Ženy začaly vyznávat tzv. „januhairy“. Měsíc, během kterého se odmítají holit

Sociální normy a tabu. To jsou věci, které v dnešní době trochu svazují společnost. Zejména pokud se tyto normy týkají obrazu těla. Proti tomu začaly bojovat…

Autor: Jan Witek / Zdroj: Foto: Instagram, Facebook / 11. 1. 2019

Sociální normy a tabu. To jsou věci, které v dnešní době trochu svazují společnost. Zejména pokud se tyto normy týkají obrazu těla. Proti tomu začaly bojovat ženy, které na protest vyhlásily tzv. měsíc „januhairy“ (z anglického January – leden a hairy – chlupatý).

Dle žen, které s projektem sympatizují a zapojily se do něj, žijeme ve svobodné společnosti a neměl by vznikat žádný tlak na to, jak má kdo vypadat, co má nosit apod. Ještě více však upozorňují na nátlak mužů vůči ženám.

7. 5. 2019LUI TIP: Podívali jsme se na kloub problémům, které způsobuje nízká hladina testosteronu

Do kalendáře tak přibyl další měsíc, do kterého se mohou lidé, nyní především ženy, zapojit, a tím bojovat proti určitým stereotypům a podpořit nějakou myšlenku. Jeden takový měsíc, dosti rozšířený i v Česku, mají i muži.

Pro muže je tímto měsícem listopad, který se v angličtině nazývá November a v rámci „speciálního měsíce“ byl přejmenován na tzv. Movember (z anglického moustache – knír a názvu měsíce listopadu – November). Tento měsíc má spíše charitativní nádech a během něho si muži neholí svůj knírek, ale naopak si jej pěstují. Akce má charitativní podtext, díky kterému má docházet k získávání finančních prostředků a také zvyšování povědomí o zdraví mužů (mužská onemocnění jako rakovina varlat či prostaty).

4. 1. 2019Restaurace Asian Temple je skutečným chrámem asijské kuchyně

Je však pravda, že u mužů je tato akce, do které se aktivně může zapojit úplně každý a v jejíž souvislosti probíhají různé sbírky a další aktivity, daleko více viditelná. Knírek prostě nepřehlédnete. Ženy to však se zarostlým podpaždím a chlupy na nohou mají v lednu trochu těžší, proto se rozhodly své fotky sdílet hlavně na sociálních sítích.

Co na to říkáte? Mají podobné akce smysl a dokážou něco změnit? Jak se vám líbí obrázky polonahých chlupatých žen? Napište nám do komentářů níže.