Infarkt nepřichází nečekaně! Zkuste si všímat těchto sedmi příznaků

Tuhle scénu jistě znáte z filmů. Po ulici jde naprosto zdravý a se sebou spokojený muž. Najednou se chytí za srdce, trochu se zazmítá a padne mrtvý. Tak…

Autor: Petr Opršal / Zdroj: Men's Health / 16. 1. 2019

Tuhle scénu jistě znáte z filmů. Po ulici jde naprosto zdravý a se sebou spokojený muž. Najednou se chytí za srdce, trochu se zazmítá a padne mrtvý k zemi. Tak rozhodně infarkt nevypadá a také není pravda, že se tento vážný zdravotní stav nijak neohlásí dopředu. Jakých příznaků byste si tedy měli všímat?

7. 4. 2019Když pro vlastní krásu trpí i zvířata. „Přešlechtění psi tráví svůj život v bolestech,“ říká veterinářka Kateřina Černá

Cítíte se vyčerpaní

Pokud vám najednou i běžná denní rutina ubírá více sil než obvykle a pokud se po běžné rozcvičce cítíte jako po uběhnutí maratonu, možná, že vám vaše tělo signalizuje, že něco není v pořádku. „Je možné, že vaše levá srdeční komora ochabuje a není schopná pumpovat dostatek krve do oběhu,“ varuje kardiolog Robert Segal. „Pokud se cítíte vyčerpaní po delší dobu a bez důvodu, raději zajděte za lékařem.“

Máte problémy s erekcí

Za problémy s erekcí se dá hledat spousta příčin. Jednou z nejčastějších je ale poškození cév a následné nedokrvení vašeho „spodního mozku“. „Pokud jsou poškozeny cévy, které vedou krev do penisu, je pravděpodobné, že se vám ucpou či poškodí i ty, které vedou krev k srdci.“ Takže pánové, někdy za to může stres, někdy přemíra alkoholu, ale pokud máte dlouhodobé potíže, opět se nebojte zajít za doktorem.

Bolí vás nohy

Pozor zejména na bolest, která začíná v lýtkách a pozvolna stoupá až do boku. Může se jednat o periferní arteriální onemocnění, při kterém dojde ke zúžení tepen. Projevuje se mimo jiné bolestivými křečemi v nohou i za normální chůze. Nemoc ale nemusí zůstat jen v nohou. Odborníci z Mayo Clinic varují, že zužování tepen a cév se může rozšířit po celém těle.

Chrápete

O spánkové apnoe jste jistě slyšeli. Někdo chrápe kvůli rýmě, jiný zase včera přebral. Ale pokud trpíte spánkovou apnoe, znamená to, že během spánku na chvíli přestáváte dýchat. Pokud apnoe neléčíte, nemoc vede ke zvyšování krevního tlaku a nepravidelnému tepu. Obojí pak zvyšuje riziko infarktu.

Bolí vás žaludek

Někdy se potíže se srdcem mohou ozvat i v žaludku. „Nervový systém je do jisté míry propojený, zejména pak co se týče signálů z kardiovaskulárního oběhu a trávicího traktu. Někdy se stává, že tělo si signály splete,“ upřesňuje dr. Segal. Potíže se srdcem od obyčejného nadýmání poznáte zejména podle toho, že se zhoršují v závislosti na tom, jak moc jste unavení a vyčerpaní.

Zažíváte pocity úzkosti

Splést si příznaky úzkosti a problémů se srdcem není nic těžkého. V obou případech cítíte tíži na hrudi, motá se vám hlava, cítíte se slabí jako pápěří a obtížně se vám dýchá. Všechny tyto projevy způsobuje zúžení cév a snížení průtoku krve. „Co se může zdát být obyčejnou slabou chvilkou ve stresovém období, to mohou být i první příznaky počínajícího infarktu,“ dodává dr. Segal.

6. 5. 2019Probuďte svou mužnost! Stačí si jen vybrat tu správnou pánskou vůni

Otékáte po celém těle

Zatímco výše zmíněné příznaky mají často zcela nevinné vysvětlení, pokud začnete otékat, zpozorněte. Zkuste si vzpomenout, zda jste v poslední době nejedli příliš mnoho soli. Pokud ne, ale přesto vám otékají nohy, ruce, či chodila, a otoky nemizí, navštivte lékaře. Otékání po těle je jednoznačným příznakem, že vám slábne srdce a krev se hromadí v místech, kde by neměla.