Nejnebezpečnější města v Evropě. Jedničkou je francouzské město Marseille, propadla i italská centra turismu

Nejnebezpečnější města v Evropě. Jedničkou je francouzské město Marseille, propadla i italská centra turismu

Jaká jsou nejnebezpečnější města Evropy dle statistik z roku 2018? Na první příčce se objevuje francouzské město Marseille, které mají mnozí v paměti jako…
Jan Witek Witek Jan Witek Witek Autor
7. 1. 2019

Jaká jsou nejnebezpečnější města Evropy dle statistik z roku 2018? Na první příčce se objevuje francouzské město Marseille, které mají mnozí v paměti jako město mnoha národů. V žebříčku se však objevují hned tři města v Itálii. Praha se naštěstí umístila na posledních příčkách.

Evropská města jsou do žebříčku serveru Numbeo řazena na základě indexu kriminality, což je číslo, které vyplývá z každoroční studie výskytu trestných činů. 

1. Marseille – Francie (index kriminality: 62,90)

Město Marseille je svou kriminalitou známé. V severní části se nacházejí sídliště, která jsou proslulá drogovým obchodem a organizovaným zločinem. Pokud se však budete zdržovat v centru, je nutné dávat si pozor hlavně na kapsáře jako v každém jiném větším městě.

<Path> „Seberou nám práci a přinesou nám jen zdražování a vzteklinu!“ bojí se někteří Češi. Jak je to doopravdy s Ukrajinci v naší zemi?Zdroj: lui.cz, ceska-justice.cz, businessinfo.cz, denik.cz, idnes.cz, opu.cz, czso.cz, pomocuprchlikum.cz, ceskenoviny.cz, nationalpanel.eu, Instagram profil opu.cz, Leontiyeva, Yana (ed.), Petra Ezzeddine-Lukšíková, Tomáš Hirt, Marek Jakoubek, Jiří Kocourek, Lucia Pažejová. 2006. Menšinová problematika v ČR: komunitní život a reprezentace kolektivních zájmů (Slováci, Ukrajinci, Vietnamci a Romové). Sociologické studie / Sociological Studies 06:10. Praha: Sociologický ústav AV ČR. 115 s. ISBN 80-7330-098-2.

2. Turín – Itálie (index kriminality: 58,01)

Jedním z nejnebezpečnějších měst Evropy a zároveň i Itálie (v žebříčku se nachází další dvě italská města) je Turín. Průvodci upozorňují hlavně na okolí nádraží Porta Nuova (hlavně směrem na východ). Spoustu kriminálních přestupků se však odehrává také v sousedství San Salvario a na náměstí Porta Palazzo. Turisté by si měli dávat pozor hlavně na svá zavazadla.

3. Neapol – Itálie (index kriminality: 57,76)

Vidět Neapol a zemřít. Toto rčení zná snad každý, ale určitě by nebylo dobré, kdyby se opravdu splnilo. Neapol trápí hlavně organizovaný zločin a mimo jiné je domovem italské zločinecké organizace Camorra, která působí nejen ve městě, ale i v celé Kampánii. Mnozí členové této organizace uprchli na přelomu 19. a 20. století do USA, kde zakládali italsko-americké mafie. Tato mafie se však objevila také v Česku. Například v roce 2000 vyvrcholil poslední velký zátah, kdy bylo zatčeno 33 členů Camorry. Maskují se krásnými restauracemi či obchody s módou, ale v zákulisí probíhá obchod s drogami a další nelegální činnost.

4. Birmingham – Velká Británie (index kriminality: 55,67)

Dle ankety, které se každoročně zúčastňují právě obyvatelé Birminghamu, se pravidelně více než 40 procent zde žijících lidí cítí ve městě nebezpečně, a to i přes den. Například na ulici Spring Hill se pravidelně odehraje více než polovina všech kriminálních případů v celém městě. Stačí se však vyhnout nebezpečným čtvrtím, ve kterých žije spousta chudých obyvatel města, a váš pobyt proběhne bez problémů. 

5. Řím – Itálie (index kriminality: 54,51)

Jedním z hlavních problémů Říma je kapsářství. Každoročně přijme velvyslanectví Spojených států oznámení o více než tisícovce ukradených pasů. Opatrní by turisté měli být u všech hlavních turistických atrakcí. Při hledání ubytování byste se měli vyhnout čtvrtím jako Tor Bella, Monaca, Romania, San Basilio či Corviale – na jejich území bylo zaznamenáno daleko více kriminality než kdekoliv jinde.

6. Oděsa – Ukrajina (index kriminality: 53,71)

V první desítce se umístilo také toto ukrajinské město, kde navíc kriminalita v posledních letech roste prudce nahoru. Na vzestupu jsou také krádeže aut a vandalismus. Velké problémy zde způsobuje i korupce a podplácení. Na ulici je však podle výsledků ankety bezpečno.

