Droga, nebo lék? Přečtěte si, jak marihuana pomáhá i škodí zdraví

9. 1. 2019 17:00 Co se děje
Droga, nebo lék? Přečtěte si, jak marihuana pomáhá i škodí zdraví

O léčivých účincích marihuany a jejích účinných látkách THC a CBD se v poslední době mluví čím dál více. Většinou nadšeně, leckdy oprávněně, ale je nutné si připomenout, že ani pravidelné užívání marihuany není zcela bez rizika. Jaká jsou tedy pozitiva a také negativa užívání marihuany? 

18. 12. 2018„Je to váš poslední outfit, tak proč řešit, co si lidé myslí!“ I v pohřebnictví je prostor pro extravaganci či ekologii

Negativa

Pokud pravidelně kouříte marihuanu smíchanou s tabákem, asi nebude divu, že se vám bude hůře dýchat a budete zahlenění. Tabák bude vždy tabákem, i kdybyste ho smíchali s žíněmi jednorožce.

Dále pak rozhodně není dobrý nápad začínat s marihuanou už v pubertě. „Mladý mozek, který se ještě vyvíjí, snáší THC hůř než mozek dospělého člověka,“ říká psychofarmakolog Gary L. Wenk. „Lidé, kteří kouří marihuanu od svých „náctých“ let, mají vyšší pravděpodobnost, že budou v dospělosti trpět nejrůznějšími duševními obtížemi, a to bez ohledu na genetiku.“

Genetika a duševní potíže pak hrají roli i ve třetím negativu užívání marihuany a produktů s THC. Pokud máte genetickou predispozici pro duševní onemocnění, marihuana může fungovat jako jeho spouštěč. THC je pak nevhodné zejména pro ty, kteří trpí bipolární poruchou. U nich posiluje zejména manickou fázi onemocnění.

Pozitiva

Marihuana se osvědčila při odstraňování chronických bolestí, což potvrzuje například studie publikovaná v roce 2017 v impaktovaném časopise vydavatelství National Academy Press. Podle této studie snížila příznaky u celých 94 % osob, které se studie zúčastnily. Dobře známé jsou i její pozitivní účinky pro pleť. Studie Univezity v Coloradu potvrdila pozitivní účinky marihuany při léčbě zánětů kůže, ekzémů a lupenky, stejně tak i její protizánětlivé účinky.

Co se týče život ohrožujících nemocí, marihuana se osvědčila při léčbě roztroušené sklerózy. Ostatně, nejúčinnější lék na tuto nemoc jménem Sativex je vyráběn právě z účinných látek konopí. Podobně je tomu u Epidiolexu, léku na několik vzácnějších forem epilepsie.

4. 1. 2019Restaurace Asian Temple je skutečným chrámem asijské kuchyně

Určitě jste se však setkali i s doporučeními bláznivých ezolidí, že rakovinu je nejlepší léčit jen a jedině konopím. Kupodivu, trochu pravdy se v něm dá najít. Konopí sice rakovinu neléčí, ale jak CBD, tak THC pomáhají pacientům lépe se vypořádat s vedlejšími účinky chemoterapie. Výzkum odborníků z Londýnské univerzity pak naznačuje, že to nemusí být vše. Léky podávané při chemoterapii podle jejich loňského výzkumu vykazují větší účinnost, pokud jsou podávány i s dávkou THC a CBD.

Zdroj: Men's Health, NAP.edu
Petr Opršal

Autor

Petr Opršal

Milovník perliček na dně vína i pěny na hladině piva. Těžký stroj, poháněný kofeinem a smyslem pro humor. Melancholický cholerik, idealistický cynik. Tvor, který si pamatuje všechny vítěze Survivoru, ale kdyby neměl hlavu pevně přišroubovanou, někde ji zapomene.

E-shop