Podle odborníků jsou jádrem všech úspěšných dlouhodobých romantických vztahů jen dvě věci

Najít si partnera pro život je svízel. A když už ho najdete, pořád není vyhráno, protože udržet si hezký fungující vztah je minimálně stejně těžké. Statistiky…

Autor: Nikol Šubrtová / Zdroj: FOTO: Instagram / 29. 1. 2019

Najít si partnera pro život je svízel. A když už ho najdete, pořád není vyhráno, protože udržet si hezký fungující vztah je minimálně stejně těžké. Statistiky hovoří o tom, že pouze zhruba tři z každých deseti lidí žijících v manželství žijí dlouhodobě ve šťastném vztahu. Některé páry se rozvedou a některé sice ne, ale jejich soužití spíše připomíná zákopovou válku a složitá vyjednávání s nepřítelem. Jak to ale udělat, aby se z lásky postupem času nestala říše výčitek, hrubostí a vzteku?

Podle odborníků jsou v jádru všech úspěšných dlouhodobých vztahů vlastně jen dvě věci. A to laskavost a velkorysost. Poznatky vycházejí z dlouhodobé studie, kterou publikoval Business Insider a za níž stojí psycholog John Gottman, který se práci s páry a jejich studiu věnuje již čtyři desítky let.

21. 2. 2020Dáváte si v restauraci často vodu s citronem? Pak to rychle přestaňte dělat. Toto jsou důvody...

Páry, které zkoumal, si během času rozdělil do dvou skupin, které pak nazval Páni (ti s hezkými vztahy) a Pohromy. Již při pohovorech samých byl mezi páry patrný rozdíl, kdy šťastné páry byly klidné, věřily ve vzájemné spojení a intimitu, páry z kategorie budoucích pohrom naopak byly nervózní a tito lidé vykazovali k partnerovi i vztahu nedůvěru.

A jaké tajemství tedy psycholog rozkryl u šťastných párů? Rozdíly byly v tom, že u vztahů, které ztroskotaly, postupem času lásku a zájem o partnera vystřídala lhostejnost a permanentní kritika. Inu, toho, co máme déle, si často prostě přestáváme vážit.

Gottman vše ukazuje na jednoduchém příkladu, kdy třeba muž je vášnivým ornitologem a vidí, že za oknem přistál nějaký zajímavý exemplář ptáka. Ihned se tedy obrátí na svou ženu, aby všeho nechala a na jeho veleobjev se běžela podívat. Muž v příkladu projevuje chuť s partnerkou tuto zdánlivě banální, ale pro něj důležitou věc sdílet a ona má vždy znova dvě možnosti. Velkoryse a vlídně ustat v tom, co dělá, a s láskou a třeba i pobavením se na toho jarabáka jít podívat, nebo muži odseknout, či ho ignorovat.

1. 2. 2020Létající auta jako budoucnost přepravy. Jedno z prvních je vyvíjeno na Slovensku

Jde o to, jestli žena bude muže dost respektovat a udrží si zájem i o jeho pocity a zájmy, nebo jestli během let začne být alergická i na jeho hlas. Třeba ale právě i proto, že ji její muž volá jen tehdy, když on něco chce, a když něco sděluje ona jemu, jeho to také nezajímá. Vše je dvousměrná ulice. Vše je i o velkorysém překonávání drobných křivd a pocitů nespravedlnosti, malých pozornostech a gestech. Třeba i o tom, že radši budete věnovat pozornost partnerovi místo toho, abyste dlouhé minuty zírali do telefonu.

Velkorysost a vlídnost pak mohou pomoci zvládat i chyby partnera, udržovat intimní spojení a kontakt, rozptylovat přehnanou žárlivost nebo pomoci partnerům vyrovnat se s tím, že společný život není jen společná procházka růžovým sadem, ale někdy se po určitá období spíše budete společně po čtyřech plazit stokou. Dokud vám vzájemná láska stojí za to, pak vám na konci stoky bude odměnou to, že sadem zase půjdete s někým, kdo vás zná nejlépe na světě, s kým máte unikátní spojení a kdo stárne s vámi, a ne s někým novým a neokoukaným, ale trochu cizím, nebo také sami.