Nejnebezpečnější města v Evropě. Jedničkou je francouzské město Marseille, propadla i italská centra turismu

Nejnebezpečnější města v Evropě. Jedničkou je francouzské město Marseille, propadla i italská centra turismu

Jaká jsou nejnebezpečnější města Evropy dle statistik z roku 2018? Na první příčce se objevuje francouzské město Marseille, které mají mnozí v paměti jako…
Jan Witek Witek Jan Witek Witek Autor
7. 1. 2019

Jaká jsou nejnebezpečnější města Evropy dle statistik z roku 2018? Na první příčce se objevuje francouzské město Marseille, které mají mnozí v paměti jako město mnoha národů. V žebříčku se však objevují hned tři města v Itálii. Praha se naštěstí umístila na posledních příčkách.

Evropská města jsou do žebříčku serveru Numbeo řazena na základě indexu kriminality, což je číslo, které vyplývá z každoroční studie výskytu trestných činů. 

1. Marseille – Francie (index kriminality: 62,90)

Město Marseille je svou kriminalitou známé. V severní části se nacházejí sídliště, která jsou proslulá drogovým obchodem a organizovaným zločinem. Pokud se však budete zdržovat v centru, je nutné dávat si pozor hlavně na kapsáře jako v každém jiném větším městě.

<Path> „Seberou nám práci a přinesou nám jen zdražování a vzteklinu!“ bojí se někteří Češi. Jak je to doopravdy s Ukrajinci v naší zemi?Zdroj: lui.cz, ceska-justice.cz, businessinfo.cz, denik.cz, idnes.cz, opu.cz, czso.cz, pomocuprchlikum.cz, ceskenoviny.cz, nationalpanel.eu, Instagram profil opu.cz, Leontiyeva, Yana (ed.), Petra Ezzeddine-Lukšíková, Tomáš Hirt, Marek Jakoubek, Jiří Kocourek, Lucia Pažejová. 2006. Menšinová problematika v ČR: komunitní život a reprezentace kolektivních zájmů (Slováci, Ukrajinci, Vietnamci a Romové). Sociologické studie / Sociological Studies 06:10. Praha: Sociologický ústav AV ČR. 115 s. ISBN 80-7330-098-2.

2. Turín – Itálie (index kriminality: 58,01)

Jedním z nejnebezpečnějších měst Evropy a zároveň i Itálie (v žebříčku se nachází další dvě italská města) je Turín. Průvodci upozorňují hlavně na okolí nádraží Porta Nuova (hlavně směrem na východ). Spoustu kriminálních přestupků se však odehrává také v sousedství San Salvario a na náměstí Porta Palazzo. Turisté by si měli dávat pozor hlavně na svá zavazadla.

3. Neapol – Itálie (index kriminality: 57,76)

Vidět Neapol a zemřít. Toto rčení zná snad každý, ale určitě by nebylo dobré, kdyby se opravdu splnilo. Neapol trápí hlavně organizovaný zločin a mimo jiné je domovem italské zločinecké organizace Camorra, která působí nejen ve městě, ale i v celé Kampánii. Mnozí členové této organizace uprchli na přelomu 19. a 20. století do USA, kde zakládali italsko-americké mafie. Tato mafie se však objevila také v Česku. Například v roce 2000 vyvrcholil poslední velký zátah, kdy bylo zatčeno 33 členů Camorry. Maskují se krásnými restauracemi či obchody s módou, ale v zákulisí probíhá obchod s drogami a další nelegální činnost.

4. Birmingham – Velká Británie (index kriminality: 55,67)

Dle ankety, které se každoročně zúčastňují právě obyvatelé Birminghamu, se pravidelně více než 40 procent zde žijících lidí cítí ve městě nebezpečně, a to i přes den. Například na ulici Spring Hill se pravidelně odehraje více než polovina všech kriminálních případů v celém městě. Stačí se však vyhnout nebezpečným čtvrtím, ve kterých žije spousta chudých obyvatel města, a váš pobyt proběhne bez problémů. 

5. Řím – Itálie (index kriminality: 54,51)

Jedním z hlavních problémů Říma je kapsářství. Každoročně přijme velvyslanectví Spojených států oznámení o více než tisícovce ukradených pasů. Opatrní by turisté měli být u všech hlavních turistických atrakcí. Při hledání ubytování byste se měli vyhnout čtvrtím jako Tor Bella, Monaca, Romania, San Basilio či Corviale – na jejich území bylo zaznamenáno daleko více kriminality než kdekoliv jinde.

6. Oděsa – Ukrajina (index kriminality: 53,71)

V první desítce se umístilo také toto ukrajinské město, kde navíc kriminalita v posledních letech roste prudce nahoru. Na vzestupu jsou také krádeže aut a vandalismus. Velké problémy zde způsobuje i korupce a podplácení. Na ulici je však podle výsledků ankety bezpečno.