7. Malmö – Švédsko (index kriminality: 52,31)

Dalším městem, kde kriminalita v poslední době prudce stoupá, je švédské Malmö. Problémy jsou zde s krádežemi, s obchodováním s drogami, ale také s různými násilnými útoky. V posledních letech zde stoupá také počet vražd.

AUDI Q8: Vyzkoušeli jsme tohoto dravce na čtyřech kolech, kterému jiní budou těžko konkurovat22. 2. 2019

8. Paříž – Francie (index kriminality: 52,02)

Dle nejrůznějších aktuálních zpráv z poslední doby je jasné, že ani krásná Paříž nebude v žebříčku nejnebezpečnějších měst chybět. Stejně jako v jiných městech se i zde nachází spousta tzv. no-go zón, kam byste se sami určitě vydávat neměli. Krádeže, vandalismus a různé podvody na turisty, to jsou důvody, proč být i v nádherné Paříži pořádně obezřetný. Rostoucí je zde poslední dobou také riziko terorismu.

9. Brusel – Belgie (index kriminality: 51,72)

Podobné problémy, jaké má hlavní město Francie, se objevují také v Bruselu. I zde se nacházejí místa, která jsou označována za líheň současných teroristů a za poslední roky zde míra kriminality dost vzrostla.

10. Sarajevo – Bosna a Hercegovina (index kriminality: 51,34)

V Sarajevu byste si měli dávat pozor, kde parkujete vaše vozidlo, jako by krádeže aut byly již jakýmsi pravidlem východních zemí. Velkým problémem nejen Sarajeva, ale celé Bosny a Hercegoviny, je vysoká míra korupce a podvodů.
Zdroj: Foto: Shutterstock

Populární
články

Speciální nápoj by pomohl i řidičům, kteří si dali pivo, ale potřebují zase rychle vystřízlivět
AKTUALITY

Přepískli jste to s alkoholem? Vědci vytvořili drink, který snižuje hladinu alkoholu v krvi. Za půl hodiny vystřízlivíte o 50 %

Autor: Martin Lyko
Ženský a mužský mozek? Mýtus!
TĚLO & MYSL

Nic jako „ženský“ a „mužský“ mozek neexistuje, není ani důvodem, „proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách“, dokazuje výzkum

Autor: Mirka Dobešová
„Gay“ sice znamená „veselý“, ale tahle identita s sebou nese větši pravděpodobnost depresí a dalších duševních problémů
LIDÉ

Teplý, duhový a deprimovaný: Proč jsou deprese a další psychické poruchy u LGBT+ lidí tak časté

Autor: Martin Lyko
Muži prý psychickými potížemi trpí méně často než ženy - faktem ale je, že o nich spíš jen tolik nemluví
TĚLO & MYSL

Deprese a úzkosti na každém kroku: většina Čechů zažívá psychickou nepohodu, nejvíce mladí lidé a ženy. Proč muži své problémy zastírají?

Autor: Mirka Dobešová
Vánoce mají být hlavně symbolem radosti
TĚLO & MYSL

Máte problém vybrat vánoční dárek? Nebojte, je to jednodušší, než si myslíte!

Autor: Michal Černý
Nejlepší plastika je taková, která nevypadá jako plastika – tímto směrem se ubírá současný trend estetické medicíny
TĚLO & MYSL

VIDEO: Animace ukázala, jak špatně mohou dopadnout plastické operace. Co se může zvrtnout a proč někdo nepozná, že už má dost?

Autor: Martin Lyko
I dnes někteří žijí "dvojí život"
LIDÉ

„S partnerem žiju dva roky, že jsem gay, ale mí rodiče nevědí,“ shrnuje Václav. Netolerantní rodinu ale nemá, v čem je problém?

Autor: Mirka Dobešová
Díky papeži Františkovi se Vatikán více otevírá queer lidem
AKTUALITY

Papež poobědval s transgender ženami. „Cítíme se díky němu víc jako lidé,“ dala se slyšet jedna ze spolustolovnic

Autor: Martin Lyko
Povídky psal až do poloviny sedmdesátých let, kdy mu zemřel přítel na leukémii
KULTURA

Povídky psal až do poloviny sedmdesátých let, kdy mu zemřel přítel na leukémii. Nyní jeho dílo „Na konci světa“ objevil internet

Autor: Irena Piloušková
Pobyt v přírodě může být velmi obohacující
TĚLO & MYSL

Pravidlo 20-5-3 zajistí lepší psychickou pohodu, kondici i zdraví. Týká se minut, hodin a dnů, co po tuto dobu přesně dělat?

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop