Buzzwordy: Silná slova bez významu, která byste měli přestat v roce 2019 používat

Buzzword, to je svého druhu módní slovo, něco co možná dříve definovalo problém, ale nadužíváním se z něj stala floskule naprosto bez obsahu. Není divu, že…

Autor: Petr Opršal / Zdroj: Facebook, Twitter, Tumblr / 10. 1. 2019

Buzzword, to je svého druhu módní slovo, něco, co možná dříve definovalo problém, ale nadužíváním se z něj stala floskule naprosto bez obsahu. Není divu, že jejich neustálé užívání leckoho zlobí. A které jsou ty nejhorší buzzwordy, které byste měli v tomto roce přestat používat?

27. 4. 2019Většina dospělých do čtyřiceti prožívá zcela nový moderní typ krize středního věku

Toxický

Tady se protrhla hráz, když se začalo mluvit o toxické maskulinitě. Nic proti definování problémů, které se týkají vnitřně nejistých macho mužů. V poslední době je ale „toxické“ snad už úplně všechno, co mluvčímu jenom trochu pije krev, snad včetně toho rohu postele, o který si ráno ukopl palec. Takže je asi na čase zase mluvit o věcech škodlivých, o problémech, ale čas „toxické“ floskule už pozvolna vyprchává.

Chemie

Chemie v jídlech, chemie v kosmetice, v podání některých jurodivců nám dokonce chemii rozprašují i letadla nad hlavami. Nic proti jídlu vyráběnému tradičním způsobem a šetrné kosmetice, ale chemie je vše, na co se podíváte. Co byste řekli takovému nestabilnímu výluhu teinu v roztoku dihydrogen monoxidu? Asi by vás takové pozvání nelákalo, zato na čaj byste zašli. Přitom se jedná o jedno a to samé. Zato takové vraní oko čtyřlisté, to je přeci krásně přírodní, ne?

Mileniál

Mileniálové, to je taková homogenní hmota, mnohohlavá stvůra, která  neustále kouká do smartphonu, bydlí v paletách, pije okurkovou limonádu ze zavařovačky a dýňové latté z termohrnku. Živí se jen quinoou, veganskými bezlepkovými burgery a dopravuje se výhradně na bicyklu. K tomu je většinou genderově fluidní, neochotná pracovat a přesvědčená o své vlastní dokonalosti. A nebo ne? Z označení generace se stala jen hloupá nálepka beze smyslu.

Tradice a tradiční

Co je to tradice? Něco, co dodržujeme jen proto, že to dodržovali ti před námi. Netvrdíme, že leckterá tradice nemá svůj smysl i nad tuto definici, ale tradice je jednou z „posvátných krav“, které měly jít dávno na porážku. Už jen proto, že tradice vlastně znamená pro každého něco jiného a její definice je naprosto vágní. Takže je nejvyšší čas se s ní přestat ohánět.

23. 4. 2019"Chceme stromy, ne migranty! Zastavte přelidnění" křičí někteří šílení ekologové. Pomohou planetě?

Systém

Systém, to jsou takoví ilumináti pro starší a pokročilé. Systém může za všechno, zejména pak za životy těch nepříliš úspěšných. Systém se patrně většinu času nudí, a tak všem hází klacky pod nohy, aby jim pak zpoza rohu strouhal mrkvičku. Ale povšimněte si jednoho rozdílu. Zatímco pokud budete nadávat na ilumináty, ve slušné společnosti se vám po právu vysmějí. Zato pokud zmíníte, že za všechny trable světa může Systém, ten s velkým S, ještě vás většina mudrlantů poplácá po zádech. Co třeba vzít odpovědnost za svůj život zpátky na svá bedra?