle škody je daleko těžší, než napravit jen „ztrátu libida,“ říká profesorka Delaney.

V neposlední řadě, někdy může škodit i samotná léčba. „Zejména léky z kategorie selektivních inhibitorů zpětného vychytávání endorfinů, známé také pod zkratkou SSRI, často fungují jako zabijáci chutí na sex,“ varuje psychoterapeut a sexuolog Ian Kerner.

3. 1. 2020Pánská móda nastaví v roce 2020 zcela nová pravidla. Začne měnit i pohled na to, co je „mužné“

Bohužel, jednoduchá rada, jak vyřešit postelová trápení neexistuje. Podle Kernera některým mužům pomůže, pokud změní léčbu. Jiným párům zase pomáhá vztahová terapie. „V některých případech je také lepší sex prostě na nějakou dobu vysadit, zejména pokud vás stresuje a je zdrojem úzkostí. V takovém případě je čas na trochu romantiky bez sexu — líbání, držení za ruce, či různé nepenetrativní metody,“ radí psychoterapeut. „Na druhou stranu musím uznat, že někdy je dobré chytit se té sebemenší jiskřičky a opečovávat ji. Sexem s vaším partnerem nikdy deprese nezhoršíte,“ uzavírá dr. Kerner.