7. Malmö – Švédsko (index kriminality: 52,31)

Dalším městem, kde kriminalita v poslední době prudce stoupá, je švédské Malmö. Problémy jsou zde s krádežemi, s obchodováním s drogami, ale také s různými násilnými útoky. V posledních letech zde stoupá také počet vražd.

AUDI Q8: Vyzkoušeli jsme tohoto dravce na čtyřech kolech, kterému jiní budou těžko konkurovat22. 2. 2019

8. Paříž – Francie (index kriminality: 52,02)

Dle nejrůznějších aktuálních zpráv z poslední doby je jasné, že ani krásná Paříž nebude v žebříčku nejnebezpečnějších měst chybět. Stejně jako v jiných městech se i zde nachází spousta tzv. no-go zón, kam byste se sami určitě vydávat neměli. Krádeže, vandalismus a různé podvody na turisty, to jsou důvody, proč být i v nádherné Paříži pořádně obezřetný. Rostoucí je zde poslední dobou také riziko terorismu.

9. Brusel – Belgie (index kriminality: 51,72)

Podobné problémy, jaké má hlavní město Francie, se objevují také v Bruselu. I zde se nacházejí místa, která jsou označována za líheň současných teroristů a za poslední roky zde míra kriminality dost vzrostla.

10. Sarajevo – Bosna a Hercegovina (index kriminality: 51,34)

V Sarajevu byste si měli dávat pozor, kde parkujete vaše vozidlo, jako by krádeže aut byly již jakýmsi pravidlem východních zemí. Velkým problémem nejen Sarajeva, ale celé Bosny a Hercegoviny, je vysoká míra korupce a podvodů.
Zdroj: Foto: Shutterstock

Populární
články

Podle učitelky žákovské kolektivy odlišnosti zvládají zpracovat
LIDÉ

„Místo výuky dětí o homosexualitě a trans lidech je učme o sexu,“ vyzývá učitelka a přidává i překvapivé zkušenosti s trans žáky

Autor: Mirka Dobešová
Vyčerpání, neschopnost čehokoliv, kompletní závislost na pomoci druhých, i tak mohou vypadat projevy long covidu
LIDÉ

„Vyčerpá mě mluvení i cesta na toaletu. Byl jsem akční chlap, teď potřebuju péči jako malé dítě,“ popisuje Jan. A doufá v zázrak

Autor: Mirka Dobešová
Štěpán Ježek alias DJ Tokátko a Matyáš Sichrovský – duo, které se posledních několik měsíců snaží dát Radosti FX novou tvář
KULTURA

„Aby k nám lidi chodili jen proto, že jde o Radost, to je musíme zase naučit. Tentokrát chceme jít spíše komunitní cestou,“ shodují se majitel hudebního klubu Radost FX Matyáš Sichrovský a produkční Štěpán Ježek

Autor: Michal Černý
Ikonické boty, které se pro mnohé staly životním stylem
STYL

Měsíc hrdosti je vždy bohatý na nové kolekce, ani výrobce ikonických tenisek letos nezahálel

Autor: Michal Černý
Suvenýry si na dovolené raději kupte...
SUMMER VIBES

Bačkory, župan, fén či ručníky – co si lze při odjezdu z dovolené vzít z hotelového pokoje a co je už přes čáru?

Autor: Mirka Dobešová
Příprava koktejlu Geranium
TRENDY

„Opičí bar“ v centru Prahy slibuje nejen skvělý gin, ale i koktejly, které osloví každého – včetně abstinentů a veganů

Autor: Mirka Dobešová
Batoh z řady Thule Subterra 2 je stylový a praktický
LUXURY TRAVEL

Nejlepší parťáci na cesty? Jeden je malý, skladný a má čtyři kolečka a druhý se vám „usadí“ na zádech, aniž byste si všimli

Autor: Mirka Dobešová
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce
"Islám pro Evropu není nebezpečený, jeho stoupenci zde volí pro-demokratické strany," tvrdí Šoth
AKTUALITY

„Muslimové žijící v Evropě mohou mít problém s LGBT+ lidmi, přesto ve většině volí sociálně demokratické strany prosazující rovnost mezi všemi občany,“ tvrdí evropský gay diplomat

Autor: Jakub Starý
Jaký je rozdíl mezi gayem, buzerantem a buznou? Někteří v tom mají zcela „jasno“
OČIMA HETERÁKA

„Jsou gayové, buzny a buzeranti. A ty buzny, to jsou ti v plavkách,“ vysvětluje gay influencer Martin Hranáč

Autor: Michal Černý

E-Shop