Nejnebezpečnější města v Evropě. Jedničkou je francouzské město Marseille, propadla i italská centra turismu

Nejnebezpečnější města v Evropě. Jedničkou je francouzské město Marseille, propadla i italská centra turismu

Jaká jsou nejnebezpečnější města Evropy dle statistik z roku 2018? Na první příčce se objevuje francouzské město Marseille, které mají mnozí v paměti jako…
Jan Witek Witek Jan Witek Witek Autor
7. 1. 2019

Jaká jsou nejnebezpečnější města Evropy dle statistik z roku 2018? Na první příčce se objevuje francouzské město Marseille, které mají mnozí v paměti jako město mnoha národů. V žebříčku se však objevují hned tři města v Itálii. Praha se naštěstí umístila na posledních příčkách.

Evropská města jsou do žebříčku serveru Numbeo řazena na základě indexu kriminality, což je číslo, které vyplývá z každoroční studie výskytu trestných činů. 

1. Marseille – Francie (index kriminality: 62,90)

Město Marseille je svou kriminalitou známé. V severní části se nacházejí sídliště, která jsou proslulá drogovým obchodem a organizovaným zločinem. Pokud se však budete zdržovat v centru, je nutné dávat si pozor hlavně na kapsáře jako v každém jiném větším městě.

<Path> „Seberou nám práci a přinesou nám jen zdražování a vzteklinu!“ bojí se někteří Češi. Jak je to doopravdy s Ukrajinci v naší zemi?Zdroj: lui.cz, ceska-justice.cz, businessinfo.cz, denik.cz, idnes.cz, opu.cz, czso.cz, pomocuprchlikum.cz, ceskenoviny.cz, nationalpanel.eu, Instagram profil opu.cz, Leontiyeva, Yana (ed.), Petra Ezzeddine-Lukšíková, Tomáš Hirt, Marek Jakoubek, Jiří Kocourek, Lucia Pažejová. 2006. Menšinová problematika v ČR: komunitní život a reprezentace kolektivních zájmů (Slováci, Ukrajinci, Vietnamci a Romové). Sociologické studie / Sociological Studies 06:10. Praha: Sociologický ústav AV ČR. 115 s. ISBN 80-7330-098-2.

2. Turín – Itálie (index kriminality: 58,01)

Jedním z nejnebezpečnějších měst Evropy a zároveň i Itálie (v žebříčku se nachází další dvě italská města) je Turín. Průvodci upozorňují hlavně na okolí nádraží Porta Nuova (hlavně směrem na východ). Spoustu kriminálních přestupků se však odehrává také v sousedství San Salvario a na náměstí Porta Palazzo. Turisté by si měli dávat pozor hlavně na svá zavazadla.

3. Neapol – Itálie (index kriminality: 57,76)

Vidět Neapol a zemřít. Toto rčení zná snad každý, ale určitě by nebylo dobré, kdyby se opravdu splnilo. Neapol trápí hlavně organizovaný zločin a mimo jiné je domovem italské zločinecké organizace Camorra, která působí nejen ve městě, ale i v celé Kampánii. Mnozí členové této organizace uprchli na přelomu 19. a 20. století do USA, kde zakládali italsko-americké mafie. Tato mafie se však objevila také v Česku. Například v roce 2000 vyvrcholil poslední velký zátah, kdy bylo zatčeno 33 členů Camorry. Maskují se krásnými restauracemi či obchody s módou, ale v zákulisí probíhá obchod s drogami a další nelegální činnost.

4. Birmingham – Velká Británie (index kriminality: 55,67)

Dle ankety, které se každoročně zúčastňují právě obyvatelé Birminghamu, se pravidelně více než 40 procent zde žijících lidí cítí ve městě nebezpečně, a to i přes den. Například na ulici Spring Hill se pravidelně odehraje více než polovina všech kriminálních případů v celém městě. Stačí se však vyhnout nebezpečným čtvrtím, ve kterých žije spousta chudých obyvatel města, a váš pobyt proběhne bez problémů. 

5. Řím – Itálie (index kriminality: 54,51)

Jedním z hlavních problémů Říma je kapsářství. Každoročně přijme velvyslanectví Spojených států oznámení o více než tisícovce ukradených pasů. Opatrní by turisté měli být u všech hlavních turistických atrakcí. Při hledání ubytování byste se měli vyhnout čtvrtím jako Tor Bella, Monaca, Romania, San Basilio či Corviale – na jejich území bylo zaznamenáno daleko více kriminality než kdekoliv jinde.

6. Oděsa – Ukrajina (index kriminality: 53,71)

V první desítce se umístilo také toto ukrajinské město, kde navíc kriminalita v posledních letech roste prudce nahoru. Na vzestupu jsou také krádeže aut a vandalismus. Velké problémy zde způsobuje i korupce a podplácení. Na ulici je však podle výsledků ankety bezpečno.

7. Malmö – Švédsko (index kriminality: 52,31)

Dalším městem, kde kriminalita v poslední době prudce stoupá, je švédské Malmö. Problémy jsou zde s krádežemi, s obchodováním s drogami, ale také s různými násilnými útoky. V posledních letech zde stoupá také počet vražd.

AUDI Q8: Vyzkoušeli jsme tohoto dravce na čtyřech kolech, kterému jiní budou těžko konkurovat22. 2. 2019

8. Paříž – Francie (index kriminality: 52,02)

Dle nejrůznějších aktuálních zpráv z poslední doby je jasné, že ani krásná Paříž nebude v žebříčku nejnebezpečnějších měst chybět. Stejně jako v jiných městech se i zde nachází spousta tzv. no-go zón, kam byste se sami určitě vydávat neměli. Krádeže, vandalismus a různé podvody na turisty, to jsou důvody, proč být i v nádherné Paříži pořádně obezřetný. Rostoucí je zde poslední dobou také riziko terorismu.

9. Brusel – Belgie (index kriminality: 51,72)

Podobné problémy, jaké má hlavní město Francie, se objevují také v Bruselu. I zde se nacházejí místa, která jsou označována za líheň současných teroristů a za poslední roky zde míra kriminality dost vzrostla.

10. Sarajevo – Bosna a Hercegovina (index kriminality: 51,34)

V Sarajevu byste si měli dávat pozor, kde parkujete vaše vozidlo, jako by krádeže aut byly již jakýmsi pravidlem východních zemí. Velkým problémem nejen Sarajeva, ale celé Bosny a Hercegoviny, je vysoká míra korupce a podvodů.
Zdroj: Foto: Shutterstock

Populární
články

Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Život je krátký a je třeba si ho naplno užít. To dle některých s dětmi není možné
TĚLO & MYSL

„Podstoupit vasektomii bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat. Přátelé mi závidí tu odvahu,“ tvrdí Jiří. Co ho k jeho rozhodnutí vedlo?

Autor: Mirka Dobešová
Ondřej Brzobohatý musí čelit útokům od bývalé ženy.
OČIMA HETERÁKA

Očima heteráka: Kauza Brzobohatý. Tiffany Ritchbitch je na scéně, vítejte

Autor: Ctibor Jarkuliš
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Auto už nám dokáže připravit i oběd
CESTOVÁNÍ

Budoucnost, o které nesnil ani Jules Verne: Z elektromobilu se stala pojízdná powerbanka

Autor: Michal Černý
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
K močení si sedá více než 50 % českých mužů
AKTUALITY

Vsedě močí překvapivé množství mužů, zjistil průzkum vyprovokovaný novinářem. Víme také, co preferují Češi

Autor: Martin Lyko
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková

E-Shop