Hádky na denním pořádku, nespavost či partner, který vámi pohrdá. Víte, jak poznat nezdravý vztah?

Ne každý vztah je procházkou růžovou zahradou. Ale je rozdíl mezi tím, kde občas létají blesky, abyste se do rána usmířili a takovým, který je pro jednoho či…

Autor: Petr Opršal / Zdroj: AskMen / 24. 1. 2019

Ne každý vztah je procházkou růžovou zahradou. Ale je rozdíl mezi vztahem, kde občas létají blesky (následované usmířením), a vztahem, který je pro jednoho či pro oba vysloveně škodlivý. Jak takový zhoubná vztah poznat?

2. 4. 2019Hledáte „lexusní“ městský automobil? Tady je! Otestovali jsme nový Lexus CT 200h

V hádkách jde oběma o poslední slovo

Jak už bylo řečeno, v každém vztahu někdy vypukne bouřka, ale partneři ve funkčních vztazích umí nesváry a spory vyřešit. Naopak v těch nefunkčních jde o to, kdo bude mít poslední slovo, pravdu a oba se snaží o pozici morálního vítěze. „Jakmile se konstruktivní spor změní v hledání chyb, podpásové argumenty a připomínání starých prohřešků, je čas jít o dům dál,“ radí vztahová terapeutka Sarah Shewitz.

Pohrdáte sebou navzájem

Nikdo neříká, že páru musí vydržet prvotní zamilovanost. Ale ideálem je, aby oba partneři byli stále dobrými, ba dokonce těmi nejlepšími partnery, kteří se na sebe mohou spolehnout. Jakmile tohle zmizí, je oheň na střeše. „Pohrdání partnerem je to nejhorší, co se může stát. Když už ztratíte veškeré uznání, co jste pro něj/či ni měli, už jste překročili Rubikon. Pokud považujete partnera za neschopného, méněcenného a pro vás nedostačujícího, či se v podobné situaci octnete vy, je čas se rozejít,“ říká dr. Shewitz.

Vztah negativně ovlivňuje i to, jak fungujete v běžném životě

Tady není moc co dodat. Pokud vaše partnerské obtíže ovlivňují i vaši pracovní výkonnost, spánek, schopnost soustředit se a další důležité oblasti života, je něco velice špatně. „Pokud se vám potíže ve vztahu výrazně přelévají do vašeho dalšího života, často to bývá tím, že už nefungujete jako tým, ale nejste ochotni situaci řešit,“ vysvětluje psycholog a autor mnoha knih o vztazích Grant Brenner.

Cítíte se osamělí

Není nic horšího než si připadat sám uprostřed davu. Snad jen žít ve dvou, ale sám. Když už od partnera necítíte žádnou podporu a místo toho vidíte, jak se propast mezi vámi zvětšuje a vy se navzájem odcizujete, jedná se o jasný důkaz, že tenhle vztah nefunguje.

12. 1. 2019Pomalu to vzdáváte? Podívejte se, jak úspěšně splnit svá novoroční předsevzetí

Do vztahu se dostane i násilí

Dokud létají jen ty několikrát zmíněné hromy a blesky, je to ještě v pořádku. Jakmile to ale začnou být talíře a květináče, už je něco velmi špatně. „Mít zdravý vztah ve chvíli, kdy se jeden z partnerů bojí říct, co si myslí, jelikož se bojí, že by situace skončila násilně, to je prakticky nemožné,“ říká dr. Schewitz. Pokud se bojíte svého partnera, nejedná se o zdravý respekt. Takový vztah je třeba ukončit co nejdříve.