Ženy začaly vyznávat tzv. „januhairy“. Měsíc, během kterého se odmítají holit

Sociální normy a tabu. To jsou věci, které v dnešní době trochu svazují společnost. Zejména pokud se tyto normy týkají obrazu těla. Proti tomu začaly bojovat…

Autor: Jan Witek / Zdroj: Foto: Instagram, Facebook / 11. 1. 2019

Sociální normy a tabu. To jsou věci, které v dnešní době trochu svazují společnost. Zejména pokud se tyto normy týkají obrazu těla. Proti tomu začaly bojovat ženy, které na protest vyhlásily tzv. měsíc „januhairy“ (z anglického January – leden a hairy – chlupatý).

Dle žen, které s projektem sympatizují a zapojily se do něj, žijeme ve svobodné společnosti a neměl by vznikat žádný tlak na to, jak má kdo vypadat, co má nosit apod. Ještě více však upozorňují na nátlak mužů vůči ženám.

21. 1. 2019Chcete ze sebe udělat neodolatelného člověka? Není to tak těžké, stačí si osvojit těchto pět principů

Do kalendáře tak přibyl další měsíc, do kterého se mohou lidé, nyní především ženy, zapojit, a tím bojovat proti určitým stereotypům a podpořit nějakou myšlenku. Jeden takový měsíc, dosti rozšířený i v Česku, mají i muži.

Pro muže je tímto měsícem listopad, který se v angličtině nazývá November a v rámci „speciálního měsíce“ byl přejmenován na tzv. Movember (z anglického moustache – knír a názvu měsíce listopadu – November). Tento měsíc má spíše charitativní nádech a během něho si muži neholí svůj knírek, ale naopak si jej pěstují. Akce má charitativní podtext, díky kterému má docházet k získávání finančních prostředků a také zvyšování povědomí o zdraví mužů (mužská onemocnění jako rakovina varlat či prostaty).

4. 1. 2019Restaurace Asian Temple je skutečným chrámem asijské kuchyně

Je však pravda, že u mužů je tato akce, do které se aktivně může zapojit úplně každý a v jejíž souvislosti probíhají různé sbírky a další aktivity, daleko více viditelná. Knírek prostě nepřehlédnete. Ženy to však se zarostlým podpaždím a chlupy na nohou mají v lednu trochu těžší, proto se rozhodly své fotky sdílet hlavně na sociálních sítích.

Co na to říkáte? Mají podobné akce smysl a dokážou něco změnit? Jak se vám líbí obrázky polonahých chlupatých žen? Napište nám do komentářů níže.